UWAGA!

Wędrująca tężnia

 Elbląg, Wizualizacja tężni (materiały UM Elbląg)
Wizualizacja tężni (materiały UM Elbląg)

Kilka dni temu informowaliśmy o zamieszaniu na temat lokalizacji tężni solankowej w Elblągu. Początkowo miała stanąć przy ul. Giermków, potem w Bażantarni, ale nie zgodziła się na to dyrekcja Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, którego Bażantarnia jest częścią. Ostatecznie tężnia zostanie zbudowana w parku Traugutta.

Dlaczego Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej wydał negatywną opinię na temat lokalizacji tężni solankowej w Bażantarni?

- Argumentował, że budowa tężni solankowej w bliskim otoczeniu drzew będzie mieć niekorzystny wpływ na glebę i drzewa, z których niektóre mają ponad 100 lat. PKWE poinformował, że zasolenie z unoszących się aerozoli spowoduje nadmierne zasolenie gleby wskutek czego drzewa nie będą mogły pobierać wody, co może powodować ich zamieranie z powodu tzw. suszy fizjologicznej. Negatywna opinia na lokalizację tężni w tej lokalizacji wynikała również z potrzeby zachowania szczególnej ochrony występujących w tym obszarze pomnikowych drzew rosnących w pobliżu działki, na której planowano lokalizację tężni – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

Nową lokalizację uzgodniono z Zarządem Zieleni Miejskiej i pomysłodawcą przedsięwzięcia jednym z radnych Platformy Obywatelskiej. Będzie to park Traugutta.

- W chwili obecnej opracowywany jest program funkcjonalno-użytkowy dla tego zadania. Co ważne, tężnia zlokalizowane będzie w odsłoniętym terenie, nie zagrażając parkowym drzewom. Takie lokalizacje dla tężni często wybierane są w innych miastach – dodaje Łukasz Mierzejewski.

Na budowę tężni w budżecie miasta na ten rok zaplanowano 400 tys. złotych. Władze miasta ogłosiły już nawet przetarg na projekt i jej wykonanie, ale został on wycofany, gdy okazało się, że Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej wydał negatywną opinię dla poprzedniej lokalizacji.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama