UWAGA!

Wrzuć pisanki do święconki

 Elbląg, Wrzuć pisanki do święconki
fot. MS (arch. portEl.pl)

Od święconki zaczyna się w naszym kraju tradycyjne wielkanocne śniadanie. Dlatego, aby niczego nie zabrakło, do koszyczka wkłada się przede wszystkim jajka, chleb, wędliny, ciasta i sól. Szczególnie ozdobnie na świątecznym stole prezentują się kolorowe pisanki i baranek z cukru, który jest symbolem zmartwychwstania. Poświęcenie pokarmów w katedrze św. Mikołaja będzie odbywać się dziś w godz. 10-17, co pół godziny.

Wielka Sobota to zwyczaj skropienia wodą święconą potraw, które będą spożywane podczas śniadania w niedzielę wielkanocną. W Wielką Sobotę przygotowuje się najczęściej wiklinowy koszyczek, a w nim baranka symbolizującego zmartwychwstanie, sól posiadającą moc konserwowania, chleb, wędliny, chrzan, ciasta i jajka, które są symbolem nowego życia. W naszym regionie najczęściej są to jajka kurze, ale w innych regionach do koszyczków wędrują także jaja gęsie lub kacze, które w specjalny sposób barwiono i ozdabiano. Niewątpliwie dodają one uroku świątecznemu stołowi, a ponadto symbolizują budzącą się do życia przyrodę i są zapowiedzią odrodzenia życia.
       Obecnie znanych jest wiele odmian ozdobnych jajek, w zależności od techniki ich przygotowywania. I tak pisanki robi się poprzez rysowanie po jajku rozgrzanym woskiem za pomocą igły, szpilki lub drewnianego rylca, po czym następuje barwienie jajka. Oklejanki lub naklejanki to jajka oblepione kolorowym papierem (kalkomanią), sitowiem, czy kawałkami tkaniny. Rysowanki to jajka zdobione wzorkami narysowanymi farbkami lub innymi barwnikami (wyciągi z łupin cebuli, z żyta). Skrobanki z kolei to jajka najpierw zanurzone w barwniku, a potem ozdobione wzorami poprzez wyskrobanie ich na zafarbowanej powierzchni. Kiedyś czynność zdobienia pisanek była obwarowana wieloma przesądami. Robiły to tylko kobiety, a mężczyznom i obcym nie wolno było wchodzić do pomieszczenia, w którym powstawały pisanki, ponieważ obawiano się, że w ten sposób ktoś może rzucić urok na ten symbol odradzającego się życia.
       Dawniej, po poświęceniu koszyczka z przygotowanymi na świąteczne śniadanie pysznościami, trzeba było obejść ze święconką dom trzy razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby odegnać złe moce. Według tradycji ze święconki nic nie mogło się zmarnować, bo jeśli coś zostanie wyrzucone, przyniesie to biedę dla domu. Dlatego wszystko z koszyczka trzeba było zjeść, dać zwierzętom lub rozsiać po ogrodzie w formie okruszków. Tradycji tej warto być wiernym, bo zmarnowanie i wyrzucanie przygotowywanych z takim trudem potraw, podążając za retoryką polskich powiedzeń "woła o pomstę do nieba".
       Osoby, które chcą się podzielić świątecznymi smakołykami z ubogimi, mogą zostawić jajka, wędlinę czy ciasto w koszu, który wystawiony jest w pobliżu miejsca święcenia pokarmów w wielu elbląskich świątyniach. Wieczorem wolontariusze będą roznosić je potrzebującym rodzinom, aby wszyscy mogli zasiąść do świątecznego śniadania.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • ". .. baranek z cukru, który jest symbolem zmartwychwstania. ", ". .. baranka symbolizującego zmartwychwstanie. .. " No to ciekawostki się dowiedziałem, może to teraz jest jakaś nowa interpretacja? Mnie na religii uczono, że baranek jest symbolem niewinnej ofiary Chrystusa na krzyżu, a symbolem zmartwychwstania, odradzającego się nowego życia jest jajko, ale to było za komuny, kiedy religii nie było w szkołach, więc na pewno nieprawda. Wszak wszyscy wiedzą, że baranki ofiarne zmartwychwstawały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  AngusDei(2016-03-26)
 • Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2,5). Baranek Boży (Agnus Dei – por. J 1,29) przedstawiony ze sztandarem zwycięstwa nad szatanem (czerwony krzyż na białym tle), jest symbolem ofiary Chrystusa za grzechy ludzi, Jego Zmartwychwstania i ostatecznego zwycięstwa. Baranek jest liturgicznym symbolem Wielkanocy, dlatego figurę baranka umieszcza się podczas rezurekcji na ołtarzu lub w jego okolicach.
 • pięknie dziś ksiądz dał kazanie (w końcu) przy święceniu pokarmów dla tych, co tylko raz w roku na święcenie swoich jajek przychodzą do kościoła - widać było, że do części trafiło jak mówił, że nie wiedzą nawet jak się w kościele zachować i pokazał im gdzie leży w grobie Jezus, mówił też, że pewnie sobie myśleli, że z uśmiechem przyjdą poświęci koszyczki i do głowy im nie przyszło, że tym razem może ksiądz puścić im kazanie, bo jak mówił dla niego jako księdza jest to jeden z najgorszych dni w roku jak widzi ludzi, którzy idą tylko po to aby sobie poświęcić koszyczek, mówił też, że cieszy się że jest tyle ludzi i pyta, gdzie oni są co tydzień w Niedziele? Po prostu pięknie powiedział - oczywiście sam widziałem jedną typową co raz w roku do kościoła przychodzi i się głośno wkurzała, że musi wstać np. na błogosławieństwo (i nie wstała), a jak ksiądz święcił to głośny komentarz, że nie wie czy kropelka spadła na jej koszyk więc nie wie czy poświęcony (i to była kobita ok 50 lat)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Patriota(2016-03-27)
Reklama