UWAGA!

W Pasłęku nawet parking będzie miał patrona

 
Elbląg, Parking Staromiejski tuż przed otwarciem. Zdjęcie pochodzi ze strony glospasleka.pl
Parking Staromiejski tuż przed otwarciem. Zdjęcie pochodzi ze strony glospasleka.pl

Konstanty Kazimierz Ralkiewicz był jednym z tych mieszkańców Pasłęka, którym miasto chce się chwalić. W piątek podczas sesji Rady Miejskiej pasłęccy radni nadadzą jego imię... parkingowi.

Osoby zasłużone można honorować na wiele sposobów, np. postawić pomnik czy ufundować stypendium czyjegoś imienia, ale na to potrzebne są pieniądze. Można też nadać patrona szkole czy ulicy. Gdy jednak żadnej nowej ulicy czy szkoły do nazwania nie ma, imię może dostać... parking. I tak się właśnie stanie w Pasłęku.
       W piątek miejscy radni będą rozpatrywać projekt uchwały nadającej drodze wewnętrznej przy ul. Władysława Jagiełły nazwę „Parking Staromiejski im. Konstantego Kazimierza Ralkiewicza”.
       Patron parkingu urodził się w 1910 r. w Rydze, walczył w szeregach Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej – od kampanii wrześniowej w 1939 r. do kampanii włoskiej w 1945 r. Po tragicznych przejściach po wojnie ostatecznie zamieszkał w Pasłęku, gdzie zmarł w 1984 r. Pracował w miejscowych firmach, był odznaczony Krzyżem Walecznych, otrzymał Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino i Złotą Odznakę „Zasłużony na Warmii i Mazur”. W ubiegłym roku pamiątki po Konstantym Kazimierzu Ralkiewiczu trafiły do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W lutym tego roku propozycję upamiętnienia zasłużonego pasłęczanina burmistrzowi miasta złożył Adam Mazur, zięć pana Konstantego.
       Ponieważ w Pasłęku nie ma obecnie „wolnej” ulicy, którą można by nazwać, padło na niedawno wybudowany parking przy Starym Mieście, na którym znajdują się 54 miejsca postojowe.
       „Przedmiotowy projekt uchwały i wniosek rodziny Pana Konstantego Kazimierza Ralkiewicza jest zamierzeniem, które wpisuje się w obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości na terenie gminy Pasłęk” - możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały, którą w piątek mają przegłosować pasłęccy radni.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Po parkingach czas na nazwy kamieni a jest ich sporo w Pasłęku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  podpis(2018-05-24)
 • A dlaczego nie Lecha Kaczyńskiego ? Zemsta Jarosława będzie straszna. ..
 • Śmiejcie się, ale prawda jest taka że ostatnio w Pasłęku bardziej dbają o infrastrukturę niż na naszej starówce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  elblążaninnn(2018-05-24)
 • Parking im. Lecha Kaczyńskiego?? Toż to Jarosław by dostał furii za taką degradację jego brata i kazał natychmiast zmieniać nazwę. Zobacz, że nawet aktualnie ulice nazywane jego imieniem (np. ulica dojazdowa do mostu Łazienkowskiego w Warszawie) to ulice mocno reprezentatywne. Takie Ulice jak Słoneczna, Traugutta, Zielona, itp. itd. nie miałyby na taką nazwę szans.
 • Pasłęk przynajmniej na siłę nie udaje metrpopolii i nie wprowadza wszędzie na siłę opłat za parkowanie, a buduje bezpłatne parkingi ułatwiające życie mieszkańcom. Wróblewski niech się uczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  jakokomisjapanuzabraniam(2018-05-24)
 • I plac zabaw też Pasłęk ma fajny. A Elbląg.... bez komentarza......
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Gagatek(2018-05-25)
 • 54 miejsca postojowe, prawdopodobnie niepłatne, brawo dla Pasłęka i wielki wstyd dla ELBLONGA gdzie radni miejscy zamiast budową miejskich parkingów zajmują się głupotami.
 • Dziura dziurą pogania i kupa smrodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  Mariosh(2018-05-25)
 • Można by też nazwać skrzynki elektryczne przy każdym słupie, karmniki na drzewach lub rowy melioracyjne nazwiskami obecnych (nie-po) radnych z Pasłęka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Pomysłodawca(2018-05-25)
 • może ku czci bezimiennego parkingowego ……………. .?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  stayra(2018-05-25)
 • skoro w jednych pipidówkach nazwy mają tramwaje to czemu w innych nie mogą swoich nazw nie mogą mieć parkingi?. .. czekam na inteligentnych inaczej radnych i uchwałę, o nazwach dla autobusów, śmieciarek, szambonurków i innych podobnych pojazdów, niech Elbląg idzie na całość
 • Takie nadanie, otwarcie, pleban potem imprezka a to kosztuje, kto pokrywa koszta.
Reklama