UWAGA!

To nie na darmo...

 Elbląg, To nie na darmo...
fot. Anna Dembińska

- Elblążanie: Waldemar Rebinin, Zbyszek Godlewski, Marian Sawicz nie doczekali świąt Bożego Narodzenia, nie mogli usiąść z rodziną do stołu - mówił podczas dzisiejszych (18 grudnia) obchodów 47. rocznicy tragicznego Grudnia '70 wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. - Wskazuje się, że zginęło wówczas 45 osób, a ponad półtora tysiąca zostało rannych. I do dziś tak naprawdę nikt nie został za to rozliczony. - To był czas bolesnych doświadczeń, ale i dowód odwagi Polaków w walce o prawo do godnego życia - podkreślał przewodniczący elbląskiej „Solidarności” Jan Fiodorowicz i wskazywał: - Ziarno zasiane przez robotników Wybrzeża w 1970 r. zaowocowało w 1980 r.

Grudzień to ważny miesiąc w historii kraju i Elbląga. 15 grudnia 1970 r. w Gdańsku od kuli ginie elblążanin, 26-letni Waldemar Rebinin. 17 grudnia w Gdyni śmiertelnie raniony zostaje 18-letni Zbyszek Godlewski (bohater ballady o Janku Wiśniewskim). 18 grudnia na ul. 1 Maja w Elblągu pada 22-letni Marian Sawicz.
       Trzy przerwane żywoty, tragedie trzech rodzin. Historie niezakończone, sprawcy nierozliczeni. Ale pamięć trwa…
       - Spotykamy się tu, by uczcić pamięć tych, którzy wówczas zginęli - odczytano dziś (18 grudnia) pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 słowa prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego. - Tak, jak my dziś przygotowywali się do świąt, gdy informacja o podwyżkach wywołała falę protestów. Robotnicy, kłamliwie określani w propagandzie jako elita społeczeństwa, w rzeczywistości żyli bardzo skromnie. Czując rozgoryczenie podjęli protest. Władze zdecydowały się na rozwiązanie siłowe, brutalnie tłumiąc protesty, wysyłając milicję i wojsko naprzeciw tłumom, ulice spłynęły krwią, a ludzie – tak jak po Poznaniu – mówili władza, która mieni się robotniczą, strzela do robotników. (...) Jednak lekcja Grudnia nie poszła na marne...
       ... Co pokazał Sierpień 1980 i kolejne lata, o czym mówił przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ "Solidarność" Jan Fiodorowicz: - Ten pomnik łączy symbolicznie pamięć o poległych elblążanach, a jednocześnie stanowi monumentalny dowód na to, iż ziarno zasiane przez robotników Wybrzeża w 1970 r. zaowocowało w 1980 r. (...) Robotniczy bunt, niezgoda na wyzysk, te znaczące historyczne wydarzenia, stały się częścią upadku komunistycznej władzy, społeczną niezgodą na niesprawiedliwość.
       Nie obyło się bez nawiązania do bieżących wydarzeń politycznych:
       - Poplecznicy esbeków boją się dziś sprawiedliwych sądów, boją się uczciwych wyborów, utracili władzę, tracą wpływy i przywileje - grzmiał przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak. - Dlatego tak wyją na ulicach i na portalach. Gotowi sprzedać Polskę, nałożyć sankcje, by tylko odzyskać władzę i przywrócić poprzednie układy. Próbują wybielać Jaruzelskiego, twierdząc, że aż tak nie kłamał. Bronią sędziów, którzy przez dziesiątki lat stali po stronie przestępów. Poplecznicy esbeków, co powiecie ofiarom grudnia, ofiarom stanu wojennego, matkom, żonom, dzieciom pomordowanych? Że nie trzeba niczego zmieniać?
       - Dwa lata temu Polacy wybrali w demokratycznych wyborach prezydenta RP oraz większość parlamentarną po to, by dokonać głębokiej zmiany w naszym kraju. Psucie standardów państwa było domeną rządów PO-PSL i mam nadzieję, że ten rząd to naprawi. Każdą władzę można zmienić: przy urnie, a nie na ulicy - wtórował przewodniczący elbląskiej "Solidarności".
       Przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 płonęły dziś znicze, spoczęły kwiaty. Oddano również hołd ofiarom stanu wojennego, bo grudnie w historii Polski bywały tragiczne...
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wspaniale że w naszym mieście wciąż pamięta się o tamtych wydarzeniach i upamiętnia ofiary tych czarnych kart w historii. Serdecznie dziękuję także młodym, którzy co roku maszerują i biorą udział w obchodach. Szkoda tylko że szKODniki nie potrafią uszanować takiej uroczystości i musieli pojawić się aby prowokować uczestników.
 • Mocne przemówienie przewodniczacego rady miasta Marka Pruszaka, brawo kibice Olimpii Elbląg można na Was zawsze liczyć! Poza wami było niewiele osób, może w przyszłych latach będzie więcej. Cześć i chwała bohaterom!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  25
  Amor Patriae(2017-12-18)
 • RobertKoliński PiSowski wojewoda i PiSowski przewodniczący RM Elbląga wycierają sobie fizys wydarzeniami z grudnia '70 i bajdurzą coś o "komunie", ale nie przeszkadza im zupełnie, że w tym samym czasie w szeregach ich partii znajdują się ci, którzy z ramienia PZPR oskarżali opozycjonistów (tow. prok. Piotrowicz Stanisław w stanie wojennym) lub czynnie te protesty (na Wybrzeżu w roku 1970) na ulicach tłumili, jak zausznik prezesa Kaczyńskiego, tow. poseł Krasulski Leonard. O dziesiątkach innych PZPRowców, jak Kryże, Ziobro czy Kempa już sobie daruję. Albo świadczy to o zupełnej ślepocie i ignorancji, albo o skończonej hipokryzji i cynizmie tych ludzi, tertium non datur. Precz z komuną, towarzysze PiSowcy:)
 • raz sierpem razmłotem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  14
  FTOL,K(2017-12-18)
 • RobertKoliński Dodam jeszcze tylko na koniec, że słowa przewodniczącego elbląskiej Solidarności, czyli tzw. żółtego, reżimowego związku, który od kilku lat wysługuje się władzy zamiast służyć interesom klasy pracującej (zmiana koloru logo "S" z czerwonego na złoty była dość wymowna), to po prostu plucie w twarz wszystkim tym, którzy przeciwko reżimowi walczyli w PRL i walczą przeciwko reżimowi również dziś - przeciwko jego kontynuatorom i epigonom-zamordystom z PiS oraz ich nacjonalistycznym konfratrom. Roztrwoniliście kapitał pierwszej Solidarności, nie zrealizowaliście nic z postulatów Sierpnia '80 i dziś stoicie wraz z PiSowcami dokładnie tam, gdzie stało kiedyś ZOMO. Całkiem po przeciwnej stronie, niż 10 mln członków Solidarności - nie mylić z waszą reżimową organizacją za rządowe synekury. Przewodniczący Pruszak (PiS) natomiast skompromitował się już dawno, choćby przy okazji antychrześcijańskiej nagonki na uchodźców kilka miesięcy temu, wbrew zresztą nauce swojego papieża, biskupów i kościoła, więc jego dzisiejsze nienawistne wyskoki można śmiało skwitować jedynie znamiennym popukaniem się w głowę - ludzie, którzy jeszcze 3 lata temu jeździli wielokrotnie ze skargami do Brukseli na poprzedni rząd dziś śmią pyskować coś o zdrajcach, wyciu i sankcjach; śmiechu warte i "mądre" tak, że na pasek do TVP info się nadaje.
 • @RobertKoliński - panie za cięzkie słownictwo pan używasz jakieś tertium non datur, kto to rozumie, do ciemnego luda trzeba prostackim jezykiem. ..
 • RobertKoliński @mrteee - Podobno do kościoła regularnie owieczki uczęszczają, biskupów i papieży namiętnie a w skupieniu wysłuchują, to chyba czegoś się tam przez lata nauczyli, nie tak?;)
 • Kiedyś komuna była czerwona, teraz jest czarna. Nawet niektóre gęby te same.
 • Zbijanie kapitału politycznego na tragedi ludzi którzy zginęli w tamtych strasznych czasach jest niesmaczne i żałosne, fuj, wykorzystywanie takich rocznic po to żeby przypodobać się władzom swojej parti bo. .. .. może mnie zauważą i wezmą na Wiejską jak przede mną WIlka, panie Pruszak, od dziś jesteś pan dla mnie małym człowieczkiem jak ten pana guru z Żoliboża, niech żyje Wolna Polska.
 • Ej hejterzy z białowieży, ile wam płacą żebyście pisali jadowite hejty w komentarzach? Za srebrniki dalibyście się pokroić. Stop waszej lewicowej plugawej zarazie. Chwała bohaterom.
 • @brawoPatrioci - Czy to aby tobie nie płacą ? " Dojna zmiana "
 • Ludziska kocahne. Wezcie ziny prysznic. Wojso jest nie po to, zeby kwaity na capstrzyki nosic!!!
Reklama