UWAGA!

Wojsko też pomaga w walce z wodą (aktualizacja z godz. 22)

 Elbląg, Elbląg około godz. 15. Okolice ul. Fabrycznej i Grunwaldzkiej
Elbląg około godz. 15. Okolice ul. Fabrycznej i Grunwaldzkiej (fot. Anna Dembińska)

250 strażaków z regionu i szkoły podoficerskiej z Bydgoszczy przyjechało do Elbląga, by pomóc w walce z powodzią. Prezydent poprosił też o pomoc wojsko. - Ogłosiłem pogotowie przeciwpowodziowe, bo sytuacja jest ekstremalna. Ilość wody w Kumieli ciągle rośnie, wypełnia się rzeka Elbląg, a prognozy nie są korzystne – mówi Witold Wróblewski. Zobacz zdjęcia z Fabrycznej, Malborskiej i Tysiąclecia.

W walce z wodą są obecnie ważne trzy newralgiczne miejsca – uważają przedstawiciele służb kryzysowych. - To szpital EL-Vita, w którym istniało zagrożenie zalania stacji transformatorowej i stacji dializ, ulica Związku Jaszczurczego, Fabryczna i Malborska, gdzie Kumiela jeszcze nie wylała z koryta. W szpitalu sytuacja jest już opanowana, udało się wypompować wodę z pomieszczeń. Zagrożone też były stacje paliw, ale tutaj sytuacja jest też opanowana – mówił Tomasz Świniarski, szef Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, na zwołanej przez prezydenta Elbląga konferencji prasowej o godz. 16.30.
       Kilka godzin wcześniej, o 11.15, prezydent ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. - Prognozy nie są dla Elbląga pomyślne. Dobrze jednak, że nie ma zagrożenia cofką, bo wiatr ustąpił. Służby kryzysowe wraz ze strażą pożarną zawodową i ochotniczą robią wszystko, by ograniczyć zagrożenie. Poprosiłem o pomoc wojsko, o godz. 18 w Urzędzie Miejskim odbędzie się spotkanie wojewódzkiego sztabu kryzysowego z udziałem wojewody – powiedział dziennikarzom prezydent Witold Wróblewski. - Wyłączyliśmy część ulic z użytkowania. Apeluję do mieszkańców, by w miarę możliwości zrezygnowali z poruszania się samochodami po mieście, bo ulice się korkują, utrudniając dojazd do zagrożonych miejsc służbom ratowniczym.
       - Zaangażowaliśmy wszystkie zakłady komunalne do pomocy wypełnieniu worków piaskiem, wydaliśmy wszystkie rękawy przeciwpowodziowe, którymi dysponujemy. Mimo to okazało się, że nie jesteśmy w stanie opanować żywiołu. Z przykrością muszę stwierdzić, że nie jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego mieszkańca, musimy na razie wybierać mniejsze zło – dodał Tomasz Świniarski.

  Elbląg, O godz. 16.30 prezydent Wróblewski zwołał konferencję prasową, w której wzięli udział komendanci straży i szef centrum kryzysowego
O godz. 16.30 prezydent Wróblewski zwołał konferencję prasową, w której wzięli udział komendanci straży i szef centrum kryzysowego (fot. AD)


       Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zdecydowało o otwarciu niecki nieczynnego kąpieliska przy ul. Spacerowej, by woda z Kumieli miała tam ujście. - Niestety, okazało się że z powodów konstrukcyjnych przepustowość tej instalacji nie jest duża, woda nie przepływa tak intensywnie, jak byśmy chcieli – stwierdził Tomasz Świniarski.
       Nasz dziennikarz zapytał, dlaczego w takim razie nie wykopano koparkami kanału z Kumieli do basenu, by woda miała ujście? - Taką wersję braliśmy pod uwagę, ale specjaliści od melioracji nam odradzili to rozwiązanie. Stwierdzili, że jak to zrobimy, to narobimy jeszcze więcej szkód – stwierdził szef Miejskiego Centrum Kryzysowego.
       Na pomoc Elblągowi ruszyły okoliczne ochotnicze straże pożarne. 250 strażaków z regionu i szkoły podoficerskiej z Bydgoszczy wysłał komendant wojewódzki PSP w Olsztynie. - Wszystkie jednostki w regionie są postawione w stan podwyższonej gotowości. Oprócz ludzi wysyłamy do Elbląga dodatkowy sprzęt – wysokowydajne pompy i cały kontener z rękawami przeciwpowodziowymi, w sumie o długości 4 km – powiedział st. bryg. Mirosław Hołubowicz, komendant wojewódzki PSP w Olsztynie.
       - Od rana mieliśmy około 70 zgłoszeń. Napływają bez przerwy. Prosimy mieszkańców o cierpliwość. Na pewno do każdego zgłoszenia dotrzemy, ale na razie skupiamy się na najbardziej newralgicznych miejscach, obecnie na ulicy Malborskiej – dodał kpt. Łukasz Kochan, komendant miejski PSP w Elblągu.
      
       Walka z wodą w powiecie
      
Nie tylko Elbląg walczył z wielką wodą. Trudna sytuacja panowała w gminie Elbląg i Pasłęk. W kilku miejscowościach konieczna była ewakuacja mieszkańców. - Zalana jest droga wojewódzka nr 527 koło Jelonek w gminie Rychliki i droga nr 505 koło Błudowa w gminie Młynary. Wylała także Stradanka w Tolkmicku. Wydajemy z naszych magazynów worki z piaskiem poszczególnym gminom. Najgorsza sytuacja panowała w Zielonce Pasłęckiej i wsi Stegna – powiedział nam około godz. 13 Maciej Romanowski, starosta elbląski.
       Na walkę z wielką wodą szykuje się Pasłęk, prognozy mówią o tym, że poziom wody w rzece Wąskiej może się podnieść w nocy z poniedziałku na wtorek.
       - Poziom rzeki Wąskiej jest przekroczony o 12 centymetrów i przyrasta błyskawicznie. W Zielonce Pasłęckiej wylała rzeczka Sirwa, w Stegnie – Elszka. W pierwszej miejscowości zagroziła ośmiu budynkom zarówno gospodarczym jak i mieszkalnym. Na miejscu pracują strażacy z Pasłęka i okoliczni strażacy ochotnicy – powiedział nam Mirosław Czyszejuk z Urzędu Miejskiego w Pasłęku. Wieczorem poziom wody w Wąskiej był już przekroczony o 141 cm. — Z uwagi na wysoki stan wody most przy rondzie Itzehoe nad rzeką Wąska został wyłączony z ruchu, tym samym zamknięto ul. Zamkową. Wjazd do miasta możliwy jest jedynie od strony Krosno - Rzeczna — poinformował Urząd Miejski w Pasłęku.
       W poniedziałek Konieczna była także ewakuacja kilku rodzin w miejscowości Weklice w gminie Elbląg i jednej ze wsi w powiecie braniewskim. O godz. 18 w Ukzędzie Miejskim w Elblągu obradował wojewódzki sztab kryzysowy, któremu przewodniczył wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Po tym spotkaniu do pomocy ruszyło też wojsko. - W Elblągu jest to 100 żołnierzy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – powiedziała nam Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
      
       Aktualizacja z godz. 22: Wieczorem woda w elbląskiej Kumieli nieznacznie zaczęła opadać. Policja przywróciła ruch na al. Grunwaldzkiej. Cały czas w newralgicznych punktach pracują służby kryzysowe, strażacy i żołnierze.
      
      

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niemcy kiedyś mieli to opanowane, ale było przecież niepotrzebne więc wszystko rozwalono. oto skutki rządów paj....
 • Ulica Panieńska czeka i czekac będzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  2
  Panienn(2017-09-18)
 • Teraz Olsztyn, daje co powinno być w Elblągu od lat. Olsztyn się skompromitowal nie pierwszy raz. Większa liczba pojazdów strazackich powinna być w Elblągu już dawno na dodatek powinna być nowa strażnica. Krótko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  85
  3
  Żenada (2017-09-18)
 • Elbląg zagrożony powodzią, jak żadne miasto w tym żałosnym województwie, a centrala od zarządzania tym żywiołem w łolstynie. Brawo wszyscy elbląscy włodarze po kolei. Potraficie walczyć o nasze miasto, brawo, brawo. Taczki już przygotowane, referendum w powietrzu!
 • Gdyby przekop był zaczęty za czasów . P. O i PSL tego cyrku z wodą by nie było. Tak samo gdyby Elbląg a nie Olsztyn decydował o pieniądzach i pracach na zulawach by było po problemach. Olsztyn nie nadaje się do wszystkiego.
 • Wojewoda-elblazanin czy nie widzi tego co Olsztyn robi z elblagiem. Wstyd.
 • czy w końcu ktoś odłączy to miasto od pazernego olsztyna?
 • Wojsko ma być i bedzie jak woda opadnie? Kalosze dla AM już są? A basen jako zbiornik retencyjny jest wykorzystany? Brak odwodnienia ul Fromborskiej tak jak na wieś przystało? Może woda wsiąknie w glebę? A pisowe już akcje, ,prostowania, ,samorzadów rozpoczynają, bo wojewódzkie władze sa slamazarne i niechetne Elblagowi? Bajki o przekopie dla krasnolódków?
 • Pomyśleć ile pieniędzy nie tak dawno przecież poszło na modernizację koryta tej rzeki ktoś zdradzi ten sekret ile i dlaczego znowu wylało?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  1
  Rozlicz(2017-09-18)
 • @Elblazanin - przekop to bajka dla, ,antenek na berecikach, ,. .. .
 • Mieszkam pod Elblagiem, przepusty pod drogami miały 90% zapchania, dzisiaj nie odbierają wody, piwnica i podwórko pod woda!!! Rowy nie czyszczone od lat 90tych, wszystko pływa!!! A gmina Elbląg odbija piłeczkę, ze to nie ich brocha!!!
 • wody z rzeki należy wpuścić do basenu krytego na Dolince, a jak zabraknie miejsca to wenszami strażackimi wpuścić do basenu na przy lodowisku, a gdyby tak zabrakło miejsca to trudno, lać wodę na lodowisko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20
  9
  specjalista od powodzi(2017-09-18)
Reklama