UWAGA!

W hołdzie inwalidom wojennym

 Elbląg, Uroczystości rocznicowe odbyły się przed obeliskiem w Parku Traugutta
Uroczystości rocznicowe odbyły się przed obeliskiem w Parku Traugutta (fot. AD)

- To najstarsza organizacja kombatancka RP, która powstała z chęci niesienia pomocy weteranom I wojny światowej - w 97. rocznicę powstania Związku Inwalidów Wojennych RP przypomniał Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga. - Dziś jej zadania są nadal aktualne - niesienie pomocy ludziom okaleczonym w wyniku działań wojennych. Uroczystości rocznicowe odbyły się przed obeliskiem w Parku Traugutta. Zobacz fotorelację.

Wiceprezydent Boruszka przypomniał historię organizacji, której początki sięgają 1919 r.: - Powstała po to, by okaleczeni w wyniku walk na różnych frontach nie zostali sami. Związek budował szacunek dla inwalidów wojennych. O kontynuowaniu tej tradycji przypomniał w liście skierowanym do elbląskich kombatantów wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki: - Związek udziela pomocy pranej, pomaga w uzyskaniu pomocy medycznej - odczytała Karolina Motyka-Kozioł, szefowa elbląskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego. I życzyła elbląskim inwalidom wojennym zdrowia.
       Z kolei Stanisław Skrzypski, prezes gdańskiego oddziału Związku Inwalidów RP zapowiedział, że organizacja już przygotowuje się do obchodów 100-lecia istnienia. - Będzie to okazja do zmobilizowania sił kombatantów i osób represjonowanych - w planie są imprezy okolicznościowe, wydawnictwa.
       Dzisiejsze uroczystości zakończył Apel Pamięci - przywołano m.in. poległych w powstaniach listopadowym, styczniowym, wielkopolskim, powstaniach śląskich, podczas I i II wojny światowej, na różnych frontach i w różnych armiach. Wszystkich, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Zginęli lub zostali okaleczeni.
       Była salwa honorowa, a przed obeliskiem w Parku Traugutta delegacje złożyły wieńce i kwiaty.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Odkąd pamiętam, a mam już sporo lat, obchodziło się zawsze, tak zwane, okrągłe rocznice, czyli jubileusze. Takimi okazjami było 10- cio, 15-to, dwudziesto- lecie itd. Mam wielki szacunek dla ludzi, którzy oddali życie, zdrowie i działalność na rzecz Ojczyzny. Dlatego obchody każdej 97-mej, czy 98-mej, czy 99- tej rocznicy uważam za przesadę.
 • No właśnie przedmówca czyta w moich myślach. Obecny miłościwie nam panujący rząd zasypuje nas obchodami, obchodzikami i obchodziuninuniami wszelakich rocznic, miesięcznic a kto wie może i tygodnic. Jednym słowem podążamy w kierunki paranoi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  żołnierz(2016-04-19)
 • I też zgadzam się z przedmówcami :) ----- ale myślę że może przy okazji tych rocznic komuś zawiśnie na klapie jakaś blaszka ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  STARYDINO(2016-04-19)
 • ąZgadzam się również z przedmówcami. Panie Jacku, za czyją to kasiorkę ta szumna impreza??? To nie lepiej dać po parę groszy rodzinom tych inwalidów, bo ich samych to już chyba niema na tym świecie. No ale piękniejsze trąbki, pompki i wspólna fota dla potomnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kólawy(2016-04-19)
 • Sory a czy ktoś z tego lansującego się towarzystwa, pamięta o obecnych inwalidach z Iraku, Afganistanu???Zakopcie już te wojenne topory!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kacmoralny(2016-04-19)
 • W kółko to samo wojsko ?? To samo co tydzień temu, Ci sami żołnierze. Niby nic ale. .. .jakieś dziwne to.
Reklama