UWAGA!

W niedzielę głosujemy

 Elbląg, W niedzielę głosujemy
fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Minister zdrowia wydał rozporządzenie, w którym pozwolił określonym grupom na głosowanie poza kolejką w lokalach wyborczych. W niedzielę odbędzie druga tura wyborów prezydenckich. Przedstawiamy informacje, w jaki sposób oddać ważny głos. Trwa cisza wyborcza.

W najbliższą niedzielę (12 lipca) odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Na najwyższy urząd w państwie Polacy wybierać będą pomiędzy Rafałem Trzaskowskim a ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą. Lokale wyborcze czynne będą od 7 do 21. W Elblągu siedziby komisji są takie same jak dotychczas, z wyjątkiem obwodowej komisji nr 3. Mieszkańcy alei Odrodzenia i ul. Kalenkiewicza w niedzielę udadzą się do lokalu wyborczego w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Węgrowskiej, a nie jak dotychczas do przedszkola przy ul. Kalenkiewicza 24.

Głosowanie polega na postawieniu krzyżyka przy nazwisku kandydata, na którego oddajemy głos. W lokalu wyborczym może jednorazowo przebywać ograniczona liczba osób (jeden wyborca na cztery metry kwadratowe). Pierwszeństwo w oddaniu głosu mają osoby powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do trzech lat, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz osoby nie mogące poruszać się samodzielnie. W lokalu wyborczym należy zakrywać usta i nos. Przy odbieraniu karty do głosowania komisja może poprosić o zdjęcie maseczki w celu identyfikacji. Wyborca musi mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.

Osoby, które przed pierwszą turą wyborów wpisały się na listę wyborców w innej gminie niż ta, w której są zameldowani, nie musiały tego robić ponownie. Wyborcy, którzy w pierwszej turze zagłosowali w miejscu swojego zamieszkania, ale na drugą turę planują wyjazd, mogli ubiegać się o zaświadczenie o prawie do głosowaniu poza miejscem zamieszkania w swoim urzędzie gminy. Taki dokument uprawnia do głosowania w dowolnej komisji wyborczej w Polsce, a także za granicą, ale tylko tam, gdzie taka forma głosowania jest dostępna. 

Osoby, które zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego, a nie zdążyły na czas wysłać pakietu wyborczego, mogą go dostarczyć dzisiaj do lokalu wyborczego.

Od północy (10 lipca) obowiązuje cisza wyborcza. Potrwa do czasu zamknięcia lokali wyborczych.

oprac. SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Mieszkańcy alei Odrodzenia i ul. Kalenkiewicza w niedzielę udadzą się do lokalu wyborczego w Szkole Podstawowej nr 18 przy ul. Węgrowskiej, a nie jak dotychczas do przedszkola przy ul. Kalenkiewicza 24 "dziwna jest ta zmiana w wyborach Prezydenckich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  Akcja Słup na Zawadzie .(2020-07-10)
 • kolejny chwyt pisowców żeby zachęcić swój emerytalny elektorat do głosowania na Andrieja. Absolutnie nie wolno narażać starszych osób na głosowanie w czasie pandemii, bo może to być dla nich zabójcze. Apelujcie do swoich rodziców i dziadków głosujących na Dudę aby nie szli głosować - dla dobra swojego i Polski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27
  24
  SjestawPArkuModrzewie(2020-07-10)
 • Pójdę na głosowanie i na złość PIS-owcom oddam głos na Trzaskowskiego. Lokale są czynne 14 godzin i każdy znajdzie czas, aby zagłosować. PIS zaczyna sterować ludźmi jak kiedyś PZPR - odgórnie nakazami i zakazami, bardzo mi się to nie podoba. Trzeba zmienić wodza, bo inaczej czeka nas zagłada.
 • PIS owi strach rozum odbiera. Kobietę w ciąży czy z małym dzieckiem i niepełnosprawnego to zwykła kultura nakazuje przepuścić choć nie zawsze chcą skorzystać. PiS uznaje Polaków za chamów co niepotrafią się zachować. Obraził mnie i miliony. Ludzie po sześćdziesiątce bez kolejki to jawne wspomaganie PAD. Wszyscy wiedzą, że to głównie wyborcy PiS. Chyba z 70%. może z tego przywileju skorzystać. Już widzę to sprawdznie dowodów czy ktoś ma 60 plus.
 • Właśnie przeczytałem, że banki chcą wprowadzić obowiązkowe opłaty m. in. za korzystanie z bankomatów lub wszystkie przelewy - to jest skandal!!!!! PIS trzeba odsunąć od władzy - najpierw rozpasanie socjalami, a teraz opłaty dosłownie za wszystko!!!!! Jakoś Dudzie nie zadrżała ręka - a powinna. On tylko umie drzeć ryja.
 • @Jeronimo - Już cię ten obłęd zaślepił; po co kłamiesz, co ma pis do regulaminów bankowych, ogarnij się dzieciaku. .. ..
 • @marekzegarek123 - Kotku drogi głupiutki - jest coś takiego w rządzie jak Ministerstwo Finansów - co to za rząd, który pozwala bankowcom rujnować oszczędności ludzi - może nasz budżet jest bardzo cieniutki i ledwo dyszy. Po co nam rząd i prezydent, który niczego nie może, jest uległy i stosuje tylko i wyłącznie rozpasanie finansami publicznymi. Jeżeli - o zgrozo - Duda wygra wybory, jego wyborcy, czyli renciści i emeryci bardzo się zdziwią kolejnymi podatkami i opłatami. Najwyższa pora powiedzieć STOP - sprawdzam!!!!! Najpierw zrujnował nas Gierek, teraz Kaczyński!!!!! Do czego to doszło, aby nie opłacało się trzymać oszczędności z bankach - oprocentowanie w skali 1% w roku to już jest rarytas. Co to za rząd - pytam się!!!!!
 • Andrzej DUDA dalej będzie Prezydentem Polski.
 • @Cz - na szczaw i mirabelki jak mawiał Niesiołowski z twojej ulubionej i marnej partyjki płeo
 • @SjestawPArkuModrzewie - Ciagnij sie trolu
 • @liuch>SKJn - Jakis ty odwazny
 • @Jeronimo - Tak, tak, bo rafal mowil, ze jak wygra to nie trzeba bedzie pracowac, on sam bedzie pensje wszystkim wyplacal. Tylko rafalala!
Reklama