UWAGA!

Towarzyski sąsiad człowieka (Opowieści z lasu, odc. 268)

 Elbląg, Towarzyski sąsiad człowieka (Opowieści z lasu, odc. 268)
Fot. pixabay.com

Wróbel to „ptak o krępej sylwetce, z dużą głową i silnym dziobem”, o czym informuje portal ekologia.pl. Dziś kilka słów o tym znanym i sympatycznym stworzeniu.

Jak podaje ekologia.pl, u wróbli występuje wyraźny dymorfizm płciowy: „samiczki są całe szarobrązowe z jasną brwią, samce podgatunku najczęściej spotykanego mają głowę z wierzchu szarą, z tyłu kasztanową, wierzch ciała niejednolity - kasztanowaty i szaro czerniawy, brzuch popielaty”. Na skrzydle ptaka widać jasny prążek, na podgardle czarny „krawat”. Młode podobne są do samicy.

W lesie spotkamy go rzadko, bliżej mu do ludzkich zabudowań. To gatunek osiadły, często spotykany w Polsce.

Samce tego ptaka odprawiają gody przez cały sezon lęgowy, który przypada właśnie teraz, a dokładnie od kwietnia do sierpnia, o czym również informuje ekologia.pl. W roku przypadają 2-4 lęgi, samica składa zazwyczaj 5 jaj, wysiaduje je dwa tygodnie. Wróble swoje gniazda budują ze słomy, pierzu, szmat, papieru itd.

Do menu tego ptaka należy przede wszystkim ziarno. Nie pogardzi jednak... odpadkami. Poluje też na owady, którymi karmi młode. Ekologia.pl podaje, że wróble o miejscu dobrego żerowania informują się nawzajem głośnym ćwierkaniem. - Przystępują do uczty dopiero, kiedy zbierze się ich cała gromadka (mają na względzie własne bezpieczeństwo) – informuje portal. Podaje też, że w starożytnej Grecji te ptaki cieszyły się dużym poważaniem, a jeśli zamieszkiwały świątynię, uważano je za święte.

O trybie życia i zachowaniu wróbli informuje portal medianauka.pl:

„Ptaki te zwykle przebywają w grupach. Ptak osiadły. Żyje w stadach. Cały rok przebywa w sąsiedztwie ludzi. Wiele młodych wróbli nie przeżywa pierwszej zimy. Jesienią młode wróble gromadzą się w noclegowiskach, które zwykle znajdują się w gęstych krzakach, wysokich pnączach. To ptak naziemny i nadrzewny. Lot jest falisty”.

- Wróble do niedawna mocno zmniejszały swoja liczebność, co dało się zauważyć nie tylko w miastach, ale też i na wsiach - mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Działo się tak między innymi wskutek ocieplania budynków i braku miejsc lęgowych, dużej ilości kotów puszczanych "luzem", zmniejszającej się ilości krzewów na terenach miast czy wypieraniem ich przez inne ptaki, np. sroki. Jednak od 2011 roku odnotowuje się stopniowy wzrost ich liczebności - podkreśla leśnik.

oprac. TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jedyny wróbel jakiego szanuję
 • Gdyby nie wróbel to Nasza okolica, ta w mieście również byłaby zalana robactwem. Przykładem jest wojno chińsko - wróblowa. Chińczycy wybili niemal całą populację wróbla i doprowadzili tym do klęski żywiołowej, bo robactwo było wszędzie i zjadało wszystko. W Parkach powinny powstawać „bloki” dla wróbli na słupach. 20-30 budek lęgowych na jednym słupie, które zwiększyły by populacje tego małego przyjaciela.
 • @Jjrr - @jjrr budżet obywatelski zamiast np budować takie bloki dla wróbli to parkingi buduje, dla szlachciców z blokowisk. Ten Elbląg to dno. .. dobrze, że Olsztyn zabrał temu miastu stolicę województwa, bo to co w Elblagu się dzieje to socjalistyczna-wieś.
 • @Jjrr - Budek dla ptaków nie ma, parków dla psów nie ma, boiska dla dzieci nie ma, ścieżek rowerowych nie ma, ale parkingi? Mamy chyba najwiecej parkingów miejskich/mieszkańca w Polsce. Mało jest tak zastawionych szrotami miejsc w Polsce.
 • Oj, nie narzekajcie tak !
 • Ale mamy pomniki, suchy basen otwarty, pseudo komunikację i wiernych wróbelka, niczym pieski. Hashtagi: #zWegrowskiej.
 • Oooo. .. znalazł się Wróbel ale żeby świętować 1 Maja z kolegami to nie. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Ach ten Wróbel(2021-05-02)
 • Wróblewski jeśli zniszczysz bażantarnie będziesz największą zmorą elblążan przemyśl ta decyzję jeszcze raz.
 • @Obywatel - Tak to prawda Elbląg to wiocha kutra powinna mieć zabrane prawa miejskie. Turystyka zero.
 • W naszej świątyni, tez na długie lata rozgościł sie wrobel, czy pan Piotrowski z nadleśnictwa nie mogł by nam poradzić w jaki sposób można by się pozbyć jak ze uciążliwego dla miasta ptaka.
 • Populacja byla zagrożona w wyniku jak podano uszczelniania i blokowania strychow i oraz dodam ostrych zim, ktore w tym czasie regularnie wystepowały. Od lat gdy jest ocieplenie e klimatu populacja tych pożytecznych ptaszkow pochodzących z Arabi, (wiec z cieplejszego klimatu systematycznie sie zwieksza. Żyją kilka przeważnie nie dłużej jak 3-3,5 roku. . Dodam że na szczeście nie należą do zadnej parti, wiec nie można ich skłucic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Krzysztof M(2021-05-02)
 • Jeszcze Tak paskdunej niedzieli w majówkę to nie było. Chodzi o pogodę. Przeżyłem wiele majówek. ciekawe co za rok.
Reklama