UWAGA!

Wielka konferencja geodetów

Prezydent Miasta Elbląga oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich organizuje w dniach 17-18 kwietnia X konferencję poświeconą problematyce Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej pt. „Rola geodezji w społeczeństwie informacyjnym”. Imprezie patronuje Główny Geodeta Kraju.

Rozpoczęcie konferencji nastąpi 17 kwietnia o godz. 9 w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”.
     „Już po raz dziesiąty spotykamy się w naszym mieście na Konferencji, która na stałe wpisała się w kalendarz debat prawnych i technicznych środowiska geodezyjnego. To właśnie w Elblągu spotykamy się, by dyskutować, co w 2008 r. i latach najbliższych będzie najistotniejsze dla Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego - piszą organizatorzy konferencji. - Chcemy na obecnej konferencji poświęcić znacznie więcej czasu na dyskusję. Podsumowaniem pierwszego dnia będzie „Forum Dyskusyjne”, w czasie którego będziemy dyskutowali na temat oczekiwanych zmian w organizacji Państwowej Służby Geodezyjnej w Polsce. Pragniemy, aby szacowne audytorium, które w zeszłym roku liczyło 350 osób, wzięło aktywny udział w „Forum”, a na moderatorów chcemy zaprosić reprezentantów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, stowarzyszeń i organizacji zawodowych świata nauki, różnych szczebli geodezyjnej administracji publicznej oraz biznesu.”
     Podczas konferencji Główni Geodeci wybranych krajów Unii Europejskiej, m.in. Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, przedstawią organizację służby geodezyjnej w ich macierzystych krajach oraz problematykę finansowania Państwowego Zasobu Geodezyjnego w danym kraju.
     Drugiego dnia, oprócz tradycyjnych wystaw i warsztatów, kierownicy projektów realizowanych w GUGiK zaprezentują stan prac nad najistotniejszymi dla polskiej geodezji zagadnieniami. Szczegółowe rozwiązania zaprezentowane zostaną w referatach poświęconych m.in.: polityce geoinformacyjnej państwa, infrastrukturze danych przestrzennych, budowie rejestru przestrzeni, wykorzystaniu PZGiK w zarządzaniu kryzysowym, geoinformacyjnej bazie danych punktów topograficznych.
     „Przed geodezją i kartografią, jak również innymi dziedzinami, stoją wyzwania związane z informatyzacją. Geodezja w swojej praktyce zawodowej od kilkunastu lat stosuje nowoczesne technologie. Odważnie angażuje się w nowe obszary, takie jak geodezja satelitarna, nawigacja satelitarna. Pozwala to operować nowoczesnymi, wielkimi bazami danych topograficznych czy katastralnych” - piszą dalej organizatorzy i szczycą się osiągnięciami Elbląga w tym zakresie:
     „Elbląg znany jest w kraju z nowatorskich rozwiązań w tworzeniu miejskiego systemu informacji przestrzennej (pod nazwą ESIP) jako narzędzia do wspomagania zarządzania jednostką samorządu terytorialnego. System ten przygotowany jest do internetowej obsługi interesantów. Uruchomiony został portal MODGiK do internetowej obsługi wykonawców prac geodezyjnych. Podjęte zostały również działania zmierzające do elektronicznej obsługi jednostek organizacyjnych podległych Prezydentowi Miasta Elbląga oraz powiązanych z Urzędem, w zakresie wymiany danych cyfrowych i dokumentów elektronicznych. Rozbudowa ESIP objęła włączenie do tego systemu m.in. 75 placówek oświatowych (szkoły, przedszkola), firmy branżowe i służby mundurowe.
     W 2007 r. Miasto przystąpiło do opracowania projektu technicznego budowy „Zintegrowanego Systemu Wspomagającego Bezpieczeństwo Miejskie” z wykorzystaniem stacji referencyjnej DGPS/RTK w Elblągu. System ten będzie wspomagał i koordynował działania w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń powodziowych oraz obsługę prowadzenia akcji ratunkowych. Te działania prowadzą do utworzenia rozległego systemu informatycznego, współdzielącego dane, pracującego w jednolitej technologii i wspomagającego zarządzanie całym miastem. Podniesie to jakość danych, zagwarantuje ich spójność, wyeliminuje wielokrotne wprowadzanie tych samych danych w różnych instytucjach oraz podniesie poziom obsługi mieszkańców - zarówno wewnątrz Urzędu, jak i całego miasta.”
     
     Z organizatorem konferencji, prezesem OPEGIEKA w Elblągu Florianem Romanowskim rozmawia Marta Hajkowicz:
     
     Mówi geodeta Elbląga Sławomir Skorupa:
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama