UWAGA!

To powstanie stworzyło nasz naród

 Elbląg, To powstanie stworzyło nasz naród
fot. Anna Dembińska

Dziś, 22 stycznia obchodzimy 153. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Aby uczcić pamięć powstańców w parku im. Romualda Traugutta przed obeliskiem z tablicą poświęconą Trauguttowi i bohaterom tego powstania zgromadziło się wiele osób. Nie zabrakło także inscenizacji w wykonaniu międzyszkolnego koła historycznego pod kierunkiem Piotra Imiołczyka. Zobacz zdjęcia.

- Gromadzimy się w parku im. Traugutta pod elbląskim obeliskiem upamiętniającym bohaterów powstania styczniowego, najważniejszego wydarzenia okresu walki o niepodległość w XIX wieku – mówił Bogusław Milusz, wiceprezydent Elbląga. - Powstańcy walczyli o niepodległość upragnioną przez Polaków pod wszystkimi trzema zaborami. Warto też pamiętać, że za wolność naszą i waszą w powstaniu walczyli ochotnicy z innych krajów europejskich. W 153. rocznicę wybuchu powstania styczniowego składam hołd wszystkim walczącym powstańcom, którzy niezależnie od pozycji społecznej chwycili za broń, by walczyć o niepodległą ojczyznę.
       O tym, że warto o historii pamiętać przekonywał Piotr Imiołczyk. - Każda forma zachęty do zastanowienia się nad historią jest ważna i istotna - mówił. - Historia jest istotna, bo mówi nam o przyszłości, o tym, żeby nie popełniać tych samych błędów. Należy pamiętać o tym, że tę historię tworzyli młodzi ludzie. I współcześnie, młodzi ludzie, gdyby było trzeba, spełniliby swój obowiązek, jestem o tym przekonany, a to powstanie jest ważne, bo stworzyło naród polski taki, jaki jest teraz.
       Międzyszkolne koło historyczne jest grupą 40 osób, którzy są odtwórcami wspomnień historycznych. - Już po raz ósmy, czyli w sumie od samego początku, biorę udział w inscenizacjach – mówiła Magdalena Juszkiewicz, uczennica ZSZ. - Dzięki nim można lepiej poznać historię swojego kraju i dobrze się bawić, bo to jest taka nauka przez zabawę. Te piękne stroje, to wszystko zasługa pana Imiołczyka.
      
      
nd
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ogromne podziękowania dla Pana Piotra Imiołczyka. Jak zawsze świetnie zorganizowane. To patriota który poświęca swój czas i pieniądze dla dobra na wszystkich. Człowiek o wielkim moralne który idzie "pod prąd" w czasach gdy były premier pisał, że "Polskość to nienormalność". Ta rocznica przypomina wielkie i heroiczne wydarzenie jakim było Powstanie Styczniowe. Kwiat i elity Polski poświęcały swoje życie dla jej obrony. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach by się nie powtórzyły. Patrioci stanęli do obrony ojczyzny przed wrogiem- najeźdźcą jakim byli Zaborcy pod płaszczykiem "bratniej pomocy na prośbę ludności zniewolili naszą Ojczyznę. Wtedy jechali zdrajcy o pomoc do Petersburga, Berlina, Wiednia. Ci którzy przegłosowali ustawę nr 1066 z 18 stycznia 2013 r o bratniej pomocy teraz jeżdżą po pomoc do Berlina, Brukseli !
 • mity mitami, ale chłopi za ziemię otrzymana od cara "sprzedawali" oddziały powstańcze, absolutnie nie identyfikowali się z jego celami ( w inskurekcji kosciuszkowskiej było absolutnie inaczej), tak wiec ciszej troche nad trumną, z racjonalnego punktu widzenia powstanie styczniowe było absolutnym pożegnaniem z Rzeczpospolitą Szlachecką, kogo nie wybito, to zesłano, a kogo nie zesłano to pozbawiono majatku, a kogo nie pozbawiono majatku to złamano i to w 100 miejscach, po powstaniu do Polski najechała takiego "bydła" z Rasiji jakiego nawet po powstaniu listopadowym nikt nie widział, zaorali ducha polskiego, polski jezyk wywalili ze szkół urzedów, Polak poza wojskiem nie miał żadnej szansy na karierę urzedniczą, no chyba, że był prawosławny i miał zonę Rosjanke ( z kwitem od cara), powstanie styczniowe to można obchodzic ale nie realistycznie tylko mitologicznie,
 • Naszym obowiązkiem jest bronić polskości za każdą cenę. Jak się komuś nie podoba to droga wolna. .. ..
 • Bardzo cenię to co robi pan Imiołczyk bo pokazuje, przybliża nam historię o której możemy sobie tu podyskutować, możemy się też wiele z niej nauczyć, niestety tego nie robimy. .. Fajnie by było opowiedzieć też historię regionu w którym mieszkamy, pewnie znajdą się jakieś ciekawe historie jak np ta z bitwą na Zalewie Wiślanym ze szwedami, Piekarczyku, Panie Piotrze, może tak kolejne wyzwanie? Pozdrawiam
 • cytat = Wtedy jechali zdrajcy o pomoc do Petersburga, Berlina, Wiednia a teraz jeżdżą po pomoc do Berlina, Brukseli !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  ranotakpomyślałem(2016-01-22)
 • Przypominanie odległej historii i jej usadawianie w obecnych realiach ma cele propagandowe. Jednym z celów jest zasłona dymna nad rozdrapywaniem Polski przez hordę pisowską, w imię wyższych celów społecznych - czytaj posadowienia na stołkach BMW - niby to takie patriotyczne jak patriotyzm wszelkich, ,buldogów, ,wilków, ,zer, ,ziemniaczków, ,. Jak wszystko złapią w swoje łapska to dopiero będzie, ,dobrobyt, ,i, ,zamordyzm, ,. .. .. Co to znaczy, że jak nie z pisu to nie patriota? Tu oni, tam my? Po jakiego licha ta segmentacja ludzi? Ponocc niewolnikami lepiej się rządzi? Panie Piotrze, wiadomo iz w czasie deszczu dzieci się nudzą, ale bez sprzedawania się politykierom|!
 • klmn - to straszne co napisałeś ale niestety chyba prawdziwe. Gloryfikowanie nieudanych powstań wydaje się podejrzane w dzisiejszych "ciekawych" czasach.
 • e tam na tym zdjęciu nie ma petru
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  okazjonalnyautor(2016-01-22)
 • kimm czyli kulim macie towarszyszu rację, wysadzili was w politrukowego stolca, co wy bedzie cie teraz robić, bez wsparcia ubecji jesteście niczym
 • sratata w dupie organki, dajcie spokój z politycznymi podtekstami. Moze po prostu młodzież odtważała kawałek historii Polski?Nikt o tym nie pomyslał?
 • Otumanienie młodych ludzi przez krzyki, ,złodzieje, ,ubecy, ,, ,oszuści, ,, ,agenci, ,TW, ,. .. tylko kto to drze łape? Ludzie nie skalani pracą tylko cwaniactwem i ślizganiem się na plecach innych takie polityczne zwierzęta propagandy. .. .. Niczego nie zbudowali, nie stworzyli tylko odebrali innym. Jakoś te 500 nie wychoidzi i jak widać sztandarowe kłamstwo. .. coś kombinują, aby na drugie, a może trzecie, a może tylko dla biednych, a może wcale? Oszukują jawnie w oczy łamiąć Konstytuce. Chorzy z nienawiści ludzie z intelektem typu radyjkowego.
 • A tak w ogóle to igrzyska niedługo zastąpią chleb. .. .popatrzcie na portfele, portmonetki, zdychajacy handel, zwolnienia z pracy, zamykanie zakładów. .. .. pisowaska metoda, ,głodnego psa, ,. .. .po prostu małupują józka stalina. .. .jarek też jest mały i ma buty też na obcasach!
Reklama