UWAGA!

Wiaty przystankowe zniknęły. Powrócą?

 
Elbląg, Tu wiat przystankowych nie będzie
Tu wiat przystankowych nie będzie (fot. WS)

Zniknęły przystanki tramwajowe z ul. Płk. Dąbka (skrzyżowanie z ul. Węgrowską), a były one dużym udogodnieniem, szczególnie dla osób starszych, które chciały zrobić zakupy w pobliskim hipermarkecie – wskazują nasi Czytelnicy i pytają: czy wiaty wrócą?

Na mapie elbląskich przystanków komunikacji miejskiej duże zmiany. Całkowicie nowe wiaty zostaną ustawione w ramach trwających remontów m.in. drogi wojewódzkiej nr 503 (Robotnicza, Browarna), przy al. Armii Krajowej. Te, które już stoją, są poddawane modernizacji. Nowa odsłona już za dwa miesiące.
       - Chcemy prawie 100 procent wiat przystankowych poddać modernizacji, która polega głównie na odświeżeniu, malowaniu, konserwacji – wymienia Zbigniew Orzech, dyrektor ZKM w Elblągu. - W niektórych miejscach przybywają wiaty, których mieszkańcy domagali się od dawna. Będziemy też wymieniać kasetony z informacją rozkładową, żeby były bardziej czytelne, szczególnie dla osób starszych czy słabowidzących.
       Odświeżone przystanki będą cieszyć pasażerów, pytanie, jak długo. Wiaty niezmiennie bowiem kuszą wandali, którzy wybijają szybki z pleksi, niszczą słupki, kosze na śmieci.
       - To problem Elbląga, ale i innych polskich miast – stwierdza Zbigniew Orzech. - Ubolewamy nad tym i staramy się jak najszybciej reagować, zgłaszając przypadki wandalizmu policji. Często sprawcy są wykrywani i karani. Współpracujemy też ze Strażą Miejską, chcemy również, by miejski monitoring rozwijał się dynamicznie. Równolegle staramy się naprawiać szkody – dodaje dyrektor ZKM - w trosce o komfort pasażerów.
       Pasażerowie z kolei, również w trosce o swój komfort, domagają się przywrócenia wiat przystankowych na ul. Płk. Dąbka (skrzyżowanie z ul. Węgrowską), gdzie w tej chwili trwa duża przebudowa. Prosili o to m.in. podczas spotkania z prezydentem Elbląga.
       Dyrektor ZKM wyjaśnia, że te wiaty były formą tymczasową, bo dokumentacja inwestycji drogowej opracowana kilka lat temu, zakładała, że z czasem znikną.
       - Ze względu na poszerzanie tej ulicy, przystanki nie mogą tam istnieć – wskazuje Zbigniew Orzech. - Organizujemy wiaty tam, gdzie jest to technicznie możliwe, zgodne z zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednak te przystanki były oddalone od następnych, w kierunku al. Odrodzenia, tylko o 120-130 metrów – dodaje. - Spotykaliśmy się również z głosami pasażerów, którzy wyrażali niezadowolenie z takiej gęstości przystanków, bo tej grupie akurat zależy na szybkości przejazdu. Wszystko opiera się jednak na kompromisie.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • 8| Przecież zaledwie 30m dalej, na skrzyżowaniu jest przystanek. Na jaki diabeł te wiaty były w tym miejscu to już mnie kilka lat zastanawiało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Frodomir(2014-06-02)
 • 130m dalej*
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Frodomir(2014-06-02)
 • Bardzo dobrze, ze doszlo do likwidacji tego przystanku, obok jest drugi.
 • Szkoda, że spod klatek schodowych tramwaj nie odjeżdża !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  niewitek(2014-06-02)
 • -a kiedy postawią wiatę na Krolewieckiej róg Moniuszki. ?my pasażerowie tez korzystamy z tramwaju i płacimy za bilety. -
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  dociekliwy(2014-06-02)
 • Tak wyslą wiaty na olsztyn. Ostatnio swą układane tory tramwajowe na ul. Browarnej koło budynku 115 w stronę zajezdni. TYLKO te szyny są pogięte, stare podkłady i znów tramwaje będą się bujały. DLACZEGO w centrum miasta układano wszystko nowe a ul. Browarna to syf cały czas, wszystko byle było.
 • I bardzo dobrze, że zlikwidowali bo zasłaniały pas ruchu jadącym po rondzie!!!!!
 • Za to jest nieużytkowana (bo tory tramwajowe się kończą) wiata naprzeciwko UM. Średnia jest OK. :)
 • a kiedy postawicie wiate na przystanku tramwajowym grunwaldzka-grottgera?
 • nigdy :) spacerek należy wdrożyć w plan dnia :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  przystanki.co.700.metrów!!!(2014-06-03)
 • jestem przekonana, że komentujacy to osoby które jezdza po zakupy autami, i jak tu maja zrozumieć tych którzy, ,tachają ' ' siaty w rękach. Dla takiej babci dziadka te 30 metrów FRODOMIRZE !!! to bardzo dużo, kiedyś sam bedziesz w takim wieku może juz jestes, ?? tylko brak Ci empatii do drugiego człowieka. Były było dobrze, po co likwidować ???
 • @Do komentarza wyżej: Jeżdżę komunikacją na co dzień i jestem bardzo zadowolony z jakości usług. Jeśli starsze osoby mają siłę iść na targowisko miejskie i łazić po nim przez 2-3 godziny, to jaki problem stanowi dla takiej osoby przejście nawet te 100m na przystanek tramwajowy lub autobusowy, w tę lub wewte (w stronę Zawady lub bliżej Centrum) licząc od Biedronki przed C. H. ? A przystanek zlikwidowano z wielu względów: przebudowa skrzyżowania, względy ruchu drogowego oraz wspomniane skargi pasażerów na gęstość przystanków. Oczywiście, jednak lepiej narzekać bo wprowadza się zmiany. Jeśli tych zmian nie ma to też nie dobrze. .. Typowy Elbląg - zagłębie kompleksów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  KtośInny(2014-06-03)
Reklama