UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wiosną ruszą prace remontowe w Galerii EL

Elbląg, Galerię EL czeka wiele zmian...(wizualizacja nadesłana)
Galerię EL czeka wiele zmian...(wizualizacja nadesłana)

Blisko 5 milionów złotych kosztować będą prace konserwatorskie i budowlane, które zostaną przeprowadzone w dawnym kościele i klasztorze pw. Najświętszej Marii Panny – obecnie Galerii EL. Znaczna część tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013. Nakład finansowy znaczny, ale dzięki modernizacji obiekt odzyska dawny blask, zyska również nowe miejsca wystawiennicze, a także salę, w której będą mogły odbywać się koncerty.

Realizacja projektu „Rewitalizacja dawnego kościoła i klasztoru pw. NMP – obecnie siedziby Centrum Sztuki Galeria EL na Starym Mieście w Elblągu" polega na usunięciu zagrożeń dla zabytku i stworzeniu możliwości dla rozwoju kolekcji sztuki nowoczesnej oraz działań edukacyjnych poprzez realizację prac remontowych i adaptacyjnych dawnego klasztoru.
      
       W ramach realizacji zadania przewiduje się:
       I. Prace konserwatorskie i budowlane
       Przeprowadzenie prac odwadniających i osuszających metodą iniekcji ciśnieniowej oraz izolację murów obiektu wraz z remontem zniszczonych przez wilgoć murów zewnętrznych
       a) Remont ścian wewnątrz budynku, odtworzenie lica murów oraz tynków w partii krużganka, aneksów i partii piwnic oraz dawnego prezbiterium. Wymiana instalacji elektrycznej.
       b) Wymianę okien i remont posadzek krużganka.
       c) Remont sklepień dawnego krużganka klasztoru polegającego na przemurowaniu zniszczonych sklepień i odtworzeniu elementów architektonicznych - żeber sklepiennych
       Zadanie obejmuje:
       - wykonanie poziomej przepony hydrofobowej metodą iniekcji niskociśnieniowej, usunięcie wody, wykonanie powłoki izolacji pionowej na powierzchniach zewnętrznych mających kontakt z gruntem, oczyszczenie powierzchni murów z nalotów soli i uzupełnienie metodami konserwatorskimi ubytków muru. Naprawione zostanie zewnętrzne lico murów.
      
       Ad a)Zadanie realizowane będzie we wnętrzach dawnego klasztoru (krużganek, aneksy prezbiterialne, zakrystia, piwnice oraz prezbiterium) i obejmuje:
       - Oczyszczenie murów i uzupełnienie metodami konserwatorskimi ubytków.
       - Następnym zadaniem jest otynkowanie - ułożenie tynku renowacyjnego.
       - Modernizacja instalacji elektrycznej; Dotychczasowa instalacja elektryczna z lat 70. zostanie zdemontowana i zastąpiona nową. Zainstalowane zostaną dwa obwody - gniazdowy oraz oświetleniowy oraz obwód sterowania urządzeniami audio-wideo. Wraz z obwodami zainstalowane zostaną rozdzielnie oraz WLZ.
      
       Ad b)Zadanie polega na wymianie istniejącej, wypaczonej stolarki okiennej na nową, wykonaną z drewna spełniającego wymogi konserwatorskie.
       Istniejąca wylewka posadzkowa pomiędzy płytami nagrobkowymi w krużganku zostanie zastąpiona wylewką cementową w kolorze szarym o podwyższonych parametrach technicznych odpornej na ścieralność.
      
       Ad c)
       Zadanie polega na remoncie i konserwacji uszkodzonych sklepień; Spękane pola sklepienne przemurowane zostaną cegłą oryginalną na zaprawie cementowo-wapiennej.
       - oczyszczenie partii sklepień i żeber z nalotów soli i uzupełnienie ubytków metodami konserwatorskimi.
       - malowanie
      
       II. Remont przypory konstrukcyjnej w fasadzie zachodniej
       Zadanie obejmuje rozbiórkę uszkodzonego masywu ceglanego przypory zewnętrznej wraz z fundamentem kamiennym oraz wykonanie tzw. studni fundamentowej.
       Przypora w fasadzie zachodniej pełni istotną rolę konstrukcyjną w statyce budynku Galerii EL. Jej osadzanie powodowało spękania murów i sklepień kruchty zachodniej.
       Remont przypory i jej fundamentów zabezpieczy budynek Galerii przez katastrofą budowlaną.
      
       III. Odbudowę istniejącej przed II wojną światową jednokondygnacjowej empory w nawie bocznej dawnego kościoła w formie dwukondygnacjowej konstrukcji ze szkła i stali połączonej windą.
       W nawie bocznej dawnej świątyni istniała do 1945 roku empora o konstrukcji drewnianej. Projektowana empora posłuży jako dodatkowa powierzchnia wystawowa. Jej formę przewidziano jako dwukondygnacjową galerię, wykonaną ze szkła i stali.

 

Komunikacja między parterem i piętrami odbywać się będzie windą elektryczną oraz stalowymi schodami. Do komunikacji z pierwszym poziomem empory przewiduje się istniejąca klatkę schodową prowadząca do biur instytucji.
      
       Forma architektoniczna projektowanej galerii:
       Galeria EL (dawny kościół mariacki) jest obiektem średniowiecznym, zatem ze względu na jego wiek i stan techniczny, jak również jego obecny sposób użytkowania zaprojektowano dwupoziomową, prostą w formie emporę na niezależnej stalowej konstrukcji oraz ze szklanymi elementami wykończeniowymi. Szerokość stropów galerii dostosowano do przestrzeni dostępnej w bocznej nawie obiektu. Konstrukcję galerii zaprojektowano tak, aby nie naruszać konstrukcji średniowiecznego obiektu.
      
       Po odbudowie powierzchnia użytkowa na I piętrze - 179m2, na II piętrze - 170m2.
       Empora będzie miejscem eksponowania zbiorów sztuki nowoczesnej, które Galerii EL zostaną przekazane przez jej założyciela - Gerarda Kwiatkowskiego, obecnie prowadzącego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w niemieckim Hünfeld. Instytucja pozyska tym samym ponad 200 prac autorstwa uznanych artystów międzynarodowych.
       Po zakończeniu projektu zostanie stworzony etat merytoryczny - kuratora kolekcji, odpowiedzialnego za promocję kolekcji, jej rozwój i tworzenie programów edukacyjnych w oparciu o kolekcję.
      
       IV. Adaptacja pomieszczeń dawnego klasztoru na działalność kulturalną.
       Ta część obiektu została zamknięta w 1999 roku ze względu na zły stan techniczny. W ramach zadnia „Rewitalizacja dawnego kościoła i klasztoru pw. NMP - obecnie siedziby Centrum Sztuki Galeria EL na Starym Mieście w Elblągu" wyremontowane zostaną trzy pomieszczenia i zaadoptowane do nowych funkcji. Znajdzie się tu 1) pracownia plastyczna - wielofunkcyjna sala wykładowa z możliwością adaptacji jej do celów warsztatowych i ekspozycyjnych, 2) pomieszczenie magazynowe służące przechowywaniu wystaw czasowych oraz 3) krużganek - wielofunkcyjna sala konferencyjna z możliwością adaptacji jej do celów kulturalnych - organizacji koncertów, spotkań dyskusyjnych.
       Stworzone zostaną tym samym warunki dla zwiększenia dostępności do dóbr kultury – w krużganku dawnego klasztoru znajduje się zespół kilkunastu najwyższej klasy epitafiów patrycjatu elbląskiego z XVII i XVIII wieku.
      
       Prace remontowo-budowlane rozpoczną się na przełomie kwietnia i maja 2010 r. Ich całkowity koszt to 4 984 476,49 zł, z czego dotacja ze środków EFRR wynosi 3 488 994,95 zł.
      

