UWAGA!

Wiosna i referendum (analiza)

 
Elbląg, Wiosna i referendum (analiza)
fot. AD

Już pod koniec stycznia, w dniu złożenia przez grupę referendalną „Wolny Elbląg” wniosku o referendum popartego ponad 12 tysiącami podpisów elblążan, było raczej jasne, że referendum w sprawie odwołania prezydenta Elbląga i Rady Miejskiej zostanie przeprowadzone.

Odbędzie się po Wielkanocy, najprawdopodobniej 14 kwietnia. Oficjalnego komunikatu w tej sprawie Komisarza Wyborczego spodziewamy się w najbliższych dniach. Wtedy też należy oczekiwać oficjalnej reakcji na referendum prezydenta Grzegorza Nowaczyka, może także Rady Miejskiej. Nie spodziewajmy się jednak w stanowisku władz miasta treści sensacyjnych, już od ponad tygodnia obserwujemy bowiem nasilenie aktywności medialnej ekipy rządzącej. Na licznych konferencjach prasowych Prezydent i jego zastępcy przekonują, że w mieście nie dzieje się nic, co uzasadniałoby odwoływanie władz, sprawy idą swoim torem, może zdarzają się opóźnienia, ale wszystko zmierza we właściwym kierunku.
       Ale – jak widać po akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum – nie wszyscy elblążanie są o tym przekonani. Elbląski Ruch Palikota, od początku mocno zaangażowany w referendum, nie chce się jeszcze oficjalnie ujawniać. Mamy tylko dość enigmatyczne stanowisko w sprawie referendum posła Ruchu Palikota z naszego okręgu Wojciecha Penkalskiego i jego zapowiedź konferencji prasowej w nieokreślonym jeszcze terminie, mamy też pierwsze wystąpienia medialne elbląskich członków tej partii w konkretnych sprawach (np. w sprawie aquaparku).
       Z całym szacunkiem dla elbląskich problemów, Ruch Palikota ma teraz poważniejsze sprawy na głowie na arenie krajowej – awanturę o Wandę Nowicką i spadek notowań ogólnopolskich poniżej progu wyborczego.
       Referendum to jednak przede wszystkim ponad 12 tysięcy podpisów elblążan niezadowolonych z tego, jak im się w Elblągu żyje. Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział ponad 22 tysiące elblążan, ponad połowa z nich musi się opowiedzieć za odwołaniem Prezydenta i Rady Miejskiej. To dużo. W obecnej kadencji samorządu w ponad 60 miastach i gminach przeprowadzano już referenda w sprawie odwołania władz i tylko w siedmiu przypadkach skończyły się odwołaniem. W pozostałych uznano je za nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji.
       Jak to się skończy w Elblągu, trudno przewidzieć. Nawet pogoda może mieć znaczenie. Nie tylko dlatego, że wiosną mamy więcej wyrozumiałości dla wszelkich życiowych utrudnień, także dla rozkopanych ulic i chodników. Szybkie nadejście wiosny, pod warunkiem, że władze potrafią to wykorzystać, sprawi, że 14 kwietnia miasto może być uprzątnięte po zimie, ulice połatane, a przede wszystkim na rozkopanych dziś głównych ulicach zacznie się ruch, który przywróci wiarę, że remonty się kiedyś skończą. Można też będzie rozpocząć budowę stadionu przy ul. Agrykola. Na razie wzmożona kampania medialna elbląskich władz opiera się na planach i deklaracjach. Czas zacząć je realizować w tempie odczuwalnym przez mieszkańców. Jeżeli to nastąpi, będzie to pierwszy pozytywny efekt referendum.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ja nie pójdę na referendum :) nie chcę odwołania Prezydenta i Rady Miasta! o koniec i kropka.
 • ZA po wielokroć - Za referendum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ZA i jeszcze raz ZA REFERENDUM(2013-02-14)
 • Też nie pójdę
 • Ruch Palikota wybral strategie politycznych awantur rowniez na naszym lokalnym podworku i to niestety nie stworzy miejsc pracy dla tych osob, ktore sobie nie radza zyciowo. Cos im beda musieli powiedziec jak przegraja referendum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_18011(2013-02-14)
 • Głosowałem na Nowaczyka, na referendum nie pójdę, ale za dwa lata nie zagłosuję na tę ekipę. No chyba, że od wiosny coś się zmieni. Uczciwe konkursy, kompetentni ludzie na stanowiskach, praca a nie gadanie. .. Może istotnie referendum - swoista zółta kartka podziała. Jeżeli nie, to w 2014 będzie czerwona. Ale ciągle jest szansa na zieloną.
 • Szanowny Pan Redaktor, w nieładny sposób próbuje zdyskredytować elbląskich działaczy Ruchu Palikota. Mierny sposób, ale rozumiem - ten portal służy za tubę obecnej włądzy - tak właśnie to odbieram. Żal mi Was. Trzeba powiedzieć jasno, tylko oni mieli na tyle odwagi, żeby wspomóc Grupę Referendalną. Na koniec - czy to nie Pana zona startowała przypadkiem w wyborach z ramienia PO - i wszystko jasne:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  brak obiektywizmu(2013-02-14)
 • Ludzie, czy Wy myslicie, że jak rząd Nowaczyka ustapi to będzie lepiej??? Chore stanowisko. Uważajcie, raptem znajdą się miejsca pracy, pieniądze na poprawe wizerunku miasta itp. Są to tylko dodatkowe, niepotrzebne koszty na referendum. Czyli Elbląg bogactwem stoi wg "Wolnego Elbląga". Nie referendum.
 • przede wszystkim pójdą ci, którzy już się podpisali. .. i referendum będzie ważne!!!!
 • za nasze sie beda wybierac nieroby. .. .. a coto zmieni kazdy wie ze nic.
 • Nie rozumiem dlaczego Ruch Palikota wstydzi się tego, że popiera grupę referendalną i dlaczego pisanie o tym jest próbą zdyskredytowania tego Ruchu. Tekst wyważony, same fakty, a żona jak chce, to może sobie startować. Swoja drogą w walentynki przypomniał mi się tekst Redaktora o żonie, która startuje - naprawdę pięknie napisał.
 • Fajny tekst, wyważony i obiektywny. A przecież dla wszystkich chyba już jasne żer Ruch Palikota stoi za referendum. Ci, co chcą pójśc i zagłosować, niech pamiętają, jakiego konia trojańskiego chcą wpuścić do miasta. Ja nie pójdę.
 • Słuchajcie klakierzy Nowaczyka nie po to ludzie siedzieli na mrozie i zbierali podpisy żeby teraz podwijać ogon pod siebie i mówic Grzesiu nic się nie stało problemy pozostały poprzez czynsze ludzie głodują nie maja na życie teraz żal wam tyłek ściska i szkoda wam człowieka który zniszczył pół miasta za co sie wziął to klapa totalna wszystko czego się dotknął to dno nawet rzeczkę kumielę zniszczył wybudowano tam mosty jak na Renie a z rzeczki zrobiono kanał ściekowy wyłozony betonem nie ma już kogo żałować po prostu nie trafieni ludzie na referendum pójdę nawet na kolanach a do Nowaczyka mówię jak masz chłopie jeszcze trochę Honoru i chcesz go zachować chociaz dla swoich rodziców którzy tak nawoływali ludzi do głosowania na ciebie to KOŃCZ WAŚĆ I WSTYDU OSZCZĘDZ PODAJ SIĘ DO DYMISJI Z CAŁĄ RADĄ MIEJSKĄ.
Reklama