UWAGA!

Wspomnienie o Damazym Sulkowskim

 Elbląg, Chór założony przez Damazego Sulkowskiego,
Chór założony przez Damazego Sulkowskiego, fot. archiwum Sławomira Czerniaka

28 listopada 2020 r. odszedł od nas niezauważalnie Damazy Sulkowski. Może to przez COVID-19 nie przywołano i nie przypomniano jego zasług dla elbląskiej oświaty, stąd moje symboliczne pożegnanie i przypomnienie osoby profesora, znanego i uwielbianego przez młodzież.

Zobaczyłem go po raz pierwszy, gdy jako młody nauczyciel rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 1, która jeszcze funkcjonowała przy I LO im. Juliusza Słowackiego. Młody, stanowczy, z werwą, był opiekunem klasy, uczył matematyki i rozśpiewał szkołę  zakładając chór, w myśl nieznanego jeszcze powiedzenia „śpiewać każdy może”.

Potem nasze drogi się rozeszły. Jak się później dowiedziałem, 3 września 1962 r. otworzył I „Tysiąclatkę”, nr 19, którą kierował do 1975 r. W szkole panowała dyscyplina. Także tu rozśpiewał uczniów i zainteresował nawet Filharmonię Narodową, do tego stopnia, że ta podarowała szkole fortepian. Warto wspomnieć, że profesor wprowadził w szkole szereg kół zainteresowań, dzięki czemu młodzież mogła rozwijać swoje talenty. Później pracował z oddaniem dla oświaty w kuratorium elbląskim.

Kilka lat temu przypadkowo spotkaliśmy się. O dziwo pamiętał mnie i niektórych uczniów jeszcze z podstawówki. Spotykaliśmy się potem okazjonalnie, kontaktowaliśmy telefonicznie. Zawsze był wzruszony pamięcią o Nim.

Od listopada nie mogłem połączyć się z nim telefonicznie. Niedawno dowiedziałem się od jego syna, że profesor, niestety, odszedł od nas...

Poczułem się tak. jakbym stracił kogoś bliskiego, część mojego życia.

Odszedł w wieku 90 lat, lat, których nie zmarnował. Spoczął na cmentarzu Agrykola. Damazy Sulkowski powinien zostać nie tylko w naszej, ale i całego Elbląga pamięci - jako pedagog i człowiek o wielu talentach i osiągnięciach.

Dziękujemy za Twoją charyzmę pedagogiczną i przyjaźń.

Sławomir Jerzy Czerniak z koleżeństwem

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • miałem przyjemność być uczniem p. Profesora, fakt
 • Nauczyciel z powołania, komunikacją z uczniami i akordeonem w rękach gdy akompaniował chórowi i taki zostanie w pamięci.
 • To był wspaniały człowiek i pedagog, był moim wychowawcą w latach 1960 - 1962.Zawsze wspominam z wielkim sentymentem tamte czasy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  była uczennica Krystyna K(2021-02-03)
 • A moim zdaniem WLADZE Oświatowe, ,Dyrekcje szkół nie pamiętają o odchodzących nauczycielach-seniorach, ,nawet nie ma kilku wspomnień na stronach internetowych szkoł czy portelu. pl. Odchodzą nauczyciele, ktorzy rozpoczęli pracę zawodową w latach 1950-60,przepracowali po 30-40 lat w Elblągu, i o nich po prostu nikt nie pamięta. .. ..
 • @przyjaciele - PortEl swego czasu pisał o prof. Damazym Sulkowskim, przy okazji szkoły nr 19.i jego zasług dla tej szkoły. Absolwent.
 • Wspaniały człowiek, za moich czasów w SP 19 był kierownikiem szkoły- tak się to wtedy nazywało. Ogromna kultura, wielki szacunek do dzieci no i muzyka! Od lat bardzo mile wspominam Damazego Sulkowskiego i moją kochaną ''19''.
 • @absolwentka - Bardzo mile wspominam Pana Sulkowskiego Chodziłam do szkoły nr 19 należałam nawet do chóru szkolnego
 • @przyjaciele - Bardzo sympatyczne wspomnienia Jurka. Do jedynki przyszliśmy razem do IV klasy, ktorej wychowawcą był p. Damazy. Z wielkim sentymentem wspominam tamte czasy, wspaniałego nauczyciela matematyji i tworcy choru, pamietam wiele kolezanek i kolegow z Naszej klasy, z nielicznymi spotkalem sie lata pozniej. niestety kila osob juz odeszlo. Serdecznie pozdrawiam wszystkich znajomych i być moze do zobaczenia, a Tobie Jurky jeszcze raz dzięki za mile wspomnienia, Jacek PS Moj wpis do wspomnin Krystyny Krzeskiej, czyba dobrze pamietam? pozdrawiam
Reklama