UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wieża bramna otwarta po remoncie

 
Elbląg, Uroczyste otwarcie bramy odbyło się w sobotę
Uroczyste otwarcie bramy odbyło się w sobotę (fot. Agata Widzicka, UM Braniewo)

Braniewu przybyła nowa atrakcja turystyczna – odrestaurowana wieża bramna, pozostałość dawnego zamku biskupiego. W sobotę odbyło się jej oficjalne otwarcie, od niedzieli będzie dostępna dla turystów i mieszkańców. Zobacz zdjęcia z otwarcia.

Zamek w Braniewie zbudowano pod koniec XIII wieku, był siedzibą biskupów warmińskich. Zabytek przechodził różne koleje losu na przestrzeni wieków. W czasach napoleońskich został częściowo zniszczony, od XIX wieku mieściła się w nim szkoła. Podczas przebudowy w latach 1873-74 część zabudowań rozebrano, w czasie walk o Braniewo w 1945 roku zamek spłonął, a jego ruiny rozebrano pod koniec lat 50. Ocalała jedynie wieża bramna, która dopiero teraz doczekała się rewitalizacji, stając się nową atrakcją turystyczną Braniewa. To najstarszy warmiński zabytek murowany.

Inwestycja kosztowała 3,5 mln złotych, z czego 3 mln to dofinansowanie unijne. W wyniku realizacji projektu wieża bramna została zrekonstruowana i nadbudowana, zrekonstruowane zostały także mury oporowe miejskiej fosy przy ul. Kromera o długości 55 m. W budynku zabytkowej wieży znajdzie miejsce punkt informacji turystycznej. Będzie ona też pełnić funkcję tarasu widokowego.

Oficjalne otwarcie wieży odbyło się w sobotę. Poprzedziła je konferencja naukowa zorganizowana w Braniewskim Centrum Kultury. W niedzielę o godz. 13 przy wieży rozpocznie się piknik dla mieszkańców i turystów, podczas którego wystąpią m.in. Elbląskie Bractwo Historyczne z pokazami zbroi, historycznych instrumentów muzycznych, odbędzie się także kiermasz, warsztaty edukacyjne, gry i zabawy dla dzieci. W godz. 13-18 możliwe będzie zwiedzanie wieży, a w podziemiach Braniewskiego Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa „Historia zamku biskupiego w Braniewie” przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa.

 

Więcej informacji na temat braniewskiego wydarzenia znajdziecie tutaj
        

oprac. red. na podst. informacji UM Braniewo
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama