UWAGA!

Wiceminister Śliwka: Kwestię portu moglibyśmy domknąć w tym roku

 Elbląg, Andrzej Ślwika, wiceminister aktywów państwowych
Andrzej Ślwika, wiceminister aktywów państwowych (fot. Anna Dembińska)

- Gdyby to ode mnie zależało, to byłoby jak najszybciej. Myślę, że moglibyśmy cały proces domknąć w tym roku – tak mówi Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, o przejęciu przez Skarb Państwa większościowych udziałów w Zarządzie Portu Morskiego w Elblągu w zamian za inwestycje w port.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Aktywów Państwowych zaproponowało samorządowi Elbląga przejęcie pakietu kontrolnego w dotychczas komunalnej spółce Zarząd Portu Morskiego w zamian za jej dokapitalizowanie kwotą 100 milionów złotych z przeznaczeniem na inwestycje w porcie. O przebieg rozmów na ten temat i polityczną „kuchnię” pytamy Andrzej Śliwkę, wiceministra aktywów państwowych.

 

- Na jakim etapie są obecnie rozmowy między ministerstwem a władzami Elbląga w sprawie przyszłości elbląskiego portu?

- Spotkaliśmy się z panem prezydentem na przełomie lipca i sierpnia. Ustaliliśmy, że pan prezydent skonsultuje to politycznie ze swoim zapleczem. Zwróciłem się do pana prezydenta, by wskazał osoby do zespołu roboczego, wskazał trzy osoby. Ja też wystąpiłem do ministra infrastruktury oraz do szefa kancelarii Prezesa Rady Ministrów o to, żeby również wskazał osoby do tego zespołu. Dlaczego tak? Bo KPRM ma fundusz inwestycji kapitałowych, który dysponuje pieniędzmi, minister infrastruktury jest tym, który nadzoruje kwestie portów. Odbyło się pierwsze spotkanie robocze, ustaliliśmy harmonogram działań. Pan dyrektor Zarządu Portu Morskiego Arkadiusz Zgliński zobowiązał się do przedłożenia listy inwestycji, które potrzebne są w porcie. Jeszcze jej nie dostaliśmy, mamy ją otrzymać w tym tygodniu.

Przygotowaliśmy list intencyjny. Mam nadzieję, że zostanie w gronie wszystkich interesariuszy podpisany i będziemy mogli realizować harmonogram działań. Były to dobre, merytoryczne spotkania, duża wola współpracy z każdej strony.

 

- Jak Pan przewiduje, ile ten proces dotyczący zawarcia porozumienia między Skarbem Państwa a samorządem i Zarządem Portu Morskiego potrwa?

- Gdyby to ode mnie zależało, to byłoby jak najszybciej. Myślę, że moglibyśmy cały proces domknąć w tym roku. Ale w tym cały jest ambaras, aby dwoje chciało naraz, jak mówił Boy-Żeleński. Musi być taka sama determinacja z jednej jak i z drugiej strony.

 

- Zmieńmy temat. Docierają do nas nieoficjalne informacje, że jest Pan brany pod uwagę jako potencjalny kandydat PiS wyborach na prezydenta Elbląga. Będzie Pan kandydował w jakichkolwiek wyborach z Elbląga?

- Do wyborów parlamentarnych czy samorządowych jest bardzo dużo czasu. W ramach swojej działalności politycznej staram się wspierać mój rodzimy teren, czyli ziemię elbląską, Pasłęk. Jestem z tymi miastami bardzo związany. W Pasłęku się urodziłem, w Elblągu mieszkam. Bycie ministrem jest czasowe i planuję również wrócić do Elbląga na stałe. W związku z powyższym zależy mi na tym, by tu się jak najwięcej działo, jak najwięcej inwestycji trafiało do Elbląga.

A co do wyborów, to nie jest moja decyzja. To jest decyzja pana prezesa Kaczyńskiego, pana posła Krasulskiego, w związku z powyższym tyle mogę w tym temacie powiedzieć.

 

- A chciałby Pan kandydować?

- Jak widać, angażuję się społecznie, politycznie. Zależy mi na tym, by w różnej formule działać na rzecz dobra Elbląga i elblążan.

 

- Ale jako kandydat na prezydenta czy jako kandydat na posła?

- To za daleko idące pytanie w tej chwili.


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I domykajcie, ma byc tu Port porządny, dobrze rozbudowany i warunkujący rozwój w koncu tego miasta! Jak zrobicie to dobrze i z widoczną korzyścią dla miasta i mieszkańców to macie ich głosy w wyborach! Tak fama niesie na mieście! Więc do roboty
 • Urażone ambicje w kieszeń Panie Wróblewski i do przodu. Racjonalnie do tego podchodząc budżet 100mln kapnie na inwestycje, a i tak wszystko zwalić będzie można na udziałowca większościowego. Na niski ruch w porcie, na obroty, na wyniki. Port, który jest niedoinwestowanym finansowo balastem dla miasta to taka średnia atrakcja gospodarcza.
 • A obrotnica dla statków to nadal w fazie mamy wizję ale nie mamy kasy ? Bo w tym maglu o porcie nikt nie łączy logicznie wszystkiego w całość. Czy to nie jest celowe robienie z nas wała kiedy pogłębianie finansowane przez Urząd Morski kończy się 900m przed nabrzeżem portu ?
 • Ile łącznie przepłynęło jachcików przez ten śmieszny przekop? Trzeba czekać łącznie 4 godziny żeby się przeprawić.2 godziny wcześniej poinformować przez CB że chce się przepłynąć i 2 godziny na śluzie, masakra.
 • Coby nie gadać nigdy w Elblągu nie bylo tak silnych pisowskich narracji!? I zwracania się wyborców ku prawicy? Ciekawe co trzeba zrobić, aby doprowadzić do nastrojów i tak bardzo zniechęcić ludzi fo tego co latami bylo?
 • Nadzieja w tym, że p. Wróblewski rozumie że sam nie jest w stanie niczego sfinansować w porcie. Nawet wyremontować, a właściwie to zbudować, kilkuset metrów ulicy dojazdowej do kapitanatu która wygląda jak bezpośrednio po wojnie. Może też już że auważył, że każdy z czterech największych i najlepiej prosperujących portów w Polsce, Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście to spółki miast i Skarbu Państwa. Może więc przestanie się upierać przy porcie komunalnym, na który Elbląga po prostu nie stać. Hashtagi: #Bsp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  10
  jbc5(2022-09-22)
 • Panie Ministrze, Elbląg czeka na takiego Prezydenta!
 • Żadnych
 • Ja bym jeszcze podczepil pod nowa spółkę skarbu państwa, która powstanie po przejęciu, sponsoring elblaskiego sportu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  6
  Olimp!(2022-09-22)
 • @Trzymam kciuki - Elbląg śliwkę zjada, przemiela i wydala. I tyle.
 • Standardowa procedura - jednostka pływająca - kapitanat i komunikacja radiowa. Zapewne się zdziwisz bo każdy weekend będzie generował ruch. A jak wyobrażasz sobie tą organizację ? Łubu dubu wszyscy na wariata wchodzą do śluzy. A jak jest ich za dużo walka na pięści kto ma wycofać się do morza. Technologicznie nie przeprawisz każdej transzy łódek w 30min.
 • @Trzymam kciuki - To się jeszcze mocno zdziwisz. Mamy lokalnych PiS celebrytów niech wystąpią z szeregu i kandydują. Pan Wiceminister za mądry, żeby się wrobić na stołek w UM Elbląg. Jakby dostał gwarancję posady w zarządach spółkek dla żony, szwagra, ojca, wujka, siostry etc. to może rzuci przywileje posła, poświęci się i przyjedzie na prowincję robić za pajaca. Usiądzie w gabinecie, spojrzy na budżet elbląski i stwierdzi Witek jak Ty to ogarniałeś do tej pory. W której szafce jest koniaczek bo na trzeźwo to ja tego nie ogarnę :-)
Reklama