UWAGA!

Wiosna w ogrodzie

Dni stają się coraz dłuższe, a temperatura wzrasta. Niebawem na dobre poczujemy wiosnę w powietrzu i… rozpoczniemy prace ogrodowe. A oto kilka wskazówek inż. Karoliny Galińskiej z Pracowni Architektury Krajobrazu jak uczynić swój ogród pięknym, kwitnącym i niezwykłym.

- Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy zdjęcie osłon z drzew i krzewów, gdy temperatura się unormuje. Cięcie jest bardzo ważnym zabiegiem, dzięki któremu stare krzewy zachowują młody pokrój, a młode krzewy - prawidłowe ukształtowanie. Zapewnia również obfitsze kwitnienie i owocowanie. Krzewy, kwitnące późną wiosną i latem, skracamy. Natomiast u tych, które kwitną wczesną wiosną usuwamy suche i najstarsze pędy, a także te, które psują ich pokrój. Krzewy i drzewa owocowe również o tej porze roku wymagają cięć pielęgnacyjnych bądź sanitarnych – radzi Karolina Galińska, architekt krajobrazu.
     
     Nawozimy rabaty oraz trawniki. Nawożenie na podstawie oceny wyglądu roślin często nie daje oczekiwanych efektów. Czasem skutek jest wręcz odwrotny. Obserwowane objawy niedoborów składników mineralnych mogą wynikać z nadmiaru innych. Pracownia Architektury Krajobrazu zaleca kontrolowane nawożenie, oparte na analizie gleby. Dzięki temu możemy jedynie uzupełniać brakujące elementy zamiast ponosić niepotrzebne koszty na nawozy bądź preparaty dla chorujących roślin.
     

 


     Trawnik grabimy z zeszłorocznych liści i zaschniętej trawy. Wykonanie wertykulacji i aeracji znacznie poprawi kondycję i wygląd trawnika. Po zimie, częstym widokiem są czerwone i różowe przebarwienia, biały mączysty nalot, brązowo-zielone, śliskie wykwity na ziemi, ciemniejące i tworzące po jakimś czasie skorupę. Są to różnego rodzaju grzybnie. Po zdiagnozowaniu danego patogenu i sprzyjających mu warunków, najlepiej jak najszybciej przeciwdziałać. Powodem chorób trawników zazwyczaj jest nieprawidłowa pielęgnacja i nawożenie.
     
     - W ogrodzie wodnym należy ściąć suche części roślin. Rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniu należy przenieść do zbiorników wodnych, gdy temperatura się ustabilizuje. Przed uruchomieniem pomp i filtrów biologicznych należy je oczyścić. Wiosną często obserwuje się szybki rozwój glonów. Powodem jest brak konkurencji o składniki pokarmowe, ponieważ rośliny wyższe pozostają jeszcze w fazie spoczynku. Pojawienie się glonów nie jest powodem do obaw. Łatwo je zwalczyć. Ich brak oznaczałby, że staw nie funkcjonuje normalnie – opowiada inż. Karolina Galińska.
     
     Więcej informacji można znaleźć na stronie www.pak.elblag.pl.
     
     Pracownia Architektury Krajobrazu współpracuje z firmami:
     „Attyka" Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Budowlane, przy ul. Akacjowej 25 w Elblągu
     P.H.U. „Cyprys” Jerzy Kubicki, przy ul. Wiślickiej 15 w Elblągu.
     
     

-------------------- Artykuł sponsorowany ----------------------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie