UWAGA!

W mieście przybywa rond

 Elbląg, W mieście przybywa rond
(fot. RG)

Prawie pół miliona złotych kosztowała budowa ronda u zbiegu ul. Kościuszki i Królewieckiej. Kierowcy mogą z niego korzystać od kilkunastu dni, dzisiaj prezydent Elbląga oficjalnie je otworzył. - Zarzucano mi, że robię to rondo na wybory. Dla przekory powiem, że pierwszy punkt programu wyborczego na tę nową kadencję został zrealizowany – stwierdził Witold Wróblewski. Zobacz zdjęcia.

Budowa ronda trwała dwa miesiące, kosztowała 486 tysięcy złotych, realizowała ją nowa miejska spółka – Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Równocześnie spółka zmodernizowała także nawierzchnię ul. Kościuszki od mostku na Kumieli do ul. Marymonckiej, co kosztowało dodatkowo 215 tys. zł.
       - Budowa tego ronda po raz kolejny potwierdziła zasadność utworzenia Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Nasza spółka, której możemy zlecać zadania w trybie bezprzetargowym, potwierdziła, że nie jest firmą drogą – mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. - Widzimy po przetargach, że w wielu wypadkach nie zgłasza się żaden oferent, a ci, którzy się zgłaszają, proponują wysokie ceny. EPGK potwierdziła to także przy okazji otwarcia ofert na odbiór odpadów komunalnych. Jej ceny mieszczą się w kwotach podawanych przez firmy komercyjne, a nawet są nieznacznie niższe.
       - Gdy prace przy rondzie się rozpoczęły, zarzucano mi, że robimy rondo ze względu na wybory. Dla przekory powiem dzisiaj, że pierwszy punkt programu wyborczego na tę nową kadencję został właśnie wykonany – mówił o rondzie Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - To skrzyżowanie było niebezpiecznym miejscem, szczególnie w godzinach szczytu. Mam nadzieję, że przebudowa spowoduje, że będzie tu bezpieczniej, a mieszkańcy nie będą się denerwować, że zbyt długo stoją na skrzyżowaniu. Ruch odbywa się płynnie.
       To nie koniec budowy rond w Elblągu. W przyszłym roku powstanie rondo z prawdziwego zdarzenia u zbiegu ulicy Żuławska i Warszawska (prace sfinansuje inwestor budujący w pobliżu market budowlany), konieczna jest też przebudowa w rondo skrzyżowania al. Piłsudskiego i ul. Królewieckiej.

  Elbląg, Witold Wróblewski i Janusz Nowak zorganizowali dzisiaj przy rondzie konferencję prasową
Witold Wróblewski i Janusz Nowak zorganizowali dzisiaj przy rondzie konferencję prasową (fot. RG)


       - Jesteśmy obecnie na etapie rekonstrukcji budżetu na 2019 rok, będziemy go uchwalali w styczniu, bo kampania wyborcza zabrała czas na przygotowanie tak zwanych uchwał okołobudżetowych. Będziemy na nowe ronda szukać środków zewnętrznych, by do takich inwestycji ktoś się dołożył – tłumaczy Witold Wróblewski. - Na pewno chcę kontynuować weekendowe naprawy dróg. Mamy własną spółkę, której możemy zlecać takie prace bez ogłaszania przetargów.
       Nowe rondo u zbiegu ul. Kościuszki i Królewieckiej nie będzie miało na razie nazwy. - Jestem zwolennikiem, by ronda w mieście miały nazwy miast partnerskich, ale będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać z nową Radą Miejską. Na najbliższą sesję skierowałem za to projekt uchwały o nadanie wiaduktowi nazwy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i mam nadzieję, że Rada Miejska tę nazwę przyjmie. Myślałem, że się uda to szybciej, a tak wyprzedzili nas gdańszczanie, którzy nadali takie właśnie imię mostowi na Wyspę Sobieszewską. Jak widać można – dodał prezydent Elbląga.
      
       Od redakcji: Czytelnicy w komentarzach wskazują skrzyżowania, które w pierwszej kolejności powiny być przebudowane w ronda. Poszliśmy za ciosem i pytamy o to w naszej nowej sondzie. Zapraszamy do głosowania, które potrwa do 17 grudnia. Zachęcamy też do dodawania kolejnych propozycji rond w komentarzach.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama