UWAGA!

Walczą o to, by ich praca była doceniana

 
Elbląg, Pierwszy protest odbył się w maju i trwal około tygodnia. Pierwszego dnia fizjoterapeuci oddawali honorowo krew
Pierwszy protest odbył się w maju i trwal około tygodnia. Pierwszego dnia fizjoterapeuci oddawali honorowo krew (fot. RG)

Fizjoterapeuci zapowiadają, że 23 września wznowią swój protest. Nadal walczą o godne wynagrodzenie, a także o zmiany w przepisach, które bardziej docenią ich pracę i coraz większą odpowiedzialność za zdrowie pacjentów. Już wiadomo, że do protestu przyłączą się fizjoterapeuci i diagności ze Szpitala Miejskiego.

W maju przez tydzień w wielu miastach w Polsce fizjoterapeuci przebywali na zwolnieniach lekarskich, protestując przeciwko warunkom, w jakich muszą pracować. W Elblągu przez kilka dni zabiegów rehabilitacyjnych nie wykonywał zarówno zakład rehabilitacji w Szpitalu Miejskim jak i szpitalu wojewódzkim, w pracy byli jedynie kierownicy placówek i pracownicy rejestracji.

- Po proteście nasze związki zawodowe zostały zaproszone na spotkanie do wojewódzkiego oddziału NFZ, gdzie otrzymaliśmy propozycję podwyżek. To jest jednak tylko jedna czwarta tego, czego oczekiwaliśmy. Tylko 30 procent fizjoterapeutów w kraju otrzymało jakiekolwiek dodatki po ostatnich protestach. My byliśmy w o tyle lepszej sytuacji, że mamy związki zawodowe - mówi Justyna Charko-Mróz, przewodnicząca Oddziału Terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, który działa w Szpitalu Miejskim.

- Nasze żądania nie dotyczą tylko wynagrodzeń. Chcemy, by zawód fizjoterapeuty i diagnosty przestały być dyskryminowane. Musimy płacić na przykład za szkolenia z własnej kieszeni, które kosztują nawet 20 tysięcy złotych, a w naszych warunkach płacowych ciężko sobie na to pozwolić. Chcemy też, by pacjenci mieli łatwiejszy dostęp do fizjoterapii i diagnostyki laboratoryjnej. Często na wizytę u fizjoterapeuty czeka się nawet półtora roku – dodaje Iwona Andrzejewska, z Zakładowej Organizacji Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych w Szpitalu Miejskim.

Dlatego diagności i fizjoterapeuci zapowiadają, że 23 września wznowią protest. Nie chcą jeszcze zdradzić, jaką będzie miał formę. Ma w nim wziąć udział o wiele więcej osób niż w maju, na pewno przyłączą się do niego fizjoterapeuci i diagności ze Szpitala Miejskiego.

- Od stycznia 2019 roku fizjoterapeuci mają rozszerzone uprawnienia. Lekarz rodzinny może skierować pacjenta do nas, my pacjenta badamy i zalecamy odpowiednią terapię. Przejęliśmy więc w dużej mierze rolę lekarza. Mamy zdecydowanie podwyższoną odpowiedzialność zawodową, ale nic za tym nie idzie więcej. Pacjentów mamy coraz więcej i cieszy nas to, że lekarze mają do nas zaufanie, ale nadal sytuacja naszego zawodu nie jest w odpowiedni sposób uregulowana finansowo – dodaje Justyna Charko-Mróz.

 

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wszyscy ządaja 1600 złotych a jak maja życ ludzie ktorzy pracuja za najnizsza krajowa i maja renty i emerytury własnie w takiej kwocie na całly miesiac Wstyd mi czytac ich postulaty bo mi sie chce wymiotowac Poszaleli wszyscy ogarnijcie sie wreszcie Widocznie za mało pracujecie w placowkach na NFZ bo zapracowani jestescie w prywatnych praktykach i tam robicie to byle jak i po łebkach ale prywatnie robicie to zupełnie inaczej i z poświęceniem Wiec o czym my rozmawiamy Mnie nie stac zeby pojsc prywatnie na masaz czy rehabilitacje Nie denerwujecie zwykłych Polakow
 • Niech zakładają prywatne gabinety fizjoterapii i podpiszą umowy z NFZ na warunkach jakie im odpowiadają jak nie to prywatne i jak są dobrzy to będą mieć pacjentów! KOMUNA się skończyła i liczenie na drapane ! Mi nikt nie gwarantuje pracy i płacy ! A oni to co jakaś uprzywilejowana kasta ? Prawa rynku weryfikują- chcieliście europesjkości i wolnego wyboru to macie.
 • RobertKoliński Fizjoterapeuci to kolejna grupa zawodowa, która musi upominać się o godne płace i godne traktowanie ze strony państwa. Rząd ignoruje tych, którzy uczą nasze dzieci i którzy leczą nas i naszych bliskich. Solidaryzujemy się z protestującymi tak jak solidaryzowaliśmy się wcześniej z nauczycielami. System wymaga stanowczych zmian. Pracownicy sektora publicznego zasługują na szacunek, na wysłuchanie - i na godne pensje. Hashtagi: #lewica,#PrawaPracownicze,#SolidarnoscNaszaBronia
 • internet jak papier - wszystko przyjmie - vide poprzedni wpis
 • RobertKoliński Nawet hejterskie ujadanie anonimowych (to już zasada), płatnych "małychEmi" z PiSowskich, ministerialnych "farm trolli". Hashtagi: #PiSkasta,#trolle,#szczujnia,#PutinowskieMetody
 • Uprawnienia to może i macie rozszerzone, inna sprawa jak i czy są one realizowane, a co do szkoleń to nie jesteście jedyni którzy płacą z własnej kieszeni
 • A najbardziej boli, że nikt się twoimi rewelacjami nie przejmuje ?
 • Te wszystkie chore protesty, które się odbywają są niczym innym jak działaniem zwolenników totalnej opozycji! Dlaczego nauczyciele nie protestowali za PO pomimo, że im pensje były od 2012 roku zamrożone? Dlaczego nie protestowali ci fizjoterapeuci za PO?! Teraz chcą 1600 zł podwyżki? Gdyby pracowali jak normalni ludzie w prywatnych firmach to za takie hasła byliby wywaleni na zbity p.ysk! Od X lat wiadomo jak wygląda rynek fizjoterapeutów a oni teraz się obudzili?! Już dosyć mam tych roszczeniowców!!!
 • Prawda o fizjoterapeutach jest zupełnie inna Oni zarabiaja wielkie pieniadze poniewaz prawie wszyscy robia uługi w gabinetach prywatnych i u pacjentow w domach lub swoich domach z taka jedna wizyta to prawie 100 wiec nie osmieszajcie sie !!!! Idzcie do Tuska i Schetyny to wam przywioza z Brukseli LGBT dostało dotacje w kwocie 25 miliardow euro na propagowanie homoseksualizmu gender wiec zgłoscie sie do nich to was wespra Kogo stac dzisiaj na prywatne zabiegi u was ????? Wstydzcie sie kolejna kasta poperajaca totalnych postkomunistow
 • RobertKoliński "Rozwód rodziców, częstotliwość modlitwy i uczestnictwo w nabożeństwach kościelnych - takie zagadnienia znalazły się w ankietach, które w porozumieniu z kuratorium i Ministerstwem Edukacji Narodowej przeprowadzają nauczyciele z województwa lubuskiego. Na alarm w sprawie bije Związek Nauczycielstwa Polskiego. W niektórych szkołach w województwie lubuskim nauczyciele do 16 września przeprowadzają anonimową ankietę wśród uczniów i rodziców. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", zawiera ona pytania dotyczące delikatnych tematów i ingeruje w prywatność uczniów oraz ich rodzin. Ankiety są skierowane m. in. do uczniów klas 1-3.W ankiecie znalazły się m. in. pytania, jak często uczeń się modli i czy uczestniczy w nabożeństwach kościelnych, czy mieszka ze swoimi rodzicami biologicznymi (czy może z macochą bądź ojczymem) oraz czy jego rodzice są po rozwodzie bądź w separacji - informuje "DGP". To nie wszystko. Jest w niej też miejsce, w którym najmłodsi uczniowie są proszeni o opisanie swojej sytuacji rodzinnej i określenie, jakie jest wykształcenie rodziców. Nie ma mowy o anonimowości, bo uczniowie najmłodszych klas nie potrafią jeszcze sprawnie pisać, więc w wypełnianiu ankiet pomagają im nauczyciele. " - całość w sieci. Hashtagi: #SwieckiePanstwo,#szczujnia,#PutinowskieMetody
 • towarzyszu @kolinski ale ty masz zryty beret
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  7
  inż._elektryk(2019-09-16)
 • Czerwone ryje: miller czarzasty kwasniewski i reszta sowieckiej hołoty - co zrobiliście przeciw kościołowi przez te wszystkie lata sprawowanej władzy po 89 roku? NIC !!!!!! Hasła antyklerykalne są wyłącznie w okresie wyborczym żeby przyciągać sfrustrowanych antyklerykałów. Jeśli wydaje ci się że postkomuna załatwi jakiś antyklerykalny postulat to jesteś totalnym POkurczem intelektualnym. Żaden rząd w Polsce nie wystąpił przeciw kościołowi. Wręcz przeciwnie, nadania kasa stanowiska apanaże włości. Z prostego powodu: by być przy korycie w następnej kadencji.
Reklama