UWAGA!

Wolniejsza spłata długu, więcej inwestycji

 
Elbląg, Wolniejsza spłata długu, więcej inwestycji
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Rządząca w Elblągu koalicja poparła dzisiaj propozycję prezydenta Witolda Wróblewskiego, by przesunąć w czasie spłatę części zadłużenia miasta, wyemitować obligacje, a uwolnione w ten sposób środki przeznaczyć na wkłady własne pod projekty unijne. Przypomnijmy, że przed wyborami ta propozycja została zablokowana.

Zadłużenie Elbląga na koniec roku ma wynieść 303 mln złotych. Za pięć lat, zgodnie z planem prezydenta Witolda Wróblewskiego, ma spaść do 279 mln złotych.
       - Chcemy spłacać zobowiązania wolniej niż dotychczas po to, by mieć więcej środków na wkłady własne pod unijne konkursy. Jeśli dofinansowanie na nie wyniesie 85 procent, to możemy pozyskać aż 360 mln złotych, doliczając wkład własny ponad 60 mln złotych, jesteśmy w stanie zrealizować inwestycje na około 430 mln złotych. Na niektóre inwestycje, jak na przykład modernizację szpitala, już mamy środki zewnętrzne. W innym przypadku o wielu inwestycjach moglibyśmy zapomnieć – mówił Witold Wróblewski w rozmowie z dziennikarzami tuż po przegłosowaniu uchwał o restrukturyzacji zadłużenia Elbląga. - Dziękuję Radzie Miejskiej, że poparła tę propozycję.
       Propozycję prezydenta poparli radni KWW Witolda Wróblewskiego i Koalicji Obywatelskiej, radni PiS w większości byli przeciw. Zgodnie z podjętymi dzisiaj uchwałami, co roku zadłużenie miasta ma zmniejszać się o 5 milionów złotych, a przesunięte w czasie zobowiązania (w sumie ponad 140 mln złotych) mają być spłacane nawet do 2034 roku. Będzie to dodatkowo kosztować miasto 6,4 mln złotych. Opozycja, czyli radni PiS, mówią o rolowaniu długu i obarczaniem spłatą kolejnych pokoleń.
       - Ja nie zaciągałem tych kredytów jako prezydent, które teraz spłacamy. Gdy podejmowano te decyzje, nikt nie myślał jakoś o przyszłych pokoleniach, a teraz podnoszą larum – skwitował prezydent.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W końcu coś zacznie się dziać w tym mieście a jak wiemy Wróblewski już dużo zrobił dzięki dotacjom.
 • Ja jako mieszkaniec Elbląga - nie przypominam sobie żebym coś pożyczał z banków i miał jakikolwiek dług.
 • Trochę lipą pachnie . Z wyliczeń przedstawionych wynika że całkowitej spłaty zadłużenia dozyją dzieci dzieci naszych dzieci . Na taka odległość to można wszystko obiecać
 • A myślałem że KO jest rozsądne, ale "grają" jak im włodarz dyryguje. A PWM nie pamięta jak zadłużano Elbląg za czasów pana Słoniny i on był w tej ekipie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  5
  wicia(2018-12-20)
 • p. Wróblewski radnych KO wykorzysta, by w dogodnym dla siebie czasie im podziękować. Bo on już myśli o następnej kadencji - taki jest pewniak -, ale może się zdarzyć że onej nie dociągnie.
 • Skoro PiS tak martwi się o spłatę długu, to pochwalcie się ile długu spłaciliście za czasów prezydenta Wilka?
 • Czy na sesji Opaczewski zadał pytanie w sprawie przekazanej działki dla EU-he?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  PIS_to_zło(2018-12-20)
 • Zbliża się spowolnienie gospodarcze i niepewność nastrojów. Wolałbym, żeby miasto jednak planowało jak najszybszą spłatę w obliczu możliwego spadku przychodów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  6
  proszewasja(2018-12-20)
 • wszystkie te wyliczenia Pana prezydenta obejmują okres 15 lat, wystarczy, że w ciągu tego okresu inflacja skoczy do 3-5% i cały ten misterny plan runie jak domek z kart a miasto zostanie gołe i wesołe,
 • Oho na zero.mialem wyjsc w wieku 89 lat,a tak bede Musial zyc do 126 lat,no ale w Warszawie moga to czemu nie w Elblagu? Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  Zbyszek1(2018-12-20)
 • dlaczego brak jest informacji podstawowej tzn. ile miasto przeznacza obecnie na obsługę długu, ile klasy idzie na spłatę kapitałuu a ile na odsetki, jak te proporcje wyglądają po zrolowaniu długu, przecież to sa podstawowe informacje o tym co się dzieje z finansami maista, nikt o tym nie mówi, wszystko przykryte jest informacjami o tym, że to bardzo dobre rozwiązanie i na tym koniec, może niech mieszkańcy sami ocenią jakie one jest dobre?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  3
  avsas(2018-12-20)
 • Fajnie im powiedział, tylko kto był vice~, kiedy je zaciągano i kto jest nim teraz, a pochodzi z partii wówczas rządzącej?
Reklama