UWAGA!

"Wesele", "Potop" i miłość - matury czas zacząć

 Elbląg, Przed maturzystami jeszcze kilka egzaminów, w zależności od dokonanych wyborów
Przed maturzystami jeszcze kilka egzaminów, w zależności od dokonanych wyborów (fot. AD)

Dla jednego to była "bułka z masłem", dla innego trochę trudniejsze zadanie. Większość zapytanych przez nas maturzystów wybrała emocje bohaterów "Potopu" Sienkiewicza, tylko jedna zdecydowała się na temat związany z "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce, również i w Elblągu, rozpoczęły się matury. Na pierwszy ogień – obowiązkowy dla każdego język polski na poziomie podstawowym.

Nie było tak źle
       – W naszej szkole mamy 184 maturzystów. Na pewno trochę się stresują, ale myślę, że są dobrze przygotowani – opowiada Renata Świąder, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.
       Na napisanie części podstawowej z języka polskiego uczniowie mieli 170 minut.
       – Dla mnie to akurat, nawet trochę za dużo tego czasu – opowiada Ania, która oprócz obowiązkowych przedmiotów wybrała jeszcze historię i wiedzę o społeczeństwie. – Ja wybrałam ten temat z "Potopem", bo "Wesele" było zbyt zakręcone, miało za dużo wątków.
       Ania była w większości, bo na siedmiu zapytanych maturzystów tylko jedna osoba, Karolina, wybrała temat związany z  "Weselem". Jest uczennicą klasy humanistycznej, więc jak sama mówi dla niej zadania maturalne były łatwe.
       – Czyli co, będzie sto procent? – pytamy.
       - Nie, no aż tak łatwe to nie było – dodaje z uśmiechem Karolina, która wybrała również rozszerzony język polski oraz historię.
       Reszta zgodnie przyznała, że tematy nie były aż tak trudne, o wiele gorzej było z tekstem o miłości, który należało przeanalizować i odpowiedzieć na pytania.
      
       Biologia i chemia górą
       Aby otrzymać świadectwo maturalne, uczeń musi jeszcze zdać język obcy oraz matematykę na poziomie podstawowym i uzyskać z każdej części co najmniej 30 proc. punktów. Chętni mogą zdawać przedmioty dodatkowe. Jak wyjaśnia Renata Świąder, w II Liceum Ogólnokształcącym maturzyści najczęściej wybierali biologię, matematykę, chemię oraz język polski w rozszerzeniu, połowa zdecydowała się na język angielski w takiej wersji. Są też przypadki, kiedy uczniowie wybierali mniej popularne języki, takie jak hiszpański, włoski czy francuski.
      
       Matematyka? Przydaje się później
       Od czterech lat abiturienci obowiązkowo zdają na maturze również i matematykę, która powróciła po 25-letniej przerwie. Pierwszy egzamin w wersji podstawowej już we wtorek.
       - Ta matura powoduje, że uczniowie muszą się przykładać do tego przedmiotu aż do końca. Większość rozumie jednak, że mimo wszystko to rzecz potrzebna, bo pozwala im się dostać na wymarzony kierunek, na przykład na medycynę – tłumaczy Renata Świąder. - Poza tym matematyka przydaje się również humanistom, uczy logicznego myślenia oraz analizy i wyciągania wniosków. To się przydaje na studiach, niezależnie od kierunku.
      
mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Zdajcie tą maturę, przyłóżcie się do nauki języka i wyjeżdżajcie z tego kraju. .. Tutaj naprawdę nie czeka Was nic dobrego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    6
    Gall_anonim.(2014-05-05)
  • Moim zdaniem czytanie było łatwe, gorzej z wypracowaniem, wybrałam " Wesele"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    1
    tynka14(2014-05-05)
  • Gallu anonimie !. Widocznie nie masz matury bo nie wyjechałeś z kraju i piszesz " tą maturę " zamiast " tę maturę" !!!
  • Od kilku lat trudniejszy jest egzamin na prawojazdy niz matura :)
  • NO dobra-ale JAKIE były tematy????
  • Nie gadajcie, że proste bo nie mniej jak 80% tegorocznych maturzystów narzeka, że było bardzo trudne. .. Morał jest prosty. Brakuje nam siły fizycznej a nie psychicznej, więc nie pozostaje nic jak pracować w POlsce za najniższą krajową i ledwo żyć lub wyjechać na " zielona wyspę" .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    1
    OlegRaduszko(2014-05-05)
  • Ciekaw jestem gdzie przecinek przed ' ' bo' ' ???
  • Matura. Na dworze maj był w pełnej krasie Rodowicz śpiewała Balladę wagonową a ty przestraszona szłaś na maturę z nabitą formułkami głową. Wonne kasztany kwitły w około i fioletowe bzy wonią swą wabiły biel twojej bluzki lśniła w około czernią raziła oczy twa czarna spódnica i byłaś cała taka odświętna że wyglądałaś jak zakonnica. Wysokie czarne szpilki złośliwie wyginały ci twoje smukłe nogi a ty ściskałaś w dłoni małego słonika wierzyłaś w jego magiczną moc wyjęłaś go ze starego piórnika. Serce Ci biło niczym bęben i byłaś przestraszona jak sarna płowa chwilami to wszystko przyprawiało cię o mdłości taka to była do egzaminu dojrzałości droga. Słowo matura brzmiało jak zaklęcie nie mogłaś jeść i ze strachu byłaś bardzo blada choć słońce świeciło w pełnej obfitości i w radio leciała Okudżawy ballada. Ty drżałaś jak osika na wietrze kiedy wychodziłaś z sali widziałem twoje zaciśnięte kciuki niektórzy nawet płakali. A ja cię tuliłem do piersi swej i podawałem ci Pepsi do picia była to miła nie tylko matura lecz także egzamin z życia. Henryk Siwakowski Wszystkim maturzystom życzę zdanych na piątkę matur
Reklama