UWAGA!

W Raczkach i pod Rysami

Przesyłam bardzo szczególne zdjęcia: w tym roku nikt w Polsce nie zbierał i nie wrzucał pieniędzy do puszek wyżej i niżej niż pokazani na zdjęciach wolontariusze i ofiarodawcy.

Nad Czarnym Stawem Pod Rysami (1580 m n.p.m.) kwestował Jurek (nomen omen) Gałuszka, wraz z Krzysztofem Grosem (osoba towarzysząca), którzy ze skarbonkami dotarli jeszcze wyżej, bo na wysokość 2096 m. n.p.m. Zagrożenie lawinowe nie pozwoliło im jednak osiągnąć celu wyprawy, którym były Rysy, więc w przyszłym roku rekord ma szansę zostać pobity.
       Podczas XVIII Finału WOŚP udało się zatem ustanowić nowy rekord wysokości prowadzenia kwesty!
       Równocześnie z kwestującymi w Tatrach dwójka naszych wolontariuszy – Daria Kulesza i Marek Zięba – zbierała pieniądze w najgłębszej polskiej depresji (Raczki Elbląskie, 2 m p.p.m.).
      

 


       W ten sposób XVIII Finał WOŚP zagrał w najwyższym dostępnym i najniższym miejscu w Polsce!
      
       Autor tekstu jest koordynatorem Karpackich Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, natomiast autorami zdjęć są Jurek Gałuszka i Daria Kulesza.
      
      
      

Kuba Terakowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Najniższy punkt jest 1,8 metra, a nie 2 metry-co widać na załączonym zdjęciu. Jak już coś pisać to z głową.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  depresja Żuławy(2010-01-14)
 • Fajna akcja którą miałem przyjemność obserwować. Fotki ESR na www.bikerelblag.hg.pl
 • oczywistaPrawda - podawanie faktówNieautentycznych gorsze nawet od pleonazmu;) ..ale 'autor' pewnie zwali na nieprzytoczone źródło niusa www.ceneria.pl
 • To nie jest największa depresja w Polsce! Tak podają w "podręcznikach" bo jest ona zrobiona naturalnie.
 • Bardzo fajny pomysł.
 • Największa depresja w Polsce jest w Wikrowie, a nie w Raczkach
 • Ciekawostką jest spór jaki miał miejsce na początku XXI w. o to, gdzie znajduje się najniższy punkt w Polsce. Wójt gminy Gronowo Elbląskie zakwestionował oznaczenie największej depresji w Raczkach Elbląskich. Jego oficjalne stanowisko brzmiało: najniżej położony punkt w Polsce znajduje się na terenie gminy Gronowo Elbląskie, we wsi Wikrowo - kilka kilometrów od Raczek Elbląskich. Spór o to, gdzie jest większa depresja, trwał dwa lata. Na wniosek wójta Gronowa Elbląskiego przeprowadzono pomiary geodezyjne. Wynikało z nich, że w Wikrowie jest niżej niż w Raczkach - około 2 m poniżej poziomu morza. Depresja w Wikrowie została jednak zakwestionowana przez niektórych geologów. Stwierdzili oni, że jest ona wytworem ludzkiej działalności. Przed II wojną światową Niemcy wykopywali w Wikrowie torf, dlatego teren ten tak się obniżył. Spór przybrał charakter czytso akademicki. Możemy bowiem zadać pytanie, czy jeżeli wykopiemy w ziemi wielką dziurę, a następnie jej nie zasypiemy, to może powstać kolejna, jeszcze większa depresja? A więc w Wikrowie jest najniżej i już!!!
 • Potwierdzam, spór miał miejsce i był akademicki ponieważ dotyczył naturalnych utworów geologicznych i dziury w ziemi po wyrobiskach tofowych - ewidentnie niżej położonej, nawet poniżej 2 m. A miejsce w którym obecnie figuruje znak jest tylko wytypowanym miejscem o rzędnej - 1,8 m (których w pobliżu wiele) wyznaczonym przeze mnie na prośbę elbląskich turystów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2010-01-15)
 • temu Panu po lewej na pewno byo cielo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  okoniowaty(2010-01-16)
 • Gratuluję ! To właśnie dzięki takim ludziom Orkiestra gra i będzie grała 'do końca świata i o jeden dzień dłużej'; ) Wredne komentarze obrażające harcerzy, wolontariuszy i Owsiaka nie ratują dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jelopka(2010-01-16)
Reklama