UWAGA!

Trwają wybory, wszystkie lokale otwarte zgodnie z planem. O czym warto pamiętać?

2014-11-14
Aktualizowany 2014-11-16 08:05
 
Elbląg, Jak głosować, by głos był ważny?
Jak głosować, by głos był ważny?

Trwają wybory samorządowe, w Elblągu wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie o godz. 7. Głosowanie potrwa do godziny 21. Idąc do komisji wyborczej, należy wziąć ze sobą dokument tożsamości (dowód, paszport, prawo jazdy). W zależności od miejsca zamieszkania, dostaniemy trzy lub cztery karty do głosowania, w różnych kolorach. Jak je wypełnić, by głos był ważny?

W Elblągu wyborca (osób uprawnionych do głosowania jest ok. 98 tys.) otrzyma trzy karty do głosowania. Na białej karcie umieszczone będą listy kandydatów do Rady Miejskiej. Karta niebieska to karta z listą kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Natomiast na karcie różowej będą nazwiska kandydatów na prezydenta miasta, ułożone w kolejności alfabetycznej.
       Głosujemy, stawiając znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Należy pamiętać, że na każdej karcie stawiamy tylko jeden znak X.
       - Może to być również "+", ustawodawca zapisał bowiem, że mają to być dwie przecinające się lnie. Najważniejsze, by znak zmieścił się w kratce, bo w przeciwnym wypadku głos będzie nieważny - wyjaśnia Maciej Cichosz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       - Najprościej wygląda procedura głosowania na prezydenta miasta - kontynuuje. - Jeśli chodzi o wybór radnych miejskich - na kompletach kart formatu A4 - na każdej karcie - znajdują się nazwiska kandydatów poszczególnych komitetów wyborczych. O tym, w jakiej kolejności prezentowane są komitety zdecydowało losowanie. Podobna zasada dotyczy głosowania na radnych sejmiku wojewódzkiego.
       Z kolei mieszkańcy powiatu elbląskiego (a tych uprawnionych do głosowania jest blisko 47 tysięcy) otrzymają o jedną kartę więcej - żółtą (głosowanie na radnych powiatu). Na karcie będzie informacja, ilu radnych wybieranych jest w danym okręgu.
       W tym roku o urząd prezydenta Elbląga ubiega się 7 kandydatów, na miejsce w Radzie Miejskiej jest 360 chętnych. Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 16 listopada w godz. 7-21. Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a jak ktoś się pomyli albo X zrobi za duży i chce wyrzucić kartę do śmietnika to co wtedy ? Nie ma już możliwości głosowania ?
 • Czy jest strona WWW, na której są wypisani wszyscy kandydujący "do pracy" i ich życiorysy? Mam tu na myśli coś neutralnego politycznie, a nie bełkot stron partyjnych. Chcę wiedzieć o nich jak najwięcej, skoro chcą decydować o Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  0
  Andrzej12345(2014-11-14)
 • Wszyscy są tacy wspaniali że postawię jeden wielki X od narożnika kartki do drugiego narożnika; )
 • Od kiedy to prawo jazdy jest dokumentem tozsamosci w polsce
 • Przykład idzie z góry, poszedłbym na te wybory ale wstydzę się, że rodzina czy sąsiedzi zobaczą, że na nie poszedłem, wybieranie przedstawicieli władzy, np. trójki z Madrytu, to wybieranie nieuczciwych ludzi za których obywatele płacą, myślę, że wstyd to uczestnictwo w tych wyborach
 • Tylko nie głosujcie na pana Wilka, bo cofamy sie jesteśmy na 56 miejscu wśród powiatów, mielismy iść ramię w ramie z Gdańskiem, ale to tylko marzenie. Dość rządów PIS.
 • A od wtedy, że każdy dokument zaopatrzony w zdjęcie oraz posiadający nr i serię stwierdza tożsamość osoby. Co w tym dziwnego?
 • Jedynym rozsądnym i w tej sytuacji najlepszym kandydatem jest Pan Prezydent JERZY WILK, który nie jest związany ani z platformą, ani z lewicą, ani z ludowcami, ani żadnymi dziwnymi, niewiadomymi "partiami". Jako dobry gospodarz miasta stara się, aby żyło się w Elblągu spokojniej i coraz dostatniej. Jest uczciwy i nigdy nie obiecywał gruszek na wierzbie, jak inni. Natomiast, co do ataków na Niego to uważam, że relacja każdego z nas z Bogiem i kościołem (również i Pana Prezydenta) jest sprawą osobistą. Niemniej dla mnie- osoby wierzącej i praktykującej- ma znaczenie czy mój Prezydent będzie wierzący i chodzący do kościoła czy nie. Myślę, że każdy katolik w naszym mieście powinien o tym pamiętać. Może warto popatrzeć na to wszystko sercem. .. piątek 23.16 Dobranoc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  62
  śpiąca(2014-11-14)
Reklama