UWAGA!

Unia to nie abstrakcja

 Elbląg, Uczniowie uczyli się jak to wszystko działa
Uczniowie uczyli się jak to wszystko działa (fot. WS)

Mają pięć godzin na napisanie programu wyborczego, ustalili, że za zakłócenie ciszy wyborczej grozi dziesięć pompek, a swoje komitety nazwali "Jesteśmy tutaj dla pieniędzy" czy... "Pipki", czyli Powszechna Inicjatywa Partii Konserwatywnych Idealistów. Młodzi elblążanie przygotowują się do eurowyborów. Zobacz więcej zdjęć.

Polska to kraj, w którym na eurowybory się nie chadza. Potwierdzają to statystyki, które mowią, że tylko jedna piąta uprawnionych do głosowania bierze w nich udział. Fundacja Schumana ma ambicje, żeby to zmienić. Dlatego też organizuje symulacje do eurowyborów dla młodzieży, a Elbląg oraz Malbork to dwa miasta na mapie Polski, które znalazły się na mapie projektu.
       - Spotykamy się, żeby pokazać młodym ludziom, którzy w tym roku będą mogli wziąć udział w wyborach do parlamentu europejskiego, jak one wyglądają – wyjaśnia Dorota Kondiuch z Fundacji Schumana.
       Dziś (27 lutego) w takiej symulacji, która odbyła się w Elbląskiej Szkole Humanistyczno- Ekonomicznej wzięli udział młodzi ludzie z pięciu elbląskich szkół ponadgimnazjalnych.
       Jedni zajęli się tworzeniem komitetów wyborczych (mogli im nadawać własne nazwy), inni zasiadali w komisji, jeszcze inni wcielili się w rolę dziennikarzy. Były programy wyborcze, debata, przedstawienie kandydatów. Łącznie w tym wszystkim wzięło udział około 70 osób.
       - Tu nie chodzi tylko o to, jak to wygląda, ale również i o to, żeby młodzi ludzie mieli świadomość, że należy pójść na takie wybory i głosować - dodała Martyna Steckiewicz, również z Fundacji Schumana. - To ma pokazać, że głosowanie jest ważne, a Unie Europejska to nie jest coś abstrakcyjnego, możemy na nią wpływać.
      
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Abstrahenium non est medacium (abstrahowanie nie jest abstrakcją ) wg. św. Tomasza z Akwinu. I ta zdolność różni nas od zwierząt. Ale to nie wielka pociecha. To zdolność powszechnie znana jako zjawisko analizy. To umiejętność odróżnienia rzeczywistości od czegoś nierealnego. Niezrozumiałego. Zatem, słowo abstrakcja jest spójne z słowem UE. I jest w pełni odzwierciedleniem niekonkretności. Bo, jak określić organizację która, zajmuje się sprawami tak mało konkretnymi Bo, jaką długość ma mieć ogórek i jaki kształt to chyba abstrakcja. Czy banan jest kształtu księżyca, czy cięciwy. To abstrakcja, czysta jak łza. Czy błoto rzucone na ścianę to abstrakcja plastyczna czy to tylko plama błotna. Unia Europejska miała szansę stać się ważnym narzędziem konsolidacji Europy i jej mieszkańców. Ale swoją abstrakcyjnością działań zaprzepaściła ją już dawno. Czy to nie abstrakcja, że Grecja czy Hiszpania i wiele innych krajów zadłużonych po czubek głowy, mają wyższy dochód na jednego mieszkańca niż Polska. Czy to nie abstrakcja, że emeryt w Grecji ma trzy średnie Polaka. A czy nie jest abstrakcją fakt ogromnych zarobków urzędników europarlamentu. Czy, eurodeputowany ps. Zulu - Gula to nie jest abstrakcja. Czyli coś niepojętego. A czy, obojętność na sytuację na Ukrainie i zaniechanie negocjacji w sytuacji tak ważnej nie jest abstrakcją. Tylko ofiary pomordowane to już rzeczywistość. Nie abstrakcja. To prawda. UE - niestety, jest wielką Abstrakcją
 • pipki górą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  pipkowiec(2014-02-27)
 • Ślimak to ryba, marchewka to owoc, badania dot. norm spłukiwania wody w toalecie, wędzenie drewnem szkodliwe dla zdrowia, odkurzaczy jakiej mocy powinniśmy używać, termometry z rtęcią są szkodliwe, ale żarówki już nie. .. przykłady odrealnienia UE można mnożyć. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  odrealniony(2014-02-28)
Reklama