UWAGA!

Tu zatrzyma się historia

 
Elbląg, Tu zatrzyma się historia
(fot. Michał Skroboszewski)

Dziś (9 listopada) w klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Mierosławskiego otwarto Przystanek Historia. To placówka Instytutu Pamięci Narodowej, w której odbywać się będą wykłady, zajęcia edukacyjnej, promocje książek, prezentowane będą też wystawy. Wszystko po to, by, szczególnie młodym elblążanom, przybliżyć historię kraju, ale i regionu. - Ta kwestia została zaniedbana. Młodzi lepiej znają historię Rzymu niż własną – stwierdził obecny na uroczystości poseł PiS Jerzy Wilk. Zobacz fotorelację z otwarcia Przystanku Historia.

- W miastach, w których nie ma oddziału IPN istnieje możliwość stworzenia Przystanku Historia, który jest łącznikiem między mieszkańcami a instytutem – wyjaśniał Karol Nawrocki z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Powstaje on w celach edukacyjnych i naukowych, odbywają się w takiej placówce dyskusje, są pokazywane wystawy, odbywają się również zajęcia edukacyjne czy turnieje gier.
       Co Przystanek Historia będzie oferował elblążanom?
       - Będzie to kilka bądź kilkanaście dni w miesiącu, w których odbywać się będą regularne zajęcia, będą też wydarzenia planowane ekstra np. promocja książki [dziś była to pozycja pt. "Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1944–1956)". Mamy cykl zaplanowany.
       Niektórzy mówią, że dziś panuje „moda na patriotyzm”.
       - Patriotyzm jest zawsze taki sam: to wielka miłość do ojczyzny wyrażana w różny sposób – przekonywał Karol Nawrocki. - Od jakiegoś czasu faktycznie czuć zdecydowanie większe zainteresowanie historią, edukacją czy nawet polityką historyczną. Miłość do Polski wyrażana jest poprzez pamięć, czytanie książek historycznych oraz inne, nowoczesne eventy, wydarzenia, które przybierają historycznych patronów np. biegi, turnieje piłkarskie,. Jest erupcja patriotycznych nastrojów w naszym kraju i my, jako pracownicy IPN, też to odczuwamy.
       Przystanek Historia rozgościł się w klubie garnizonowym 16 PDZ, a nie jak wcześniej zapowiadano w Galerii EL.
       - Zadecydowały kwestie techniczne – wyjaśniał pracownik oddziału IPN w Gdańsku. - Po prostu, łatwiej jest instytucji państwowej, jaką jest IPN współpracować z Wojskiem Polskim. Cieszymy się z tego bardzo, bo dla nas współpraca z generałem Markiem Sokołowskim jest zaszczytem.
       Z otwarcia przystanku zadowolenia nie krył poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk: - Sam, jako poseł, też robiłem wystawy historyczne o Łupaszce, o Annie Walentynowicz i teraz - o elbląskich twarzach bezpieki. Przystanek jest więc konkurencją, ale na taką konkurencję się zgadzam (śmiech).
       Zdaniem posła Wilka historia została zapomniana i należy ją przypominać: - Źle, że ograniczono lekcje historii, że szło to „po łebkach”. W efekcie młodzi znają lepiej historię Rzymu niż własną. A patriotyzm to nic złego, nie należy się wstydzić, historię mieliśmy czasem bolesną, ale dumną – podkreślał. - A młodzież chce poznawać historię - zapewniał Jerzy Wilk. - Widziałem u siebie w biurze, jak podczas wystawy o Łupaszce to uczniowie prowadzili lekcję, a nauczyciele tylko dopowiadali. Pewnie i tu będzie podobnie. Opiekunem przystanku będzie elblążanin i pracownik IPN Artur Chomicz, co również cieszy.
       Otwarcia Przystanku Historia przy Mierosławskiego dokonali dziś dowódca 16 PDZ gen. dyw. Marek Sokołowski oraz dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon. Licznie przybyli goście, m.in. przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych wysłuchali wykładu inauguracyjnego poświęconego powojennej historii Elbląga.
       ***
       W grudniu chętne szkoły będą mogły wziąć udział w zajęciach poświęconych wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce (zajęcia odbędą się 1 grudnia) oraz masakrze grudniowej 1970 roku (zajęcia odbędą się 20 grudnia). Tę tematykę młodym elblążanom przybliżą edukatorzy z gdańskiego oddziału IPN: Bartosz Januszewski i Arkadiusz Kazański.
       Informacje o planowanych wydarzeniach i ich terminach będzie można znaleźć na stronach internetowych: www.16dz.wp.mil.pl; www.gdansk.ipn.gov.pl (dział aktualności).
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Gdyby nie komuna, to wielu do dziś biegałoby boso za orkiestrą. .. ., to odgrywanie ukrzywdzonych. .. , przydałoby się uczciwie i rzetelnie ocenić PRL
 • Pisohistoria albo histeria
 • To wspaniała uroczystość z udziałem senatorów i parlamentarzystów, zwłaszcza Pana Wilka, walczącego działacza Solidarności podczas trwania reżimu komunistycznego w Elblągu. W końcu nowa władza po 25 latach podjeła się próby prawdy historycznej.
 • Tworzenie pisowskiej historii przy pomocy sugestii wilkowych przez nierzetelny IPN to dramat. .. a reżim pisowski to dopiero poznacie. .. i to dopiero będzie prawdziwy reżim. .. .Co do walki z, ,komuną, ,to ten obecny czwarty garnitur, ,solidarności, ,ma się nijak do autentycznych ludzi z pierwszego garnituru, ,SOLIDARNOŚCI, ,. .. A młodzi ludzie jak skończą szkoły w 2017 roku i będą starać się na studia to na własnej skórze poznają dobra zmianę. .. .taka szykują im życiową niespodziankę!
 • Sprawa znana od dawna w historii. .. .co podsumował ks. Tichner, ,Mojo prowdo, Twojo prowdo i Główno prawdo, ,.
 • Historie elbląskie i swoje opisuje bardzo ciekawie literat elbląski - Ryszard Tomczyk w swoich książkach- Don Chichoterie, Otrzęsiny. Warto poczytać, są jeszcze w naszych elbl. księgarnich, Empikach
 • Oby tyko ten Przystanek nie był pretekstem do szerzenia historii słusznej według PiS-u. ?
 • klik ty zapewne wolisz historię wpajaną ci do twojego bezrefleksyjnego maleńkiego mózgu przez 8 lat rządów PO
 • No KODziarze hejt start :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  14
  ZdzichuMarynarz(2016-11-10)
 • Tłumacze pisma świętego, tak jak za komuchów tak teraz wkroczyli w nasz real i snują opowieści science fiction o swych bohaterskich przygodach i krótkim i ulotnym rysie historii, wszak dla nich ona zaczyna się dopiero w 1945 roku, podobnie zresztą do wyznawców czerwonej religii. Znakomita większość tych kabaretowych opowiadaczy nie uczestniczyła w przemianach tych znaczących lat jak i nie należała do Solidarności a teraz wyciera sobie gębę czołowymi działaczami tamtych lat. Trudno jednak na nowo opowiadać historię ludziom, którzy w niej uczestniczyli i dzisiaj czują na sobie brzemię i powtórkę z PRL-u - dla odmiany, bolszewizmu katolickiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  7
  AMalejużniekoniecznie(2016-11-10)
 • Elblazanie chca poznac historie rozj.. Elsinu,ukladow w UM kiedy Wilk zajmowal stanowiska w tych firmach!!swoja PiSd... narracje zostawcie sobie
 • Podobno to pan WIlka odbierał nagrodę Nobla bo pana Kaczyńskiego nie wypuścili z kraju.
Reklama