UWAGA!

Unijne przepisy zdyscyplinowały rolników

Elbląg, Strażacki wóz bojowy przed KM PSP w Elblągu.
Strażacki wóz bojowy przed KM PSP w Elblągu.

Zmorą ostatnich lat było nagminne wypalanie łąk i ściernisk przez rolników. Jak nas poinformowano w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, ilość takich pożarów jest obecnie znikoma. Wpłynęły na to przepisy Unii Europejskiej o dotacjach dla gospodarstw rolnych. Gorące ostatnio lato zwiększyło jednak zagrożenie pożarowe.

Unijne przepisy są jednoznaczne - rolnik wypalający łąki lub ścierniska nie otrzyma dotacji na swoje gospodarstwo. Stąd też radykalna poprawa rolniczych zachowań i ulga dla strażaków zaangażowanych w takie interwencje. Bo na brak pracy i tak nie narzekają.
     Niepokojące sygnały o ostatniej serii pożarów w zachodniej Polsce postawiły w stan gotowości strażackie zastępy. Letnie upały i zapowiadane ich utrzymanie się do kolejnego weekendu powodują wzrost zagrożenia pożarowego szczególnie w lasach iglastych na Mierzei Wiślanej, a także w rejonie działań Komend Powiatowych w Sztumie i Malborku oraz Braniewie.
     W okolicach Elbląga dominują lasy liściaste Bażantarni i na Wysoczyźnie Elbląskiej. Od wielu lat nie notowano w tym rejonie większych pożarów. Zdaniem strażaków wilgotność ściółki leśnej w parowach, przez które płyną cieki wodne, jest znacznie wyższa niż na piaszczystych terenach Mierzei Wiślanej.
     W przypadku powstania ognisk pożarów na terenie sąsiednich komend, elbląscy strażacy są przygotowani do ich wsparcia. Wszystko w ramach systemu ratowniczo-gaśniczego obowiązującego jednostki państwowej i ochotniczej straży pożarnych. Oby do takich sytuacji nie doszło. Ma na to wpływ człowiek i jego odpowiedzialność za zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza na obszarach leśnych. Elbląscy strażacy apelują do wczasowiczów i niedzielnych turystów o rozwagę w korzystaniu z otwartych źródeł ognia. O bezpieczeństwo pożarowe musimy dbać wszyscy.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama