UWAGA!

Woskiem malowane

 
Elbląg, Woskiem malowane
fot. nadesłane

Wykonane techniką batiku jawajskiego prace uczestników zajęć plastycznych CSE Światowid będą mogli zobaczyć mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego. W poniedziałek, 7 maja, w tamtejszym Młodzieżowym Domu Kultury, w galerii „W oknie” zostanie otwarta wystawa „Woskiem malowane”.

Batik to technika ręcznego farbowania tkaniny pochodząca z Jawy, znana także w Afryce i Azji od około VIII wieku. Polega na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku. Aby powstały ciekawe efekty proces ten można powtarzać wielokrotnie. Wosk pęka, a do powstałych szczelin przenika się barwnik tworząc krakelurę, które sprawiają, że każdy batik jest niepowtarzalny. Batikowe obrazy mogą być bardzo oryginalną ozdobą wnętrza.
       - Technika pozwala na eksperymentowanie z kolorami i cieniami, dzięki temu zainspirowała mnie do wykonania większej ilości prac i poszukiwania tematów w architekturze mennonitów, która występuje na Żuławach - mówi uczestniczka zajęć Zofia Pater.
       W pracach uczestników widać poszukiwania koloru i wrażliwość na światło, każda praca jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Niemożliwe jest wykonanie dwóch identycznych prac ponieważ za każdym razem wosk pęka w inny sposób, w innych miejscach.
       - Batik wymaga przemyślenia poszczególnych etapów barwienia, nigdy nie da się przewidzieć co się stanie po kolejnym farbowaniu, ale to nie ma znaczenia bo zawsze wychodzi coś oryginalnego - dodaje Wanda Kucharczyk.
       Autorkami prac, które znajdą się na wystawie „Woskiem malowane” są: Wanda Kucharczyk, Joanna Wachowicz, Maria Szczepańska, Zofia Pater, Anna Komorowska, Agnieszka Miernik, Aurelia Stołowska, Irena Michalska, Halina Gnat, Danuta Świątek, Monika Siudzińska.
       Wystawa będzie czynna do 28 maja.
      
Edyta Jasiukiewicz, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama