[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wybrali zielony mundur, ale czeka ich ciężkie szkolenie

 
Elbląg, Dominik, Adrian, Marta i Monika chcą z wojskiem związać swoją karierę zawodową
Dominik, Adrian, Marta i Monika chcą z wojskiem związać swoją karierę zawodową (fot. Michał Skroboszewski)

"Przyjedź, mamo, na przysięgę (...) syn ci wyrósł na potęgę", no, czasy się zmieniły i obok Dominika i Adriana do wojskowej służby przygotowawczej szykują się Marta i Monika. Abiturienci Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu chcą służyć w nowo formowanym pułku logistycznym. Najpierw jednak ciężka praca, pot i być może łzy.

- Adrian był najbardziej sceptycznie nastawiony do wojska, a dziewczyny w ogóle o wojsku nie rozmawiały. Tylko Dominik, jako jedyny, od początku był zdecydowany na służbę - mówi ppłk rezerwy Zbigniew Tuszyński, opiekun klasy mundurowej o profilu technik logistyk w ZSEiO w Elblągu.
       Tymczasem tegoroczni maturzyści: Monika Puzio, Marta Rutkowska, Dominik Konsalik i Adrian Szlas podjęli decyzję o założeniu zielonego munduru. W 16 Żuławskim Batalionie Remontowym już cieszą się z przyszłych żołnierzy, bo takich specjalistów po przeformowaniu w pułk logistyczny będą poszukiwać.
       - Logistyka wojskowa jest inna niż ta, której się uczyliście - mówił na spotkaniu z przyszłymi żołnierzami ppłk Piotr Pankowski, dowódca 16 Żuławskiego Batalionu Remontowego w Elblągu. - Ale z niej wywodzi się właśnie logistyka cywilna. Nasza jest specyficzna, ale wojsko nie produkuje zysku. Armia jest utrzymywana przez państwo po to, by zabezpieczać. Mamy ćwiczyć, by osiągnąć zdolność do obrony kraju. Pułk logistyczny to dla was będzie strzał w 10, jeśli oczywiście tego chcecie - wskazywał.
       Najpierw jednak czeka ich służba przygotowawcza.
       - Teraz są po maturze i mają trochę czasu dla siebie, ale od września rozpoczynają służbę przygotowawczą, która potrwa 4 miesiące - zapowiedział ppłk Zbigniew Tuszyński. - Najprawdopodobniej skończą ją przed świętami Bożego Narodzenia i 2 stycznia 2020 r. meldują się do służby. Wówczas zaczną załatwiać formalności i poproszą o przyjęcie do służby.
       Co ich czeka?
       - Najpierw szkolenie podstawowe czyli musztra, zasady żołnierskiego zachowania się, strzelanie i to kończy się przysięgą - wyjaśniał ppłk Piotr Pankowski. - Później szkolenie specjalistyczne, które trwa 2 lub 3 miesiące. Przyjdą chwile słabości - ostrzegał - bo to inna rzeczywistość niż w technikum, ale trzeba zacisnąć zęby, zacisnąć pięści i przez to przejść.
       Czy młodzi są zdeterminowani? Skąd w ogóle taki pomysł, by swoją karierę zawodową związać z wojskiem?
       - Trafiłam przypadkiem do klasy wojskowej, ale nie żałuję - przyznała Marta Rutkowska. - Pan ppłk Tuszyński zachęcił opowiadaniami i mam nadzieję, że to będzie dobry wybór.
       - Tata i połowa rodziny jest w wojsku i oni mnie tak pchali - tradycje rodzinne chce kontynuować Monika Puzio.
       Obecność kobiet w armii to wyzwanie dla nich, ale i dla jednostki, w której będą służyć.
       - W wojsku są przestrzegane zasady dotyczące płci - zastrzegał ppłk Pankowski. - Trzeba się jednak liczyć z tym, że w pewnych sprawach wy, jako kobiety, będziecie musiały dostosować do wymogów męskich. Nie ma munduru na ramiączkach, wszyscy tak samo muszą się zmęczyć, dla wszystkich są takie same normy z wf-u. W działaniu bojowym bowiem nie ma różnic.
       Co z włosami?
       - Mają być schludne, upięte zgodnie z regulaminem - instruował dowódca batalionu remontowego.
       Czy szkoła średnia przygotowała młodych na trudy żołnierskiego życia?
       - To nie szkoła chorążych, nie szkoła kadetów, nie szkoła oficerska. Delikatnie w wojsko się bawimy, by młodzi poczuli smak i ci, którzy chcą sprawdzić, sami przekonają się, jak to jest być w służbie - mówił ppłk Zbigniew Tuszyński. - Ich priorytetem jest przygotowanie i zdanie matury, bo to otwiera drzwi na przyszłość.
       Jednak klasa mundurowa miała zajęcia z musztry, uczyła się budowy broni, była także na poligonie.
       - Wolę na co dzień chodzić w butach wojskowych niż w sportowych - stwierdził Dominik Konsalik.
       Młodzi od października zaczną studia na wydziale bezpieczeństwa wewnętrznego EUHE.
       - Trzeba się szkolić, sam to nadal robię - mówił ppłk Piotr Pankowski. - Ważny jest także kodeks honorowy żołnierza, bowiem żołnierz ma być wzorem społeczeństwa. Oczywiście, trafiają się i "czarne owce", ale trzeba pamiętać, że żołnierzem jest się 24 godziny na dobę. Pewnych rzeczy po prostu robić nie można. Jeśli jednak jest to wasza przemyślana decyzja to będziecie mieć z tej służby dużą satysfakcję - zapewniał dowódca.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • obecna armia to przedszkole.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  18
  jesień83(2019-05-21)
 • prawdziwi żołnierze kłaniali się misiewiczom nosili im parasole bili brawo jak dostawał medal
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  13
  byłem_na_niejednej_wojnie(2019-05-21)
 • Właśnie,połowa rodziny i tata byli trepami, tak właśnie są dobierani kolejni, zero myślenia,tylko rodzina,znajomi, itd.... Ale spokojnie, przyjedzie czas na weryfikację poprzez siły rosyjskie, pierwsi będziecie z płaczem uciekać, a dla takich to w ogóle nie mam szacunku....
 • A który z chłopaków woli nosić wojskowe buty? Bo na zdjęciu to nie widać. ..
 • Pewnie, ze do budżetówki się pchają. Teraz w wojsku lepsza kasa niż w policji. Tylko co zrobią jak na prawdziwą wojnę ich wyślą. Będzie płacz i lament, ze takie straszne rzeczy dookoła się dzieją. A te dziewczynki to w ogóle jakaś kpina. Soldaty będą miały używanie.
 • Kiedyś "kobiety na traktory" a teraz "dziewczyny na czołgi!" Czyżby faceci w tych czasach zniewieścieli?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  12
  WaldemarKasta(2019-05-21)
 • Brawo. Bardzo dobra decyzja. Trzymam za Was kciuki!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  8
  Gość 2(2019-05-21)
 • Soldatow niedługo już nie będzie, bo Rosja się rozleci i będzie granica polsko-chińska.
 • Teraz żołnierz od szeregowego do generała, wstydzi się munduru bo chodzi w cywilkach. Kiedyś był dumny z munduru. Może dlatego, że potrafił wyprasować sobie spodnie.
 • Panie ppłk T. Zajmij się lepiej zawodowymi żołnierzami 16 dywizji i ich ambicjami zawodowymi i chęcią rozwoju, które są tłumione przez przełożonych, a nie marnuje szkole czas na oprowadzanie dzieci po garażach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  8
  Żołnierz 16pdz(2019-05-21)
 • pchają sie dziewczyny, pchają - a potem będzie "oj złe wojsko, molestują, usiłują, gdybym wiedziała. .. " przykre i naganne, ale niestety tak jest wszędzie tam, gdzie kobiety są w mniejszości.
 • Ulżyło wam niedorajdy życiowe i ćwoki? Przynajmniej będą w budżetówce, a nie na zasiłku dla bezrobotnych. Praca pewna, kasa też nie jest mała, za kilka lat będą się wam śmiać w twarz.
Reklama