UWAGA!

Wiatrak z powyłamywanymi skrzydłami

Elbląg, Wiatrak z powyłamywanymi skrzydłami

W sobotę wieczorem doszło do poważnej katastrofy budowlanej. Uszkodzeniu uległa elektrownia wiatrowa położona na Wysoczyźnie Elbląskiej niedaleko miejscowości Pagórki. Szczęśliwie ze względu na znaczne oddalenie od najbliższych zabudowań nikt nie został poszkodowany.

Ta informacja powyżej, to tylko nasz tekst primaaprilisowy. Komentarz do pomysłu budowy farmy wiatrakowej w centrum parku krajobrazowego jest natomiast całkiem poważny.
     
     Przypomnijmy - ta nowatorska konstrukcja została zbudowana kilka lat temu z ewidentnym naruszeniem ustawy o ochronie przyrody na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. W niejasnych okolicznościach udzielono zgody na budowę kilkudziesięciu takich wiatraków. Wszyscy, którzy próbują załatwić jakieś pozwolenia budowlane na terenie Parku, do dzisiaj zachodzą w głowę jak taka budowa mogła zostać zatwierdzona. Spółka, która miała stawiać te wiatraki zbankrutowała i nie doszło do bezpowrotnego zniszczenia unikalnego krajobrazu Wysoczyzny.
     Elektrownia zaraz po uruchomieniu uległa awarii i od tamtej pory jest wyłącznie obcym wtrętem w tej przepięknej okolicy. Stumetrowej wysokości konstrukcja koło Pagórek miała być pierwszą w Polsce elektrownią wiatrową działającą na zasadzie efektu Magnusa. Elektrownie tego typu zamiast tradycyjnych śmigieł mają obracające sie walce, na których powstaje siła napędzająca generator prądu. W sytuacji gdy wiatrak jest unieruchomiony końce tych ponad dwudziestometrowych walców cyklicznie się wychylają - strzałka ugięcia dochodzi nawet do jednego metra. Po osiągnięciu określonej liczby cykli takich odkształceń doszło do zmęczenia materiału w najbardziej obciążonym miejscu i obrazowo mówiąc jedno ze skrzydeł wiatraka zostało wyłamane.
     Pozostaje wyrazić nadzieję, że tzw. odnośne władze zainteresują sie wiatrakiem – kaleką i spowodują jego rozbiórkę z korzyścią dla walorów turystyczno-krajobrazowych elbląskich wzgórz.
wg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Przydałby się ktoś lepszy do edycji zdjęcia :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  extrem__(2007-04-01)
 • Troche szkoda, ale pewnie zaraz postawia nowy
 • Zdjęcie fatalnie obrobione, a forma przekazania wiadomości, a właściwie komentarz do niej, jest conajmniej oburzający. Pytam kierownictwo portelu: czy to są "aktualności" czy felietony prezentujące osobiste zdanie na temat pewnych wydarzeń prezentowane przez bezimiennych pseudo-dziennikarzy???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Tomasz Maślanka(2007-04-01)
 • panieMaślanka ~ 'wg' to właściciel portEla, a prO_Oblem nie nO_Owy ~ www.portel.pl
 • A swoją drogą to szkoda, że tak mało tych wiatraków. Narzekamy, że taka zanieczyszczona atmosfera a nie pozwalamy ich stawiać. Tacy jesteśmy zapatrzeni na tzw. "zachód" ale nie za bardzo chcemy brać stamtąd to co dobre, ale to co złe to i owszem.
 • O chyba jakieś nożyce się odezwały. Panie Maślanka dziennikarz ma prawo do własnego komentarza i interpretacji obserwowanych wydarzeń. Pan to chyba wychowany na Głosie Elbląga i jedynie słusznych informacjach zatwierdzanych przez odpowiedni wydział w Komitecie Wojewódzkim. Poza tym ten dziennikarz taki całkiem bezimienny to nie jest.
 • Sądząc po nerwowej reakcji pana Maślanki, coś tu może być na rzeczy.
 • Według mnie to dobrze, że są takie artykuły! A pan Maślanka jak już ktoś wyżej napisał został wychowany na Głosie Elbląga! Wg oby tak dalej:) Z pozdrowieniami dla całego portEla:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stryjek(2007-04-01)
 • białoruska technologia...bha, bha, bha, bha, bha..teraz czekamy na ruskie rozwiązania ..bha, bha, bha, bha....Elbląg to jednak wiocha, klasyczna zapyziała ruska wiocha,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  emeryt giełdowy(2007-04-01)
 • peeewnie to robota jerzegoMaślanki - naczWydz w_departEnerget-ministerGospodar - odpowiedzialnego za zmiany w ustawie o ochronie środowiska (pretekst-dyrektywaUE-wdrażanieKogeneracji) ..aaabo te biełaruskijeInżiniery honoR_Ratowali i zDesanta naprawiatC_Chatieli^_^
 • jak dla mnie ten wiatrak sie ladnie komponowal w krajobraz wysoczyzny elblaskiej, szkoda ze nie dzialal, wtedy bylby konserwowany i by do tego nie doszlo, szkoda tez, ze tylko jeden!
 • Dla mnie ten wiatrak wcale nie jest taki obrzydliwy. Może dlatego, że fascynują mnie naturalne źródła energii, ale i bez tego uważam, że wiatrak raczej jest przystojny niż szpetny i szkoda mi go, bo każdy by się załamał po bankructwie i bez towarzystwa ;)
Reklama