UWAGA!

To nie jest typowy serial

 
Elbląg, Realizatorki serialowego projektu: od lewej Joanna Pawluśkiewicz i Marta Deskur
Realizatorki serialowego projektu: od lewej Joanna Pawluśkiewicz i Marta Deskur (fot. WS)

Znasz ciekawą historię związaną z Elblągiem? Może być własna, wymyślona bądź zasłyszana. Ważne byś potrafił ją ciekawie przedstawić. Jeśli tak, weź udział w castingu do produkcji filmowej Marty Deskur i Joanny Pawluśkiewicz. Przesłuchania rozpoczęły się dziś (4 sierpnia) w Galerii EL i potrwają do niedzieli.

Galeria realizuje „Przebudzenie”, nowatorski projekt z obszaru szeroko rozumianych sztuk wizualnych, którego pomysłodawczynią i autorką jest Karina Dzieweczyńska. Projekt będzie kontynuacją „Przebudzenia” ze Świecia – idei budzenia, kształtowania i rozwijania świadomości i społecznej aktywności mieszkańców poprzez ingerencję artystów sztuk wizualnych w przestrzeń historyczną, publiczną, społeczną i mentalną danego miasta. Do Elbląga zaproszeni zostali artyści, którzy urzeczywistnią swoje najnowsze, nowatorskie pomysły w kontekście samego Elbląga (w oparciu o potencjał tego miejsca).
       I tak właśnie do naszego miasta trafiły artystki krakowskie: Marta Deskur (artystka sztuk wizualnych) i Joanna Pawluśkiewicz (zajmuje się produkcją filmową i telewizyjną, jest także scenarzystką). Obie panie dziś (4 sierpnia) rozpoczęły casting do swojego serialowego projektu.
       - Wspólnie z Martą wymyśliłyśmy projekt, który polega na nakręceniu dwóch odcinków nieistniejącego serialu, którego akcja ewentualnie mogłaby dziać się w Elblągu – mówi Joanna Pawluśkiewicz. - Nie jest to żaden serial emitowany w telewizji. Jednak taka forma sztuki w tej chwili osiąga swój szczyt możliwości. Seriale stały się dużo ciekawsze niż film i my lubimy ten gatunek. Pomyślałyśmy więc, by zrealizować go w ramach „Przebudzenia”. To nie jest ani początek, ani koniec serialu – zaznacza Marta Deskur. - To projekt artystyczny.
       Scenariusz ma być oparty na historiach związanych z Elblągiem. Historiach usłyszanych, przeczytanych lub wymyślonych. Mogą to być opowieści całkiem proste, śmieszne, dramatyczne, smutne, straszne, krótkie lub długie, dotyczące ludzi, rzeczy, miejsc.
       - Chcemy, by te dwa odcinki były w całości oparte na historiach, które się tu wydarzyły – wyjaśnia Marta Deskur. – Zobaczymy, może to będzie forma paradokumentu.
       Póki co, artystki czekają na swoich aktorów.
       - Chcemy zobaczyć, jacy ludzie chcą grać – wyjaśnia zasady castingu Joanna Pawluśkiewicz. –Chodzi o to, by osoba, która opowiada historię utożsamiała się z jej bohaterem. To może być fajna zabawa dla wszystkich – przekonuje artystka. - Można sobie poprzypominać różne rzeczy o swoim mieście i zorientować się, jak duży nośnik dramaturgiczny niosą. Na podstawie tych historii powstanie scenariusz.
       - Zobaczymy, kto przyjdzie na casting – dodaje Marta Deskur. - Nie mamy żadnych preferencji czy ograniczeń wiekowych. Zobaczymy, kto jest zainteresowany taką przygodą. Mamy nadzieję, że będą tłumy (śmiech).
      

 


       Przed Galerią EL, jeszcze przed godziną 13 zaczęli gromadzić się chętni.
       - Zawsze chciałam zagrać w filmie i to jest bardzo dobry powód, by tu przyjść – stwierdziła Sylwia Pietrzniak, lat 15. - Chciałabym w tej branży być. Znalazłyśmy z siostrą (11-letnią Gabrielą) dwie ciekawe, ale mało znane historie dotyczące Elbląga – kontynuuje. - Ja mam o egzekucji, choć bardziej o miłości. Historię, którą kiedyś matki opowiadały swoim synom ku przestrodze. Siostra ma opowieść o pierwszym balonie, który uleciał z Elbląga.
       Na swoją kolej czekała także 14-letnia Kinga Dumalska: -Przyszłam, bo chciałabym zostać aktorką w tym filmie – przyznała szczerze. - Nie mam historii, ale chcę zagrać. Mam 14 lat. Od 4 lat uczę się gry w teatrze u różnych aktorów, w podstawówce chodziłam na kółka teatralne m.in. do MDK więc myślę, że jakieś szanse mam.
       Casting odbędzie się także jutro (5 sierpnia) w godz. 13-18 w Galerii EL. Zdjęcia filmowe będą odbywać się od 17 do 20 sierpnia. Udział jest bezpłatny.
       - Potem materiał zabierzemy do Krakowa, gdzie go zmontujemy, a premiera odbędzie się prawdopodobnie w listopadzie w Elblągu – zapowiada Marta Deskur.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama