UWAGA!

Wycięli już wszystkie drzewa pod przekop

 Elbląg, Wycięli już wszystkie drzewa pod przekop
(fot. Michał Skroboszewski)

Dzisiaj rano zakończyła się wycinka lasu pod przekop Mierzei Wiślanej. Nadal w tym miejscu obowiązuje zakaz wstępu do lasu – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

Leśnicy wycięli ok. 10 tysięcy drzew na obszarze ok. 25 hektarów (pas 1,2 km długości na 200 m szerokości), to pół procenta gruntów leśnych zarządzanych przez Lasy Państwowe na Mierzei Wiślanej. - Na obszarze wycinki rosły głównie sosny w wieku powyżej 70 lat, posadzone w w tym miejscu przez leśników w okresie powojennym - informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. - Prace te mają wyłącznie charakter prac przygotowawczych. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wyłonionym wykonawcą. Wydana przez Wojewodę Pomorskiego decyzja poprzedzona została raportem oddziaływania na środowisko oraz wydaniem pozwolenia wodno-prawnego. Na przeniesienie gatunków podlegających ochronie uzyskano stosowne derogacje RDOŚ w Gdańsku. Podjęte prace realizowane były w standardowej procedurze jaką stosuje się do innych inwestycji regulowanych ustawami. Z procedury tej korzystano między innymi w przypadku realizacji takich inwestycji jak: kolej metropolitalna (13 ha); Trasa Słowackiego (3 ha); Lotnisko Kosakowo (7,2 ha); obwodnica kościerska (10 ha) i inne.
       Leśnicy zapewniają, że „usuwany drzewostan był drzewostanem gospodarczym, w obrębie którego nie występowały formy ochrony przyrody, które uniemożliwiałyby prowadzenia wycinki”. I dodają, że w okresie 10 ostatnich lat na terenie działania Regionalnej Dyrekcji LP w Gdańsku zalesiono łącznie 2,4 tys. ha gruntów. „100 razy więcej niż wynosi obszar wylesienia pod planowany przekop Mierzei”.
       - W ciągu ostatnich 10 lat marszałek województwa pomorskiego wyraził zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych prywatnej własności na cele nieleśne na powierzchni 720 ha tj. na obszarze 30 krotnie większym niż teren pod przekop – porównują leśnicy. - W ciągu ostatnich 10 lat 125 ha gruntów leśnych będących w zarządzie RDLP w Gdańsku, na mocy specustaw, zostało wyłączonych z produkcji leśnej i przeznaczonych na różne inwestycje. W tym samym okresie właściwi Starostowie, wykorzystując art. 13. ust. 3 pkt 2 ustawy o lasach, dokonali zmiany lasu na użytek rolny na powierzchni 81 ha.
       Przeciwko wycince lasu na Mierzei Wiślanej i samej inwestycji protestują mieszkańcy Krynicy Morskiej i kilka organizacji ekologicznych. Jedna z nich – Eko-Unia wysłała skargę w tej sprawie do Komisji Europejskiej.
       Tymczasem dzisiaj rano, po pięciu dniach pracy 24 godziny na dobę, wycinka została zakończona. Trwa sprzątanie terenu. - Ze względów bezpieczeństwa nadal obowiązuje dla tego terenu całkowity zakaz wstępu aż do odwołania – dodaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.
      
oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama