UWAGA!

Unijni ministrowie na przejściu w Grzechotkach. Byli pod wrażeniem

 
Elbląg, Dziś na przejściu granicznym w Grzechotkach gościli ministrowie krajów, które graniczą z państwami spoza UE
Dziś na przejściu granicznym w Grzechotkach gościli ministrowie krajów, które graniczą z państwami spoza UE

Polska była gospodarzem II Ministerialnego Forum państw członkowskich obszaru Schengen z zewnętrzną granicą lądową. W spotkaniu wzięli udział ministrowie spraw wewnętrznych z krajów, które graniczą z państwami spoza Unii. Wczoraj ministrowie obradowali w Sopocie, dziś (14 maja) pojechali na przejście graniczne w Grzechotkach.

Drogowe przejście graniczne w Grzechotkach wizytowali ministrowie siedmiu unijnych państw (m.in. Estonii, Litwy, Finlandii, Łotwy, Rumunii), które mają zewnętrzną granicę lądową. Polskę reprezentował sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk.
       - Mamy dużo wspólnych problemów. Mamy jednak i dobre praktyki, jak współpracować z sąsiadami, jak planować odprawy – mówił. - Ustaliliśmy, że w Unii Europejskiej powinien być słyszalny wspólny głos tych krajów, stąd wspólna inicjatywa powołania Forum. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2013 r. w Finlandii. To był czas dyskusji, a dla strony fińskiej także czas, by pokazać, jak ochrania granice, jak współpracuje z Federacją Rosyjską. Jakie ma problemy i jak je rozwiązuje. Drugie spotkanie zaplanowaliśmy w Polsce. Wczoraj w Sopocie ustaliliśmy, że powstaną grupy ekspertów, które będą zajmowały się wymianą informacji - kontynuował minister. - Będziemy wymieniać najlepsze praktyki i będziemy się starali, by nasze wspólne doświadczenia znalazły odbicie w unijnych dokumentach. Przedyskutowaliśmy także sytuację na Ukrainie. Jak na razie, nie wzrosła nielegalna migracja, ale krajem, w którym najwięcej osób stara się o status uchodźcy jest Polska. 
       Goście z Europy chwalili nowoczesne przejście graniczne w Grzechotkach i chwalili polskie rozwiązania związane z odprawą. A służby graniczne mają co robić, bo jak przyznała por. Justyna Szubstarska z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, ruch wzrasta: - W porównaniu do roku ubiegłego, biorąc pod uwagę cztery miesiące, które mamy za sobą, ruch wzrósł o ponad 60 proc. Podróżni są świadomi swoich praw i obowiązków. Nie ma problemów czy incydentów na granicy.
       Drugie Forum zakończyło pracę. Kolejne spotkanie za rok. W Estonii.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przyjechali Ministry po fajki i spirt :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Moczymorda(2014-05-14)
 • Helihopterem lądowali. .; p Ciekawe czy byli na zakupach w diuti fruti??
 • byli ustalic ile kontrabandy do jakich krajow puszcza do konca roku a potem na balet i diewoczki do Krolewca z rukim komandierem :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  celnik(2014-05-15)
 • I już wszystko jasne dlaczego ostatnio po stronie polskiej tak dokładnie i długo wszystko było sprawdzane. Kontrola kontroli (granicznej). Brawo! Medale przyznali?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  jenerałjewgienijkontrabanda(2014-05-15)
 • Proponuję żeby Pan redaktor wrócił do szkoły zanim napisze kolejny artykuł. Może wtedy nie wymieni Norwegii w gronie unijnych państw.
 • Pensje Polaków i ceny za usługi polskich firm niech sprawdzą- 3 lub 4-ro krotnie niższe od od Niemców n. p. !!!!!
 • PortEl ostatnio taki pro unijny się zrobił, że za chwilę nawet Burkina Faso do UE wciągnie. :)
 • Co wam po granicy. Putin w ciagu 3 minut przechodzi taką granicę jak chce. Te sakcje wobec Putina jak do tej pory wprowadziły niektóre kraje takie jak niemcy, anglicy, francuzi to jest czysty pic na wodę. U nich za moment bedzie gaz jeszcze niższy po 100 dol za tone a w Polsce podrozeje o ta róznice i sie wyrówna jeden bedzie miał kawałek torta a drugi kawałek g
 • szkoda, że ministrowie nie widzą pracy na przejściu granicznym w taki zwykły dzień, nie jest tak pięknie jak wczoraj. .. na pokaz. .. nie byli by pod wrażeniem
 • Drogowe przejście graniczne w Grzechotkach wizytowali ministrowie siedmiu unijnych państw (Estonii, Litwy, Finlandii, Łotwy, Norwegii, Rumunii, Polski). Witamy Norwegię w Unii Europejskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  alebeka(2014-05-15)
 • Zapraszam do Gronowa na przejście niech zobaczą jak celnicy się opitalają, 4 auta na godzinę odprawiają, sznur samochodów w kilkometrowej kolejce a oni co 20 minut wyprawa do głównego budynku po kawcie
 • Macier rację tacy są celnicy uważają się za bogów jeszcze nic im nie można powiedzieć ani zwrócić uwagę. Tacy panowie powinni znienacka wpaść na kontrolę to by zobaczyli jak się panoszą. To SKANDAL że Polak Polakowi może być tak wredny. A może za mało łapwek?
Reklama