UWAGA!

W pogoni za lisem

 Elbląg, Uczestnicy Hubertusa
Uczestnicy Hubertusa (fot. Anna Dembińska)

Piotr Dobrowolski na koniu Rumba, można powiedzieć tanecznym krokiem, pochwycił lisi ogon i został królem polowania, podczas Hubertusa, który odbył się dziś (16 października) w elbląskiej fundacji Końskie Zdrowie.

Hubertus to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane zwykle w okolicach 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta (patrona myśliwych i jeźdźców), którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie tego dnia.
       Fundacja Końskie Zdrowie przyspieszyła nieco gonitwę za lisem i jej termin wyznaczyła na 16 października.
       - Postanowiliśmy przyspieszyć w związku z zapowiedziami rychłego nadejścia ostrej zimy – wyjaśnia Zygmunt Obrycki, szef fundacji. – Nie bez znaczenia były również plany koncertowe Ryszarda Rynkowskiego, który chciał do nas przyjechać, a w listopadzie by nie mógł [artysta faktycznie pojawił się przy Okólniku przed godz. 14]. Jedzie też do nas Marek Siudym.
       Wróćmy do Hubertusa. To gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni. W tym roku „lisem” był Aleksander Obrycki. W pogoń za nim ruszyło 12 jeźdźców (w gronie tym znalazły się dwie panie). Ostatecznie „rudą kitę” pochwycił Piotr Dobrowolski.

 

(fot. obok)
       - To nie jest mój pierwszy Hubertus, ale pierwszy lis – cieszył się zwycięzca. – Konno jeździłem w dzieciństwie. Po nieprzyjemnym zdarzeniu zaniechałem bliższych kontaktów z jeździectwem. Jednak jakieś 15-17 lat temu znowu znalazłem się w siodle. Wówczas konno uczył się jeździć mój syn. Zresztą cała trójka moich dzieci zetknęła się z tym sportem, hobby. ]fotor]
       - Ja też jeżdżę hobbystycznie – przyznał. – Kilka razy startowałem w zawodach, ale dla zabawy bardziej. Teraz, gdy tylko mam czas, bo pracuję w Warszawie, i przyjeżdżam do Elbląga to chętnie odwiedzam Końskie Zdrowie. Lubię atmosferę tutaj panującą, cenię sobie także bezpieczeństwo, które mam tu zagwarantowane. Są tu też bardzo dobre konie – dodał. – Własnego nie posiadam, natomiast Rumba, na której dziś wygrałem gonitwę to koń ambitny, który – zgodnie z imieniem – porusza się w iście latynoskim, tanecznym stylu. Dzisiejsza pogoń była trudna – podkreślał. – Olek Obrycki, który był lisem ma znakomite umiejętności jeździeckie i bardzo trudno było się do niego zbliżyć. Cieszy mnie więc, że mi się udało.
       Po gonitwie jeźdźcy i konie wzięli udział w dekoracji, a później, cóż, zabawa i wspólne biesiadowanie.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama