UWAGA!

Wypłaty trzynastek w kwietniu

 Elbląg, Wypłaty trzynastek w kwietniu
fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

W przyszłym miesiącu ruszą wypłaty tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. ZUS i Poczta Polska zapewniają, że wszystkie świadczenia dotrą do uprawnionych na czas.

„Renty i emerytury będą wypłacane terminowo. Dotyczy to także dodatkowego świadczenia, czyli tzw. trzynastek. Emeryci i renciści nie mają się czego obawiać. Trzynastki są przyznawane z urzędu, nie trzeba składać wniosków” – informują Anna Ilukiewicz rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne ok. 9 mln osób. Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile na dzień 31 marca br. będą miały prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać.

 

Ile wynosi i jak dostać świadczenie?

Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba nic robić. ZUS wypłaci je wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie do wypłaty 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

 

Trzynastka dla osób na kwarantannie

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Justyna Siwek zapewnia, że pocztowcy doręczą wszystkie emerytury na czas. „Poczta Polska wprowadza szczególne procedury w przypadku wypłat rent i emerytur dla osób objętych kwarantanną. Emerytury są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa”

 

Kiedy wypłata?

ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

 

Czy trzynastkę może zająć komornik?

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A ja nigdy nie słys,ałem żeby prywaciarze płacili 13stki?
 • A 13:–nastka na zasiłku stałym czemu się nie należy?
 • Służba zdrowie w rozsypce, nawet maseczek nie ma, oświata leży na łopatach i uczniowie nie maja nawet dostępu do cyfryzacji w szkolnictwie, infrastruktura drogowa/placówek państwowych to ruina, kryzys już puka do drzwi, przedsiębiorcy zamykają miejsca pracy......ale SOCJAL-PART dalej trwa. Haha skopujcie mój komentarz i pokazujcie go za kilka miesięcy jak bieda dosięgnie każdego, a euro będzie chodziło po 8 zł.
 • Zenada rozdawanie trwa w najlepsze a przedsiebiorcom chca przesuniecia zusu na nastepne miesiace gdzie i tak sie nie prowadzi dzialalnosci klientow 80 % mniej niz w lutym a oni nic z tym nie robia tylko czejaja do 1 kwietnia aby zawiesili wszyscy dzialalnosc i potem po sprawdzeniu i przekalkulowaniu oblicza co sie bardziej oplaca zawiesic zus czy nie taki to rzad nic nam nie pomaga ma swoja grupe ktora pieci non stop reszta sie nie liczy jeszcze dwa tygodnie i nie wiem za co ja chleb kupie nowie calkiem serio
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  Oburzony 13 tka(2020-03-24)
 • @Wakatoo - Czepiasz się 13-nadtki ale pincet+ Ci nie śmierdzi fajnie się bierze co ???
 • Rząd obiecał to musi dać. Kto na wybory pójdzie jak nie 13wicze. Hasło: "Nie wychodź z domu, idź na wybory" aktualne!
 • @Wiollka - bo nic się nie należy! Na wszystko w życiu trzeba zapracować, przeważnie własnymi rękoma!!! Hashtagi: #verdea
 • za głosy wyborcze, zrobią wszystko. WSTYD!
 • 500+ ROZWALIŁO Gospodarkę POLSKI, taki rząd.
 • Delikatnie mówiąc. Rząd nigdy nie miał pieniędzy na 500+. 13 emeryturę. To co przez 8 lat poprzednia ekipa(której nie lubiłem)zaoszczędziła, PIS błyskawicznie rozdał żeby głupi i ciemny naród przekupić. Rozdali wszystkie rezerwy finansowe państwa I kasa się skończyła. Propaganda TVPis dudni że wszystko jest OK a mennica państwowa w tym samym czasie dodrukowuje pieniądze. Skończymy jak Wenezuela. To jest tragedia. I znów będziemy zarabiać w milionach złotych za które nic nie będzie można kupić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  ksamol(2020-03-25)
 • Nie masz racji. Emeryci są w sferze budżetowej, w której od dawna wypłacane są trzynastki za siedzenie za biurkiem. Większość emerytów nie znała słowa biurko, poza działem kadr. Tak było za czasów socjalizmu realnego. Emeryci wypracowywali dla Ciebie dochód narodowy, z którego ZUS wypłaci Tobie rentę, gdy, będąc młodą osobą, ulegniesz wypadkowi, a także zasiłek pośmiertny, gdy skutkiem wypadku będzie Twoja śmierć. Nie stresuj się mym zdaniem. Jedynie pomyśl, ok? Hashtagi: #Roman
Reklama