UWAGA!

Wielka tarcza ze starówki na Zawadę

Elbląg, Wielka tarcza ze starówki na Zawadę
(fot. Irena Polak)

Dziś (28 kwietnia) o godz. 8 na Zawadzie, tuż za piekarnią, ustawiono formę przestrzenną. Operację montowania tej formy sfotografowała nasza czytelniczka, Irena Polak. Zobacz zdjęcia.

Jest to forma przestrzenna autorstwa Antoniego Starczewskiego, wcześniej usytuowana była w sąsiedztwie bramy wjazdowej na dziedziniec Galerii EL (zanim to miejsce zmieniło się w plac budowy).
       „Forma ma postać monumentalnej tarczy o średnicy 6 metrów. Poszczególne wycinki koła tworzone są poprzez umieszczone na promieniście rozchodzących się z centrum kompozycji elementach szkieletu, na których rytmicznie rozmieszczono wąskie blachy. Powtarzalność tych elementów tworzy swoisty rytm nadający formie jednolitość, zbliżając skojarzenia widza do wirnika turbiny w trakcie pracy lub lśniącej w świetle pajęczyny. Monotonia tych rytmów zakłócana jest jednak zmiennym ustawnie poszczególnych blach wewnątrz wycinków koła. Tworzy to efekt drgania o zmiennych częstotliwościach wywołanego padającym na nie światłem, widocznego szczególnie z oddali. Formę należy oglądać od frontu" – czytamy w „Przewodniku po formach przestrzennych” na stronie internetowej Galerii EL.
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama