Starostwo Powiatowe w Elblągu zaprasza w dniach 25-27 września na Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki. Dla mieszkańców Elbląga i regionu w ramach obchodów przygotowano wyjątkowo bogatą ofertę imprez towarzyszących. Można wybierać spośród rajdów pieszych, rowerowych, kajakowych, marszobiegu na orientację, podglądania ptaków z ornitologiem, zbierania grzybów z mykologiem. Do tego piknik w Nadbrzeżu i Muzeum.
Podczas konferencji m.in. zostaną wręczone Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystyki „Za zasługi dla turystyki”, przedstawione będą atrakcje turystyczne Elbląga i powiatu elbląskiego w multimedialnych prezentacjach, przewidziano również wykład pt. „Współczesny marketing miejsc – między komunikacją masową a indywidualną oferty turystycznej Warmii i Mazur”. Zaproszeni goście będą też mieli okazję zwiedzić elbląską Starówkę i Muzeum Archeologiczno-Historyczne, a także odbyć krótki rejs statkiem po rzece Elbląg i jeziorze Drużno.
Dla mieszkańców Elbląga i regionu w ramach Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia Turystyki przygotowano wyjątkowo bogatą ofertę imprez towarzyszących, do udziału w których zapraszamy całe rodziny. Można wybierać spośród rajdów pieszych, rowerowych, kajakowych, marszobiegu na orientację, podglądania ptaków z ornitologiem, zbierania grzybów z mykologiem. Warto podkreślić, że udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny i odbędą się one bez względu na pogodę.
Imprezy towarzyszące Wojewódzkim Obchodom Światowego Dnia Turystyki w Elblągu
24.09.2015, czwartek
godz. 19.00
Wernisaż konkursu fotograficznego pn. "W Roli Głównej Elbląg", wręczenie nagród dla autorów najlepszych prac fotograficznych
Galeria Elbląska w Hotelu Arbiter w Elblągu (pl. Słowiański 2)
Organizatorem konkursu jest Elbląski Klaster Turystyczny. Celem konkursu było stworzenie zbioru zdjęć z Elbląga i regionu elbląskiego, które pokażą atuty, wartość twórczą i możliwości Elbląga i regionu oraz zachęcą filmowców z kraju i ze świata do lokowania produkcji filmowych w plenerach elbląskich. Organizatorzy poprzez konkurs fotograficzny chcą pokazać miasto i region takim, jakim widzą go jego mieszkańcy i turyści: oryginalne i nieopatrzone ujęcia znanych miejsc, zakątki odkryte tylko przez nielicznych, najnowsze i najmodniejsze miejsca oraz zielone przestrzenie.
26.09.2015, sobota
godz. 8.00 - 14.00
53. Jesienny Rajd po Wysoczyźnie Elbląskiej – po 5 trasach
Start: 1. Jagodno (wyjazd autokaru spod siedziby PTTK w Elblągu, ul. Krótka o godz. 7.30), 2. Bażantarnia (pętla tramwajowa godz. 8.45), 3. Gronowo Elbląskie (wyjazd z dworca PKP Elbląg godz. 7.09), 4. Tropy Elbląskie (wyjazd autokaru spod siedziby PTTK w Elblągu, ul. Krótka o godz. 8.30), 5. Bielnik Drugi (wyjazd autokaru spod siedziby PTTK w Elblągu, ul. Krótka o godz. 8.00), zakończenie: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, bulwar Zygmunta Augusta 11
Organizatorem jest PTTK oddział Ziemi Elbląskiej. 53. Jesienny Rajd po Wysoczyźnie Elbląskiej to przedsięwzięcie z ponad 50-letnią historią, przez które zachęcamy do aktywnego spędzania wolnego czasu na terenie Wysoczyzny Elbląskiej. Dla uczestników przygotowaliśmy pięć zróżnicowanych tras z różnych punktów startowych. Grupy wyruszają z Jagodna, Bażantarni, Gronowa Elbląskiego, Tropów Elbląskich i Bielnika Drugiego, aby po przejściu trasy spotkać się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. W rajdzie weźmie udział około 500 osób.
godz. 9.00 – 16.00
Piknik rodzinny z okazji obchodów Światowego Dnia Turystyki
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
bulwar Zygmunta Augusta 11
Organizatorem jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Na uczestników pikniku czekać będą liczne atrakcje: spotkania z podróżnikami, pokazy średniowiecznych rzemiosł, prezentacje dawnych gier i zabaw, animacje, gry plenerowe i wiele innych. Do użytku zwiedzających zostanie oddany Gabinet Podróżnika, a kustosze wystaw muzealnych oprowadzą gości po swoich ekspozycjach. Najbardziej zaangażowani piknikowicze mogą liczyć na poczęstunek oraz gadżety promocyjne. Będzie też można zrobić sobie pamiątkowe rodzinne zdjęcie w specjalnie uruchomionej na tę okazję fotobudce. Przewiduje się udział około 500 osób.9.00 – 16.00 Zwiedzanie Muzeum
- Budynek Wschodni Podzamcza, Budynek Gimnazjum
9.00 – 16.00 Zwiedzanie Muzeum
- Budynek Wschodni Podzamcza, Budynek Gimnazjum
9.00 – 16.00 Warsztaty odtwórstwa historycznego – pokazy wczesnośredniowiecznych rzemiosł, wykonywania przedmiotów z gliny – dziedziniec
– dziedziniec - chata z Truso
11.00 Otwarcie Pokoju Podróżnika - kącika wiedzy kulturowej dla dzieci i turystów
– Budynek Wschodni Podzamcza
12.00 – 16.00 Malowanie muralu „Wspomnienie z wakacyjnej podróży”
– dziedziniec
12.00 – 15.00 Kiełbaski z grilla
- dziedziniec Domu Rektora
12.00 – 16.00 Strefa rozrywki: prezentacje dawnych gier i zabaw, konkursy, animacje, gry plenerowe, malowanie twarzy, skręcanie balonów, puszczanie baniek, fotobudka
– dziedziniec
12.00 – 16.00 Spotkania z podróżnikami
12.00 – Kierunek Północ – tam gdzie kończy się droga – Jarosław Jaroszuk
13.00 – Żaglem, wiosłem i z warkoczem - relacja z rejsu Żeńskiej Załogi Orła Jumne po Bałtyku z perspektywy załogantki – Teresa Tomczak
14.00 – Camino – Hiszpania jakiej nie znacie – Tamara Frączkowska
15.00 - Powietrze pachnące jaśminem i kolorowymi motylami w rozmiarze XXXL - czyli garść opowieści po powrocie z azjatyckich wojaży – Katarzyna Pietruszyńska
– Budynek Gimnazjum
13.30 Wręczenie nagród uczestnikom 53. Rajdu Jesiennego po Wysoczyźnie Elbląskiej
- dziedziniec
16.00 Zakończenie imprezy
– dziedziniec
godz. 9.00
Zawody w Marszu na Orientację (MnO)
Bażantarnia - muszla koncertowa
Organizatorem jest Elbląski Klub Orienteeringu GRYF. Zawody rozegrane zostaną w formie marszobiegu (scorelauf) w oparciu o Zielone Punkty Kontrolne. Uczestnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych za pomocą mapy poszukują punktów kontrolnych, potwierdzając pobyt na nich za pomocą karty startowej. Po biegu na każdego uczestnika czekać będzie grochówka. W zawodach weźmie udział około 120 osób. Zakończenie około godz. 13.15.
godz. 9.00
Birdwatching – spacer z ornitologiem
Odjazd autobusu z placu Jagiellończyka w Elblągu
Organizatorem jest Nadleśnictwo Elbląg. Wspólny spacer z leśnikami i ornitologiem do rezerwatu Zatoka Elbląska, gdzie z punktu obserwacyjnego możliwe będzie podpatrywanie ptaków przez lunetę. Dla pierwszych 50 osób organizator gwarantuje miejsce w autobusie (zgłoszenia: tel. 55 230 85 31). Resztę zainteresowanych zapraszamy do Rangór. Planowane zakończenie imprezy około godz. 12.00.
godz. 9.00
Grzybobranie z leśnikami
Zbiórka uczestników: Miejsce Postoju Pojazdów w Krasnym Lesie przy ul. Fromborskiej
(przy wyjeździe z Krasnego Lasu w kierunku Tolkmicka)
Organizatorem jest Nadleśnictwo Elbląg. Wspólne zbieranie grzybów pod okiem specjalisty z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dla najlepszych grzybiarzy przewidziane są nagrody, a dla wszystkich uczestników kiełbaska z ogniska. Planowane zakończenie imprezy około godz. 13.00. Osoby, które zgłoszą swój udział przed imprezą (do 25.09 do godz.: 15:00, tel. 55 230 85 31) będą miały gwarantowaną kiełbaskę.
godz. 9.00
Rajd Kajakowy
Elbląg – Nadbrzeże (Stanica Wodna)
Organizatorem jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim. Uczestnicy Rajdu po dopłynięciu do Nadbrzeża będą uczestniczyć w ognisku (otrzymają kiełbaski, itp.) oraz odbywającym się Pikniku Żeglarskim.
godz. 13.00 – 17.00
Piknik Żeglarski w Stanicy Wodnej Nadbrzeże
Mała Ogólnodostępna Infrastruktura Turystyczna Stanica Wodna w Nadbrzeżu
Organizatorem jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim. Na uczestników czekają gry, zabawy i konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (m.in. mini plac zabaw, malowanie buziek, zabawy z chustą animacyjną, wyścigi kajakowe, przeciąganie liny, wbijanie gwoździa), koncert szant, kulinarne wyroby regionalne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, pokaz ratownictwa wodnego, przejażdżki jachtem. W pikniku weźmie udział około 300 osób.
27.09.2015, niedziela
godz. 9.00
Wycieczka rowerowa ,,Rowerami po pochylniach Kanału Elbląskiego”
Zbiórka uczestników przy Rondzie Kaliningrad w Elblągu
Organizatorem jest PTTK oddział Ziemi Elbląskiej. Wycieczka rowerowa połączona ze zwiedzaniem maszynowni pochylni Całuny Nowe i Buczyniec, zwiedzaniem Izby Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu oraz ogniskiem z kiełbaskami na polu biwakowym w Buczyńcu. Planowany powrót około godziny 17.00. W wycieczce weźmie udział około 150 osób.
W dniach 25 - 27 września Żegluga Ostródzko-Elbląska Sp. z o.o. w Ostródzie udostępni nieodpłatnie zwiedzającym turystom Izbę Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu.