UWAGA!

„Trzeba się wychylać zza samochodów, aby ocenić sytuację. To przejście jest koszmarne”

 Elbląg, Przejście na ul. Giermków, fot Anna Dembińska
Przejście na ul. Giermków, fot Anna Dembińska

- Widoczność na przejściu dla pieszych przy ul. Giermków zasłaniają zaparkowane samochody. Problem w tym, że zatoczki parkingowe bezpośrednio przylegają do przejścia. Trzeba się wychylać zza zaparkowanych samochodów, aby dostrzec, co dzieje się na jezdni - mówią mieszkańcy ul. Giermków. W sprawie przejścia na ul. Giermków interweniują w naszej redakcji również kierowcy.

- Tamtejszy parking jest naszym zdaniem nieprawidłowo zaprojektowany, zatoczki postojowe przylegają bezpośrednio do przejścia dla pieszych. W praktyce wygląda to tak, że jeśli dwa miejsca parkingowe bezpośrednio przy przejściu są zajęte, to trzeba podejść do samej krawędzi jezdni, żeby ocenić sytuację. Trzeba się wychylać zza samochodów, co jest chore. Dorosła osoba tak zrobi, ale dziecko już nie zawsze. W pobliżu jest szkoła, więc dzieci często z tego przejścia korzystają – mówią mieszkańcy ulicy Giermków.

W tej samej sprawie w naszej redakcji interweniowali również kierowcy.

- Jest ograniczenie prędkości do 40, przejście jest oznakowane. I co z tego? Jeśli zza zaparkowanych samochodów wybiegnie dziecko, albo wyjedzie na hulajnodze. Miałem taki przypadek. Tam jeździ się z nogą na hamulcu i duszą na ramieniu, 10 na godzinę. Wystarczy aby jedno miejsce parkingowe było puste, to rozwiąże sytuację. Widoczność będzie o wiele lepsza – mówi jeden z kierowców.

  Elbląg, „Trzeba się wychylać zza samochodów, aby ocenić sytuację. To przejście jest koszmarne”
fot. Czytelnik

Urzędnicy problemu nie widzą.

- Według danych statystycznych policji na ul. Giermków w Elblągu w ciągu ostatnich 3 lat nie odnotowano żadnego zdarzenia drogowego z udziałem pieszych. Miały miejsca jedynie kolizje drogowe pojazdów, w których nie było rannych uczestników tych zdarzeń - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Podkreśla również, że Departament Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu od ponad 20 lat prowadzi monitoring zdarzeń drogowych na wszystkich ulicach miasta.

- To pozwala na bieżącą analizę sytuacji i szybkie podejmowanie działań w miejscach szczególnie zagrożonych tj. tam gdzie zdarzają się wypadki. Już kilka lat temu departament podjął działania usprawniające funkcjonujące przy szkołach, do których uczęszczają dzieci w wieku 7-15 lat działania poprawiające ich bezpieczeństwo. Na tę okoliczność wymieniono tarcze znaków D-6, T-27 na tablice z tłem fluoroscencyjnym, które są bardziej widoczne oraz wprowadzono oznakowanie poziome w kolorze biało czerwonym. W 2018 roku zmodernizowano znak D-6 umieszczony dodatkowo nad jezdnią ul. Giermków wprowadzając animację sylwetki pieszego – informuje Łukasz Mierzejewski.

- To wszystko może jest prawdą... Gdy coś poważnego się stanie, to wówczas urzędnicy zaczną myśleć. Przejście jest oznakowane, ale nie widać, czy ktoś się do niego zbliża. Nie rozumiem czegoś tu: prawo o ruchu drogowym mówi jasno, że parkowanie w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych jest niedozwolone. W przypadku przejścia na ul. Giermków zaparkowane (niby prawidłowo) samochody zasłaniają widoczność. Szkoda, że urzędnicy tego nie widzą - ripostują mieszkańcy ulicy Giermków.

Departament Zarządu Dróg przypomina również, że wykonana w 2005 roku przebudowa układu drogowego tej ulicy umożliwiła: zlokalizowanie ponad 60 stanowisk postojowych ogólnodostępnych, które objęto Strefą Płatnego Parkowania oraz wprowadzenie strefowego ograniczenia prędkości pojazdów do 40 km/h.

- W pobliżu Skweru Waldemara Rebinina i szkoły, na stanowiskach usytuowanych prostopadle do osi drogi wyznaczono stanowiska dla osób niepełnosprawnych, które są wykorzystywane sporadycznie tylko przez osoby uprawnione. Ul. Giermków posiada pełne i czytelne oznakowanie pionowe i poziome – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Nadkomisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu zaznacza, że funkcjonariusze przyjrzą się tej sprawie.

- Przeanalizujemy przyjęte zasady organizacji ruchu w tym miejscu i nasze uwagi prześlemy do Departamentu Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu. Mogę zapewnić, że ten sygnał od mieszkańców nie zostanie zbagatelizowany - mówi nadkom. Nowacki.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Motto zycia! Nie daj sie trafic przez szofera, zeby nie bylo: "trafiony zatopiony"Garbusiarz cyklista
 • Bardziej koszmarne jest to że kolejne wieloletnie drzewa wyrąbują w Elblagu. Ostatnio tną jak leci wszystko w parku Planty w rejonie groty i feniksu. Drzewa ktore pochlanialy duze ilosci CO2,reguluja wilgoc, absorbują pyły, dają cień, upiekszają miasto zostają wyciete. W ich miejsce w innych czesciach miasta posadzą jakies badyle karłowate ktore nie mają nawet 1 promila powierchni absorbujacej/masy zielonej co cudne drzewa ktore wyrąbano. Co za antyludzie sa w zarzadzie zieleni i we wladzach elblaga? Miasto betonu i szarych fasad a pozniej elity mowia ze walka z CO2 to priorytet i nalezy podnosic ceny emisji. .. hipokryzja do potegi
 • Można powymieniać znaki, wstawić ograniczenie to 5km/h, zrobić most, postawić dwa radary i 5 policjantów. .. .a nie oni są na granicy z Białorusią. .. .po nic to wszystko, problem jest w naszej głowie.
 • W Polsce przebudowa nastąpi po jakimś śmiertelnym wypadku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  8
  System(2021-11-29)
 • Panie Nowacki. Niejednokrotnie pisane były Emial do Pana by zwiększyć kontrole prędkości na ul Giemrków. Ale oczywiscie byliśce 1 raz i toauto Policyjne stanęło na ulicy by wszyscy widzieli że byliście. A czemu regularnie nie umecie sprawdzać prędkości??? Czyśby pana ludzie byli tak mocno zajęci ma mazurksiiej gdzie stoi po 2 czy 3 radiowozy pod mostem lub na Dojazdowej lub Radomskiej??? Aż tak cięzko pracuja zamiast kontrolwac prędkośc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  9
  alex12@(2021-11-29)
 • baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy. Ja tam mieszkam i nie mam problemu a jak ktoś nie umie się zachować to choćby nie wiem co wymyślono i tak będzie źle.
 • ZZM działa odpowiedzialnie i zgodnie z prawem Układ jest dobrze domknięty a drwale-wandale mogą rżnąć, co im się podoba. Takie stare drzewa doskonale nadają się na drewno kominkowe. .. zwłaszcza, że pozyskane jako zagrażające zdrowiu i życiu mieszkańców to, zapewne, nie jest też drogie. .. Więc wszyscy powinni być zadowoleni. zAment.
 • P. Nowacki więcej kontrolujeciena ul. Nowodworskiej bo mieszkam tam jak na Giermków, gdzieze starego miasta młodzi robia sobie wyscicgi i nie w dzien ale po 21 godz, akże niech Pan nie wprowadza złych informacji o statystykach bo statystyki sa prowadzone na podstawie kontroli !!!!!11
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  alekdandra12@w(2021-11-29)
 • na podgórnej jest taka sama sytuacja parkingi i przejście i tez trzeba się wychylać za samochodów aby nie wpaść pod auto a kierowcy nie widza Pieszyc zwłaszcza dzieci bo ich po prostu nie widać za zaparkowanych samochodów
 • Ubierajcie się na szaro i czarno, zakładajcie kaptury na łby, gapcie się garbaci ludzie w te swoje pier smartfony !!!! Pretensje do samych siebie możecie mieć, a nie do kierowców bando popapranych pieszych !!! Ubranie czarne czy szare nie jest wcale widoczne w takich okolicznościach jak na zdjęciu więc czego wy oczekujecie od kierowcy ? Tam nawet jak aut nie będzie to was poprostu w deszczowy wieczór nie widać !!!! A jeszcze łeb zwiesić i gapić sie w ekraniki smartfonków bo to przecież priorytet.
 • Kurtki jesienne i zimowe powinny mieć obowiązkowo wszyte elementy odblaskowe !!! I taki przepis należy wprowadzić w całej Uni Europejskiej to nie było by tylu śmiertelnych wypadków ! Chodzisz wieczorami i nocami to załóż na siebie coś co ma odblaski lub kup sobie za 2 zł cokolwiek odblaskowego i noś to na sobie !!! Kierowca nie ma noktowizora w oczach !!! Ale co wy piesi możecie zrozumieć oprócz tego że trzeba gapić się w te swoje smartfony, założyć kaptur na łeb i iść jak żywy trup nie patrząc na nic.
 • Na Słonecznej też trzeba się wychylać. A to dlatego, że kierowcy mają gdzieś przepisy i parkują w obrębie 10m przed przejściami. Policja i straż miejska nic z tym nie robią. Nawet jak przejeżdża tędy radiowóz - nie reaguje.
Reklama