Joanna Mierzejewska (Centrum Sztuki Galeria EL)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a co stanie sie z fenomenalna akustyką, która zachwycaja sie wybitni artyści. Szkoda żeby przepadła!!!!
 • Ciekawy jaki efekt by byl jak by to poszlo z dymem. .. napewno taki sam jak teraz co zostana wydane grube miliony!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  klucznik(2009-12-30)
 • Co ze sklepieniem nawy głównej. Nie warto? Tutaj kryje się piękno całego kościoła. Zresztą nawy bocznej nad emporą także.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  MirCrow(2009-12-30)
 • Jeszcze jedno. Jaka jest opinia i decyzja konserwatora zabytków co do obecnego zakresu i ewentualnych dalszych etapów odtworzenia wyglądu ze stycznia 1945 roku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2009-12-30)
 • to nie będzie rekonstrukcja, a adaptacja. .połączenie jest ciekawe i będzie miało świetny efekt. .. Sklepienie nawy głównej jest bezcelowe. .będzie osiągnięte świetne połączenie nowoczesności i gotyku (patrz: podziemia katedry w Kolonii). No chłopaki do roboty!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  hubert.baumann(2009-12-30)
 • hubert. baumann napisał: "Sklepienie nawy głównej jest bezcelowe. .będzie osiągnięte świetne połączenie nowoczesności i gotyku" Nie wiem czy byłeś w środku kościoła? Czy dla Ciebie oznaką nowoczesności i ciekawego połączenia modernu z gotykiem jest drewniana podsufitka na stalowej kratownicy więźby dachowej? Czy widziałeś zdjęcia tego sklepienia? Jak to może wyglądać wystarczy podjechać do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Tam do 1970 stała tylko studnia murów zewnętrznych z gruzowiskiem dachu i sklepienia w środku. Empora emporą, nad nią nie dyskutuję, może być ciekawym uzupełnieniem, ale brak sklepień to zbrodnia zaniechania na tym obiekcie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  MirCrow(2009-12-30)
 • Co cesarskie oddajcie cezarowi, a co Boskie Bogu. Świątynia została wybudowana na cele kultu religijnego. Gdyby to była synagoga to dawni właściciele by ją już odzyskali, ale że to był kościół to można z niej -Przybytku Bożego, robić jaskinie zbujców. Wiecie co tych ludzi czeka co tak czynią?
 • Przeciez nie ma boga wiec nie marudz człowieczku :)) wysmiewamy cie
 • "...Co cesarskie oddajcie cezarowi, a co Boskie Bogu. Świątynia została wybudowana na cele kultu religijnego..." Cesarskie to cesarskie, boskie to boskie a elementarna znajomość historii, źródeł nikomu nie zaszkodzi. Mi zajęło to pięć minut i znalazłem to o czym wiedziałem, tylko nie pamiętałem dokładnego roku, oprócz tego, że było to około połowy XVIw. Cytuję: "...Rozwój reformacji w mieście doprowadził do upadku klasztoru dominikanów. W 1542 roku przekazano [czytaj zakon Dominikanów - OP] klasztor i kościół radzie miejskiej. Kościół NMP został pierwszą, a zarazem główną świątynią protestancką w mieście..." Źródło znajduje się po przeciwnej stronie Starego Miasta - Biblioteka Elbląska - historia.bibliotekaelblaska.pl Ostatnio, parę lat temu zdarzył się pewien "generał" który prawem kaduka zechciał zagarnąć budynek b. kościoła, był to S.L. Głódź. Jak wspomniałem wcześniej obecna Galeria od prawie pięciuset lat należy do miasta. Dodam: na podstawie prawa. Dura lex, sed lex. Dotyczy każdego, tego co chciał na powrót zagarnąć też.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  MirCrow(2009-12-31)
 • Zaprawa cementowo-wapienna z oryginalną cegłą gotycką. No, no: nowe trendy konserwatorskie. ^To może i styropian, tak umiłowany w naszym grodzie?
 • Dominikanie walczyli o Polskość tego kościoła i tych ziem. Przegrali z protestantami, którzy opowiedzieli się za Prusami. Sprawiedliwe by było by po wiekach kościół wrócił do tego zakonu, który walczył o Polskośći i do którego należał ten kościół. .Chyba, że ty myślisz inaczej i dla ciebie opowiedzenie się za Polskością w trudnych czasach nic nie znaczy.
 • ". .. Dominikanie walczyli o Polskość tego kościoła i tych ziem. Przegrali z protestantami, którzy opowiedzieli się za Prusami. Sprawiedliwe by było by po wiekach kościół wrócił do tego zakonu. .. " Gdzie Rzym a gdzie Krym, jakie Prusy???!!! Pomieszanie z poplątaniem. Akurat w 1542 Elbląg wchodził w lata swojego największego rozkwitu i rozwoju, którego apogeum nastąpiło za czasów Stefana Batorego. Dopiero od 76 lat miasto należało do Polski, jeszcze miało należeć lat ponad 200 (do 1772r. ) Miasto za chwilę miało dostać przywilej wyłączności na handel z Anglią, za chwilę będzie miało większe znaczenie dla Korony niż Gdańsk. Ludzie kochani historia magistra vitae est, na naukę nigdy nie za późno. Odrabiać lekcje z historii, a nie brednie historyczne i duby smalone pleść. Sprawiedliwość na marginesie by była, jakby dominikanie za odpowiednie pieniądze odkupili by sobie budynek ze zwrotem nakładów poniesionych na jego odtworzenie i utrzymanie. A propos - przy okazji Galerię El wyrzucić na bruk, niby dlaczego? Polskością poza tym nie jest wiara, polak to nie tylko katolik, może nawet nie przede wszystkim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2009-12-31)
Reklama