UWAGA!

Wrócił plan budowy kurzej fermy przy S7. Urząd czeka na opinie mieszkańców

 Elbląg, Kurza ferma miałaby zostać wybudowana w Sakówku,
Kurza ferma miałaby zostać wybudowana w Sakówku, fot. mapa ze strony www.pasłek.pl

Do 2 sierpnia mieszkańcy gminy Pasłęk mogą składać wnioski i uwagi dotyczące planowanej budowy fermy drobiu w miejscowości Sakówko. Negatywną opinię dla tej inwestycji wydał już elbląski sanepid.

Pomysł budowy fermy drobiu we wsi Sakówko w gminie Pasłęk wrócił w listopadzie ubiegłego roku. Do burmistrza Pasłęka wpłynął wówczas wniosek firmy Wipasz S.A., by wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Ten gmina Pasłęk przekazała wniosek do zaopiniowania m.in. Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Olsztynie i Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Elblągu. Opinia sanepidu wydana dla tej inwestycji jest negatywna.

- Realizacja planowanego przedsięwzięcia może się przyczynić do pogorszenia warunków sanitarno-higienicznych na danym obszarze, utratę komfortu i pogorszenie warunków mieszkalnych, a w konsekwencji może spowodować pogorszenie warunków zdrowotnych ludzi stale przebywających lub mieszkających w strefie oddziaływania przedsięwzięcia. Nie ulega wątpliwości, że z tak dużej hodowli drobiu, zapach pochodzący z rozkładu odchodów, ściółki, resztek pokarmowych będzie charakterystyczny, odczuwalny i rozpoznawalny - czytamy między innymi w opinii.

Do tego dokumentu, jak i innych dotyczących inwestycji w Sakówku mogą teraz uwagi i wnioski składać mieszkańcy gminy Pasłęk. - Trwa postępowanie dotyczące oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Do 2 sierpnia mieszkańcy mogą kierować wnioski w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Pasłęku. Być może ten termin zostanie jeszcze przedłużony. Na poprzedniej sesji rady miejskiej została także podjęta uchwała dotycząca opracowania planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym miałaby powstać inwestycja. Chciałbym więc podkreślić, że sprawa tego, co na tym terenie powstanie w przyszłości, nie jest absolutnie przesądzona – wyjaśnia Marek Sarnowski, zastępca burmistrza Pasłęka.

Przypomnijmy, że w 2015 roku Wipasz wycofał się z tej inwestycji po protestach mieszkańców. Obawiali się oni, że ferma zlokalizowana kilka kilometrów od Pasłęka, tuż przy trasie S7, będzie uciążliwa przez przykre zapachy, które towarzyszą fermom drobiu czy trzody chlewnej.

Pytania w sprawie planowanej w Sakówku inwestycji wysłaliśmy 30 listopada 2020 roku również do firmy Wipasz S.A. Pozostały bez odpowiedzi.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • przy cmentarzu wojennym śmierdząca kurza ferma? ciekawe co by się działo gdyby ruscy taką fermę pobudowali przy cmentarzu w Katyniu? pomysł pokazuje poziom wrażliwości na pamięć o zmarłych żołnierzach, tam leży ponad tysiąc zmarłych jeńców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  10
  Yjmm(2021-07-07)
 • Mówi się, że w całej UE chów klatkowy zwierząt ma być zakazany od 2025roku.
 • "Negatywną opinię dla tej inwestycji wydał już elbląski sanepid. ". To powinno załatwić sprawę więc kto tu lobbuje że temat jest reanimowany? A może Wipasz S. A. stał się spółką skarbu państwa???
 • @sceptyk - Jakieś prace tam trwały/ją. Widać jak sie jedzie z S7 góry piachu leżały. Teraz pytanie czy to robili drogę do fermy wiatrowej czy kurzej?
 • Komisja Europejska proponuje, by od 2027 roku chów klatkowy był niedozwolony. To koniec ogromnego cierpienia stłoczonych w klatkach świń, kur, cieląt czy królików.
 • Kilka razy przejeżdżałem obok kurzych ferm w okolicach Żuromina. Smród taki, że łepetynę urywa. Jeśli ją postawią to nie zazdroszczę mieszkańcom okolic. Wartość ziemi pewnie poleci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31
  2
  jak kurczak to tylko z KFC(2021-07-07)
 • Smród będzie się niósł kilometrami i to w kierunku Pasłeka bo właśnie od tamtej strony zawsze wiatry wieją.
 • Poczekajmy na opinie lewaka Roberta K
 • Nie bo nie!!!! Ale kurczaki ze sklepu smakują, tylko jest jeden problem one tam nie były chowane. niech ferma powstanie tylko firma wipasz lepiej postara się o lokalizację, bo są miejsca, żeby do najbliższego zabudowania było kilka kilometrów(np. minimum 5). ludzie żyją w mieście i gorsze smrody wdychają nie zdając sobie sprawy jak to na ich organizm oddziałuje.
 • @TYLKO PO CO - Każdy chów bedzie zlikwidowany. Mieso, wędliny i inne produkty będą wytwarzane genetycznie, w specjalnych laboratoriach. Takie produkty nie będą wymagały konieczności wytwarzania całego asortymentu. Po prostu będą tak wytwarzane poszczególne elementy jak udka kurczaka czy szynki lub udźce. Smacznego!
 • Ale będzie. ebało współczuję okolicznym mieszkańcom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Gość45(2021-07-07)
 • Wiatraki im pobudowali bez konsultacji, teraz ludzie mają problemy z pozwoleniami na budowę. A tu jeszcze bonus chcą dostawić.
Reklama