UWAGA!

To nie powinno się wydarzyć

Około 200 osób wzięło udział w wiecu przeciwko przemocy i nienawiści pod Ratuszem Staromiejskim. Był on wyrazem pamięci o Pawle Adamowiczu, prezydencie Gdańska zamordowanym podczas finału WOŚP. Elblążanie w milczeniu zapalili dla niego symboliczne światełko, przynieśli znicze, gdańską flagę. Odśpiewano również hymn. Zobacz więcej zdjęć. 

Alicja Wrona na elbląską starówkę przyszła z Lidią, swoją córką.
       - To powinno być dla nas otrzeźwienie, ale czy to nie zrodzi nienawiści wobec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Czy tędy nie pójdziemy? Byłoby to dla nas, Polaków, bardzo niedobre... - mówiła uczestniczka wiecu.
       - Jesteśmy w szoku, że coś takiego miało miejsce, że ktoś zrobił coś takiego w taki dzień... To jest po prostu niepojęte, żeby w dwudziestym pierwszym wieku ludzie ot tak mordowali innych... – dodała Lidia, jej córka. - Miejmy nadzieję, że te podziały nie są w nas zakorzenione, że ta tragedia jakoś nas połączy...
       - Wierzymy w to, dlatego tutaj jesteśmy - wspomniała Alicja. - Łączymy się w bólu z żoną Pawła Adamowicza, z jego córkami, z gdańszczanami, z Polakami. Takie coś nie powinno się wydarzyć...
       Pod Ratuszem głos zabrał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       - Paweł Adamowicz nie żyje. Zaledwie wczoraj mówił: "To cudowny czas dzielenia się dobrem". Niestety, bestialski, brutalny atak, do którego doszło podczas wczorajszego finału, zabrał wszystko. Życie, radość, plany i marzenia. Pozostawił szok i niedowierzanie – mówił włodarz miasta. - Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość o śmierci prezydenta Adamowicza, miałem nadzieję, że wygra tę dramatyczną walkę. Tym trudniej jest mi dzisiaj pogodzić się z tą tragiczną wiadomością, a jeszcze wczoraj, jak większość z nas, pełen radości życia wśród swoich mieszkańców, uczestniczył w pięknym akcie dzielenia się dobrem, szerząc ideę miłości i solidarności. Kiedy rano organizowaliśmy ten wiec wszyscy mieliśmy nadzieję, teraz jej nie ma, jest pustka i żal.
       Witold Wróblewski złożył również wyrazy współczucia rodzinie Pawła Adamowicza, współpracownikom i gdańszczanom.
      
       - To dla nas, samorządowców, ogromna strata, z którą z pewnością nie będziemy mogli się pogodzić – dodał.
       Prezydenta Gdańska wspominał także Tadeusz Kawa z Komitetu Obrony Demokracji.
       - Od roku 2015 r. stoję na ulicy, tak też poznałem prezydenta Adamowicza, człowieka nietuzinkowego, nieprzeciętnego, prawdziwego demokratę. To jest wielka strata – mówił. - Nie możemy patrzeć na siebie wilkiem, spójrzmy też na tych po drugiej stronie tak, jakbyśmy chcieli, aby oni na nas popatrzyli.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • pamiętajmy
 • Prośba do administratorów. Najlepsze co możecie zrobić to zablokować komentarze.
 • I przez jakiegoś zginął człowiek niewinny. Wyrazy współczucia dla rodziny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  59
  6
  KibolOE(2019-01-14)
 • Ładny gest elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  60
  5
  KibolOE(2019-01-14)
 • Ehhhh nie o takiej Polsce śniłem. Ludzie z kad u Was tyle jadu. Nie ważne czy za PiS czy PO to tylko polityka nie warta czyjegoś życia. Oby to otworzyło ludziom oczy . Pamiętajmy (*)
 • Przecież to wina polityków. Samo się nie sieje. .zło
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  10
  Nocóż.(2019-01-14)
 • Po co?? Bo ktoś napisze coś co się Tobie nie spodoba?? Mądry człowiek poczyta i sam wybierze co jest dobre a co złe i nieodpowiednie.
 • utwór Blue Cafe - Zapamiętaj rozbrzmiewał w chwili zadania przez mordercę śmiertelnych ciosów. Teraz ma szansę stać się symbolem nowego społecznego nurtu sprzeciwu wobec mowy nienawiści. Także politycznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  4
  mieszkaniec-mieszaniec;)(2019-01-14)
 • Myślę że pani Lidia czy Alicja troszkę się rozpędziła mowiąc o podziale. Tutaj podziały raczej nie miały nic do rzeczy. Natomiast Podziały widzę pod komentarzami gdzie ludzie sie licytuja (czesto w sposob agresywny i chamski)czy to wina pis po czy może organizatorów. Winny jest bandyta. I myślę że każdemu z nas niezależnie od opcji politycznej jest przykro że człowiek w sile wieku odszedł przedwcześnie. A że zawsze znajdą się ludzie którzy nawet na tak wielkiej tragedii będą próbowali zbić kapitał polityczny lub udowodnic swoje racje znajdą się zawsze. Niech spoczywa w pokoju*
 • Za komuny blokowali i była cenzura .
 • To nie powinno się wydarzyć - to prawda. Szkoda człowieka. Niech spoczywa w pokoju. Obrzydliwe jest natomiast to jak obłudni politykierzy (wszystkich opcji -podkreślam że jestem osobą apolityczną) wykorzystują (i będą wykorzystywać) śmierć tego człowieka do rozgrywek politycznych. Politycy to obłudni ludzie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  4
  Gagatek(2019-01-14)
 • czy ta impreza masowa została przez ratusz zgłoszona? gdzie zabezpieczenie? a co byłoby gdyby jakiś chory psychicznie człowiek odwiedził schody ratusza podczas tej imprezy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  28
  jdeswa(2019-01-14)
Reklama