UWAGA!

Wprost pod koła samochodu

 Elbląg, Tego typu miejsc, gdzie można zjechać prosto pod koła samochodu lepiej jest unikać
Tego typu miejsc, gdzie można zjechać prosto pod koła samochodu lepiej jest unikać (fot. WS)

Ferie w elbląskich szkołach na półmetku, a zima w tym roku nie poskąpiła śniegu. Dzieci próbują wykorzystać każdą górkę do jazdy na sankach. Czy jednak zawsze te zabawy są bezpieczne? Czy rodzice nie powinni zwrócić większej uwagi na miejsca, w których ich pociechy korzystają z uroków zimowych zjazdów?

Jeden z naszych czytelników zwrócił się do nas z prośbą o interwencję w sprawie zjeżdżania z górki przy cerkwi w rejonie ul. Traugutta i Grobli Św. Jerzego. "Jest to super miejsce do spędzania czasu z dziećmi. Jednak nie można skupić się na odpoczynku kiedy co chwila jakiś dzieciak wyjeżdża sankami wprost na jezdnię. To cud, że jeszcze nie było wypadku w tym miejscu. Wystarczy zamontować tam barierki ochronne i nikt nie zginie" - pisze nasz Czytelnik. Postanowiliśmy sprawdzić jak górka ta wygląda pod względem bezpiecznej jazdy na sankach. Niestety, mimo kilku opcji bardziej bezpiecznej zabawy niektórzy korzystali z sanek zjeżdżając przez chodnik, a dalej wprost na ruchliwą Groblę Św. Jerzego.

 


       - W związku z telefonicznymi interwencjami mieszkańców w sprawie niebezpieczeństwa, jakie powodują dzieci zjeżdżające z górki w pobliżu kościoła parafii greckokatolickiej przy Parku Traugutta, Zarząd Dróg zwrócił się do Zarządu Zieleni Miejskiej o podjęcie działań w celu uniemożliwienia zjeżdżającym na sankach bezpośredniego wjazdu na ulicę - powiedział nam Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu. - Działka nr 209/9 obręb 16, której dotyczy interwencja, jest w administrowaniu ZZM. Dodatkowo Zarząd Dróg przekazał informację Straży Miejskiej, żeby zwróciła szczególną uwagę na wskazaną górkę, aby zapewnić bezpieczeństwo przebywających tam dzieci.
       Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Leon Budzisiak poinformował nas, że ZZM stara się utrudniać zjazdy na sankach w tym rejonie poprzez skuwanie śniegu ze schodów do żywego betonu na trasie przecinającej zjazdy oraz posypywać piachem grubą warstwą miejsca zjazdów. Po dzisiejszych opadach śniegu i opadach, które mogą nastąpić dzisiejszej nocy, ZZM zamierza cały stok zjazdowy wysypać warstwą piachu.
       A co o niebezpiecznych zjazdach na sankach z górki wprost na ulicę sądzi elbląska policja? - Policjanci z ruchu drogowego już jakiś czas temu zauważyli to miejsce i uznali je jako niebezpieczne - mówi oficer prasowy KMP w Elblągu mł. asp. Krzysztof Nowacki. - W związku z tym podejmowano tam interwencje. Co więcej, funkcjonariusze ruchu drogowego sporządzili notatkę do Pionu ds. Zarządzania Drogami w UM w Elblągu. Z racji blisko położonej, ruchliwej ulicy nie jest to miejsce, w którym można bezpiecznie zjeżdżać na sankach, nartach itp. Zabawa taka może doprowadzić do wypadku, polegającego na wjechaniu wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu. Policjanci prewencji kryminalnej podczas spotkań z dziećmi uczestniczącymi w zimowiskach lub spotkań w szkołach wielokrotnie przypominają o zasadach bezpieczeństwa oraz o tym, by do zabawy wybierać miejsca bezpieczne. Wzniesienie w Parku Traugutta szczególnie od strony ulicy Grota Roweckiego do takich nie należy - kończy mł. asp. Krzysztof Nowacki.
       Dzieci w czasie zabawy często zapominają o zasadach bezpiecznej zabawy. W mieście kusi je każde, choćby najmniejsze wzniesienie. Nie ma się co dziwić, najmłodsi mają ferie i starają się w wielu przypadkach spędzać je aktywnie - choćby zjeżdżając na sankach czy nartach z górek. Pamiętajmy jednak, że nie każde miejsce do takich zabaw się nadaje. Niestety, wyobraźni brakuje nie tylko najmłodszym, ale często również ich rodzicom czy opiekunom. Na górce przy cerkwi jest kilka miejsc zjazdowych z których można bezpiecznie korzystać. Jednak zjazd z górki wprost na ul. Grobla Św. Jerzego do takich nie należy. Na szczęście odpowiednie służby podjęły odpowiednie działania mające na celu uniemożliwienie dzieciom ryzykownych i bardzo niebezpiecznych zjazdów wprost na ulicę.
      

Witold Sadowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Leon Budzisiak poinformował nas, że ZZM stara się utrudniać zjazdy na sankach w tym rejonie poprzez skuwanie śniegu ze schodów do żywego betonu na trasie przecinającej zjazdy oraz posypywać piachem grubą warstwą miejsca zjazdów. " Jakie to typowe dla urzędasów, zamiast coś wymyślić dla dzieci, postawić płotek, itp. to nie, piachem zasypać, śnieg zebrać, nawbijać palików. Beton w mózgu z poprzedniej epoki. I do prostej sprawy zaangażowano wszelkie służby, czy straż pożarna też już tam była?
 • Tiaaaa. .. .płotek postawić w który przydzwoni jakiś dzieciak i sobie krzywdę zrobi. ..
 • 30 lat temu też tak było tylko wtedy nikt nie warzył się górki piachem posypywać
 • sam setki razy hamowałem przed tym zjazdem, powinna być barierka bo miejsce jest super
 • Po odwołaniu nowaczyka zajmie sie tym nowy prezydent
 • alojzy jest gupi
 • niech postawią próg zwalniający i fotoradar
 • Skoko nic się nie stanie Policja w Elblągu ma program Bezpieczne ferie.
 • No posypanie stoku piachem :))))) bardzo typowe dzieci mają ferie i tyle atrakcji bezpłatnych od miasta :))))) a czy ktoś pomyślał o przejściu dla pieszych przy tym miejscu, przejściu które jest bardzo niebezpieczne! Przechodzi się tam biegnąc bo cała górka zasłania nadjeżdżające samochody od strony Bema, przejście bez świateł z wysepką przez którą przejeżdza tramwaj ( na szczęście chwilowo nie), i to jest bezpieczna droga do parku, zamiast sypać górkę piachem lepiej tym się zajmijcie włodarze! Bo będą tam światła jak ktoś zginie!!!!
 • Ale k. .. a wyjscie z sytuacji. Posypać wszystko piachem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wielbiciel Elbinga(2013-01-28)
 • Moja rada spakować dzieci i wywieźć z Elbląga bo rządzący macie ich w d***e. Przykład: miasteczko rowerowe - demolka a teraz górka. Tak zrobić by dzieci miały bezpieczne górki. A PIACH TO SOBIE NA TWARZ POSYPCIE.
 • Gdzie dzieci mają jeżdzic bezpiecznie na sankach w Ratuszu UM. Dorosłym zatruwacie życie teraz pora na dzieci. Mają ferie dzieci niech straż miejska stoi i pilnuje by dzieciom krzywda sie nie stała a nie dzieci sie goni. KOMUNA-PRL2.
Reklama