UWAGA!

Uważaj, gdy kupujesz przez internet

Elbląg, Uważaj, gdy kupujesz przez internet
fot. (arch. portEl.pl)

Internetowe zakupy i zbyt duże zaufanie do sprzedawców często może owocować wizytą w komendzie policji. Tylko w minionym tygodniu elbląscy policjanci odnotowali kilka takich zgłoszeń.

Postępowania takie prowadzone są pod kątem zaistnienia oszustwa. Wpłacone kwoty oscylują w granicach od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy.
       Jedną z pokrzywdzonych była kobieta, która pod koniec grudnia 2014 roku zakupiła na jednym z ogólnopolskich portali ogłoszeniowych telefon komórkowy. Elblążanka wpłaciła kwotę 261 złotych i jak nie trudno się domyślić, do dziś nie otrzymała przesyłki z telefonem.
       Z kolei mieszkaniec podelbląskiej miejscowości w podobny sposób na wiertarkę wydał ponad 500 złotych. Sytuacja zakończyła się podobnie jak ta z telefonem.
       Jeszcze inny mężczyzna wpłacił blisko 1000 złotych kupując samochodowe reflektory, a kolejny ponad 12 tys. złotych kupując na aukcji samochód...
       Wszystkie te sprawy trafiły na policję. Często jest tak, że prowadzący portal ubezpieczył się od tego typu sytuacji i po zgłoszeniu może zwrócić pieniądze kupującemu. Warto jednak samemu zabezpieczać się przed takimi sprzedającymi i bardziej ostrożnie podchodzić do wszelkiego typu internetowych transakcji. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku zakupów na duże kwoty.
       Pamiętajmy, że zakup np. auta wymaga dokładnego obejrzenia pojazdu i nie polegania tylko na zamieszczonych zdjęciach. Policjanci przestrzegają przed nadmierną ufnością i radzą m.in. sprawdzanie opinii o sprzedających, szczególnie tych najnowszych. W przypadku zakupu samochodu czy motocykla warto wybrać się nim do najbliższej komendy policji, gdzie bezpłatnie możemy sprawdzić pojazd pod kątem poszukiwań.
      
asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Bo tak kończy się głupota ludzka i myślenie że trafilo sie na tzw "okazję" a ja zawsze powtarzam że okazja to jest wtedy jak mnie szwagier na wódke zaprasza. Tylko naiwniak kupuje z internetu od sprzedawcy "niewiadomego pochodzenia". Naiwniacy zapamiętajcie - chcecie coś kupić przez neta to trzymajcie się TRZECH zasad. I Po primo - Okazje nie istnieją, II po drugie primo - sprawdź opinie o sprzedawcy jak takowych nie ma albo sa negatywne poszukaj innego sprzedawcy, III po trzecie primo - okazje nie istnieją !
Reklama