UWAGA!

Wałęsa w Elblągu

 
Elbląg, Lech Wałęsa w Elblągu
Lech Wałęsa w Elblągu (fot. AD)

 1 Maja 35 to adres, który na stałe wpisał się w historię Elbląga. To tutaj znajdowała się pierwsza siedziba Zarządu Regionu NSZZ Solidarność. Od teraz będzie o tym przypominała tablica, widniejąca na ścianie budynku, która dziś (29 sierpnia) została uroczyście odsłonięta przez byłego prezydenta, Honorowego Obywatela Elbląga - Lecha Wałęsę.

 Wydarzenia lat 80. określane są jako jedne z najważniejszych związanych z historią PRL-u. Swój wkład w ich historię miał także Elbląg, o czym przypominać będzie tablica umieszczona na ul. 1 Maja. W przeddzień (29 sierpnia) 32. rocznicy Porozumień Sierpniowych jej uroczystego odsłonięcia dokonał pierwszy Przewodniczący NSZZ Solidarność – Lech Wałęsa.
       – Kiedy obchodzimy uroczystości tego typu musimy zawsze zastanowić się, by zrozumieć cały tamten czas i zdarzenia, jakie miały miejsce. Nikt, niezależnie od naszej dzisiejszej kondycji, niezależnie od tego, jaką ceny zapłaciliśmy wtedy, nie powie, że nie było to wielkie zwycięstwo, którego konsekwencje odczuwamy do dziś – mówił Lech Wałęsa podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej. – Nikt nie przypuszczał, że nam się to uda i nikt nie przypuszczał, że dokonamy tego bezkrwawo. To było wielkie zwycięstwo. Natomiast po zwycięstwie przychodzi czas jego „zagospodarowanie”. Nie byliśmy przygotowani do rządzenia, nie mieliśmy programu ani struktur i w związku z tym efekty nie są aż tak bardzo zadowalające. Pisałem się tylko na walkę i zwycięstwo oraz oddanie zwycięstwa narodowi i tego moje pokolenie dokonało. Reszta zależy od was, bądźcie sprawiedliwi i solidarni, a Polska będzie wyglądała lepiej.
       – Żyjemy dzisiaj w Polsce wolnej i niepodległej, co jest naturalne dla młodych, ale dla pokolenia, o którym mówił pan przewodniczący Wałęsa wcale to takie oczywiste nie było. W lipcu 1980 roku rozpoczęły się strajki, ale sytuacja nabrała dynamiki 14 sierpnia 1980 roku, wtedy, gdy w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk okupacyjny. Kilka dni później Elbląg zaczął strajkować. To były czasy, kiedy ówczesna propaganda partyjna nazywała strajki „nieuzasadnionymi przerwami w pracy”. W Elblągu zaczęło strajkować Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne i wiele innych zakładów. Powołano Międzyzakładowany Komitet Strajkowy, na którego czele stanął Ryszard Kalinowski, później bliski współpracownik przewodniczącego Wałęsy. Dzisiaj, tak jak 32 lata temu, Lech Wałęsa jest tutaj z nami, w Elblągu – mówił Grzegorz Nowaczyk podczas odsłonięcia tablicy. – W historii Polski nie ma zbyt wielu zwycięskich dat, a szczególnie takich, które pokazują, że potrafimy ze sobą współdziałać oraz rozmawiać, walczyć razem, a nie przeciwko sobie. Dlatego powinniśmy zawsze mocno akcentować takie daty i to, że Solidarność zwyciężyła dla siebie i dla nas. Cieszmy się z wolnej Polski, pokazujmy tę radość każdego dnia.
       O tym, jak ogromny wkład miała Solidarność w historię nie tylko Polski, ale także Europy mówił Jerzy Wcisła, przewodniczący Grupy Inicjatywnej na rzecz upamiętnienia siedziby Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu, który przyniósł ze sobą kawałek muru Berlińskiego.

 


       – To Solidarność była tą iskrą, która spowodowała upadek Muru Berlińskiego. I my w tej Solidarności odegraliśmy ważną rolę – mówił Jerzy Wcisła. – Gdyby nie było Solidarności trudno by było wyobrazić sobie powstanie Unii Europejskiej, a tym bardziej tego, że moglibyśmy tę Unię Europejską krytykować, zmieniać rządy i samorządy, wybierać swoich radnych, pisać postulaty bez narażania się na to, że ktoś na nas doniesie. Chciałbym, żebyśmy mieli świadomość tego dzieła.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A "WIELKIEGO DZIAŁACZA" czyli Pietrzykowskiego nie było?
 • Czy był Gburzyński, który potem jako Prezydent z " namaszczenia" namawiał firmy aby wpłacały pieniadze na Halberdę. ..
 • Mogli zaprosic tych co krzyczeli precz z komuna. Odsiadywali lub płacili kolegia a teraz po śwmietnikach grzebią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dajcie spokój pies ma zboku(2012-08-29)
 • Panie Wcisla są granice absurdu. To co Pan opowiada jest kłamstwem. A Panu który ukończył katolicką uczelnię, nie wypada mijać się z prawdą. Prawda jest taka, że Solidarność nie miała żadnego wpływu, na upadek muru który dzielił dwa państwa niemieckie. To zasługa p. Gorbaczowa i p. Reagana. Zapewne znane p. jest powiedzenie, gdzie konie kują, tam żaby nogi podstawiają. Nie bądź człowieku żabą. To pan prezydent Reagan, publicznie zwrócił się do p. Gorbaczowa słowami '' Panie Gorbaczow zburz Pan ten mur ''. Oczywiście były też ogromne pieniądze, choćby na to że tysiące żołnierzy trzeba było wycofać z Niemiec. Do zmiany świata nie wystarcza iskra, trzeba też przychylności wielkich tego świata. A Ci przeważnie dogadują się między sobą. I we własnym towarzystwie.
 • Ja tam dziękuję za taką demokrację. , w której Ci "działacze" żyją w luksusach a prawdziwy Polak, Elblążanin od przyszłego roku bedzie egzystował tak jak na zdjęciu obok.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kokospoko(2012-08-29)
 • fajne, śmietniki i banki. .. a po środku tablica ku czci!!!!!
 • Po 31 latach. .upamietniająca tablica. .. a ponoć "tako wolną Polskie". .mamy od 04-06-1989r. .. ( tak co niektórzy liczą -od wyborów)nie za późno. ?. .śmiać sie czy płakać ?. .. chociaż Pan Jarosław K. .. śpiewa. ."Ojczyznę wolną racz na zwrócić Panie". .. cholera. .pogubiłam się. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zagubiona(2012-08-29)
 • mimo różnych wątpliwości powinniśmy trzymać klasę i napisać Prezydent Lech Wałęsa w Elblągu, a nie tak prostacko, po kolesiowsku: Wałęsa w Elblągu.
 • kabaret p. t. o takie polskie walczyłem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2012-08-29)
 • 'Gdyby nie było Solidarności trudno by było wyobrazić sobie powstanie Unii Europejskiej' - co za idiotyzm. Az zal, ze tacy analfabeci nami rzadza.
 • A to nie Wałęsa? Bo na zdjęciu jest Wałęsa a nie prezydent. Lech Wałęsa. Jaki by nie był, był o niebo lepszy od dzisiejszych Donków, Waldków, pitbulów i 1/2 Kaczyniaków - Ci to są dopiero żaby gotowe do podkucia, ale czego się tkną to sp. .. lą, a ten sam odcinek Dąbka na Modrzewinę otwierali minimum 2x bo tak chcieli zaistnieć w mediach. A gdzie prezydent, ale Elbląga - ten dba o wizerunek dopiero- a jak wpadnie kontrola do urzędu to będzie panika bo wydatki i fundusze na skinienie ręki tego, co tak dba o wizerunek i fotki na portelu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Hehuehuehue(2012-08-29)
 • Bolek ty wstydu nie masz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  `````````(2012-08-29)
Reklama