UWAGA!

W Elblągu zakwitną kwietne łąki

 Elbląg, W Elblągu zakwitną kwietne łąki
fot. arch. ZZM w Elblągu

Kwietna łąka tworzy lepszy mikroklimat na terenach miejskich. Filtruje wody opadowe i powietrze, w tym zatrzymuje pyły tworzące smog. Obniża temperaturę powietrza i zapobiega nagrzewaniu się powierzchni gleby, wspomaga walkę z tzw. miejską wyspą ciepła, szczególnie w upalne dni. Już niebawem w Elblągu zakwitną kwietne łąki.

Od paru lat wiosną i latem mieszkańcy Elbląga mogą cieszyć oczy widokiem kwitnących kolorowych kwiatów w różnych miejscach, nie tylko w parkach, lecz także wzdłuż ulic i torów tramwajowych, na malutkich skwerach czy placach miejskich. Miejskie łąki kwietne poprawiają estetykę miasta i dają możliwość bliższego obcowania z naturą, jednak przede wszystkim wzbogacają ekosystem i mają wszechstronne korzystne działanie ekologiczne na środowisko. Kwietne łąki to stosunkowo nowy trend w miastach. Tworzą one przyjazne miejsce dla owadów-zapylaczy, w większym stopniu niż krótko przystrzyżona trawa magazynują wodę i po prostu ładnie wyglądają. To polna enklawa, która daje bioróżnorodność w miejskich ekosystemach. W wysianych kwiatach, trawach, czy ziołach swoje bezpieczne miejsce znajdują małe zwierzęta, motyle, czy pszczoły.

- Już niebawem w wielu miejscach Elbląga pojawią się kwietne łąki. W tym roku będą one w pasie drogowym przy al. Armii Krajowej, w parku Modrzewie, przy ul. Browarnej (skrzyżowanie z ul. Obrońców Pokoju), wzdłuż Trasy Unii Europejskiej, przy ul. Kilińskiego. Przy ul. Nowej (teren dawnej szkółki ruchu) powstanie wieloletnia łąka kwietna, na której znajdą się dodatkowo rośliny cebulowe - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Alergicy już się cieszą
 • W dobie narastającej alergii nasze rozgarnięte władze miasta wymyśliły sobie kwietne łąki. Inteligencja do kwadratu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  76
  Uczulony na gupotę(2022-05-03)
 • Bez przesady. Mam alergię od lat i kilka kwietnych łąk w mieście mi nie przeszkadza. Fakt, że masz alergię nie powoduje, że siedzisz w domu chroniąc się przed pyłkami. Bierzesz leki, już teraz coraz nowszej generacji i carpie diem.
 • Po prostu kolejna oszczędność, nie chce im się kosić traw. Lepiej wydać na nissana szóstego wiceprezydent a 3 dychy miesięcznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  46
  Arsen45(2022-05-03)
 • Czerwone Maki na Monte Cassino
 • Bo trawy niby nie kwitną. Kononowicze zawsze się znajdą. Najlepiej, żeby nie było niczego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  9
  Machupichcę(2022-05-03)
 • Przy ul. B.Chrobrego przy drodze do bażantarni powinny być zasiane pięne, kolorowe
 • A może ewenement i konopne łąki?
 • Konopie są wielkości małych drzew.
 • To jest bardzo dobra koncepcja. Tylko dla ogarniętych władz miejskich, nie zgnuśniałych nie mających pieniędzy na nic, bo zgnuśniałych właśnie. A jest to przypadek elbląski, czyli szykujmy się na coroczne metrowe chaszcze na newralgicznych skrzyżowaniach. Jest łąka, kwiaty muszą przekwitnąć, czyli koszenie z bańki i już parę złotych do budżetu. Normalnie wróblołąki to się powinno nazywać, szyte jak na zamówienie :)
 • Skąd wiesz.... ?
 • No tak, kwietne łąki jak zwykle po najniższej lini oporu. Ja nie wiem co nasi urzędnicy biorą ale zdecydowanie jest tego za dużo, albo jest za mocne. Pozbywają się drzew na każdym kroku rżną wszystko, co popadnie aż wióry lecą, i chcą walczyć z "Miejską wyspą ciepła" łąkami kwietnymi? serio?. A może byście drzew posadzili kuźwa w tym mieście, zamysł łąki kwietnej miał nie służyć walce z upałami w mieście tylko wspomaganiem owadów zapylających np. pszczół, trzmieli zapylaczy wszelkiego rodzaju. Ale fakt faktem nie trzeba wtedy dbać o porządek, trawników kosić nie trzeba bo łąka, i kaska siedzi brak koszenia brak trwonienia kasiorki. Normalnie Elbląski Beton, co robi zieleń miejska i departament ochrony środowiska czy niema kompetentnych ludzi, dlaczego w mieście niema stanowiska Architekta Krajobrazu-Zieleni, człowiek by ogarnął parki, skwery i kwietniki w mieście dobrał by zieleń i stworzył coś co by cieszyło oczy a nie przypadkowo posadzone, lub co gorsza wysiane przypadkowo rośliny, które po krótkim czasie wyglądają nieatrakcyjnie i straszą zamiast pełnić swoją funkcję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  Mietek22(2022-05-04)
Reklama