UWAGA!

Trwa największe tegoroczne ćwiczenie Sił Zbrojnych

 Elbląg, Trwa największe tegoroczne ćwiczenie Sił Zbrojnych
(fot. nadesłane)

Ponad 7 tys. żołnierzy, blisko tysiąc jednostek sprzętu, m.in. 25 samolotów, 23 śmigłowce, 16 okrętów, ponad 120 czołgów i bojowych wozów piechoty. Tak w liczbach wygląda największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP w tym roku. W ćwiczeniach pod kryptonimem "Anakonda 10" jedną z głównych „ról” odegrają oddziały i pododdziały 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

W tegorocznym, wieloszczeblowym ćwiczeniu operacyjnym, które rozpoczęło się 27 września, wezmą udział wydzielone jednostki ze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych oraz układu pozamilitarnego (jednostki administracji rządowej i samorządowej). Ćwiczeniem kieruje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.
       16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana wystawiła do udziału w ćwiczeniu ponad 1400 żołnierzy oraz ponad 430 jednostek sprzętowych. Jednostki 16 PDZ prowadzą działania na poligonie w Orzyszu i Ustce. Stanowiska Dowodzenia rozwinięto w Elblągu, Orzyszu, Braniewie, Bartoszycach, Giżycku i Ustce.
       To właśnie Stanowisko Dowodzenia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, zlokalizowane głownie w Elblągu, ale i częściowo w Orzyszu, wypracowuje decyzje i koordynuje działanie wojsk 16 PDZ, biorących udział w ćwiczeniu „Anakonda 10". Kierownikiem ćwiczenia 16 PDZ jest Dowódca 16 Dywizji, gen. dyw. Bogusław Samol, zaś jego zastępcą gen. bryg. Krzysztof Makowski.
      

 


       Scenariusz ćwiczenia zakłada narastający konflikt zbrojny z roszczeniami terytorialnymi. Główny wysiłek ćwiczących wojsk skupiony będzie na strategicznej osłonie granicy państwowej i zachowaniu integralności.
       Przygotowane przez ponad rok ćwiczenie operacyjne, jest kontynuacją poprzedniego, które odbyło się w 2008 roku. Tegoroczne ćwiczenie kończy sześcioletni cykl zgrywania systemu walki, dlatego najważniejszym jego celem jest sprawdzenie gotowości Sił Zbrojnych do obrony kraju w przypadku zagrożenia terytorialnego. Kierownikiem ćwiczenia jest Dowódca Operacyjny, generał broni Edward Gruszka. Manewry wojsk potrwają do 6 października.
      

mjr Zbigniew Tuszyński, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • kalingrad i po nas; ] moim zdaniem jak dojdzie do wojny to na nic nam ten sprzet; ] czolgi juz byly na tamtej wojnie kazdy poszedl do przodu no prawie kazdy; ]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Peacetyy(2010-09-30)
 • a tak na marginesie skoro technologia tak poszla do przodu to po co budowac wojsko skoro wystarczy jeden przycisk ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hamilet(2010-09-30)
 • dlatego nie ma już czynnej służby bo po co? Czasy jak ułani walczyli z szbelką minęły a ta garstka dzisiejszej armii zawodowej to pozoranci tym bardziej że zaraz więcej będzie bab jak chłopów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kpt.Klos(2010-09-30)
 • Kaczora wysłać na poligon. Ten chory fanatyk i rusofob z cechami Hitlera opracuje strategię jak napaść na Ruskich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  druchna(2010-09-30)
 • W 1939 roku podług tego co mamy teraz to byliśmy mocarstwem. Armia IIRP nawet z ówczesnym sprzętem rozniosło by to babskie wojsko szybciej niż Wermacht rozniósł nas. Polska nie istnieje. To co widzicie teraz to tylko teatr podobny jak za PRLu byście się nie buntowali i żadnych powstań nie odwalali. Białoruś zajeła by nas w 2 tygodnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jaki kraj taka armia(2010-09-30)
 • Druchna jest wzorowym okazem inteligencji tzw. "młodego, wykształconego, z dużych ośrodków". Typowa P-Owca. Hitler miał swoje hitlerjugend, Stalin miał pionierów, PRL harcerzy, Mao swoich hunwejbinów. .. .Tusk ? Tusk ma P-Owce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  heniek3d(2010-09-30)
 • proponuję by w następnych ćwiczeniach za nasze pieniądze. .. trudności na polu walki i dla grup cwiczących zakładała specjalna zorganizowanan grupa pozorantów do wymyślania trudności na polu walki i w sztabach. .. bo w takich spokojnych warunkach jak widać wojny zawsze się wygrywa. .. miłych gierek wojennych Panowie i Panie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pozorant(2010-09-30)
 • kaczyński na hitlera !!! Najpierw napadł na Polskę a teraz napada na Ruskich a baba z jego partii wbija mu nóż w plecy. kaczyński wymaga leczenia psychiatrycznego i rozgrywania swojej walki politycznej w ośrodku zamkniętym typu Frombork !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  doc.dr hab.(2010-09-30)
 • Ci Amerykanie w sztabie doradzają czy jak?. .. .
 • Z czym do ewentualnego przeciwnika ?
Reklama