UWAGA!

Wystarczy 750 podpisów

 
Elbląg, Wystarczy 750 podpisów
(fot. WS, archiwum portEl.pl)

Nie tysiąc, ale 750 podpisów wystarczy, by mieszkańcy mogli zgłosić swój pomysł na zmiany w lokalnym prawie. Taką procedurę przewiduje zmieniony statut miasta, który dzisiaj przegłosowali elbląscy radni.

Dotychczas projekty uchwał w różnych lokalnych sprawach mogli zgłaszać: prezydent, grupy i kluby radnych oraz przewodniczący Rady Miejskiej. Teraz do tego grona dołączyli mieszkańcy, pod warunkiem, że projekt uchwały zgłosi grupa co najmniej 15 osób, które pod swoim wnioskiem zbiorą co najmniej 750 podpisów. Zasady inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców opracował zespół, któremu przez kilka miesięcy przewodniczył wiceprezydent Marek Pruszak. Zespół w projekcie uchwały zapisał limit tysiąca podpisów, ale po spotkaniu Konwentu Seniorów, obniżono go do 750 podpisów.
       Mieszkańcy będą mogli zgłaszać projekty uchwał w każdej sprawie, którą zajmuje się samorząd. Będą one poddane tej samej procedurze, jak projekty radnych czy prezydenta. Statut miasta zakłada, że wnioskodawcy będą mogli korzystać z pomocy urzędników przy przygotowaniu projektów. Ale ostatecznie o tym, czy pomysł mieszkańców wejdzie w życie, będzie decydować w głosowaniu Rada Miejska.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Głupi pomysł, po to się wybiera kogos do urzędu miasta, aby pozniej iść do niego i przedstawić pomysł, a osoba wybrana przez ciebie przedstawia to dalej. Z tego wychodzi ze wybieramy po to aby tylko kase brali, a pomysly sami musimy sobie zbierac podpisy
 • Demokracja pośrednia nie reprezentuje już potrzeb przeciętnego Kowalskiego. Należałoby władzę ustawodawczą oddać całkowicie wszystkich obywatelom - na drodze referendum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  asdasd(2014-09-30)
 • W Olsztynie potrzebne jest 300 podpisów a u nas aż 750 ?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  przesada(2014-09-30)
 • To ja mam pierwszą propozycję, obniżyć diety radnym do 1000zł, wszystkim, a Prezydentowi uposażenie do najniższego możliwego, coś około 5tys. Niech ktoś na fejsie zrobi taką akcję, zobaczymy kto w tej radzie siedzi dla nas a kto dla kasy.
 • H20 to zrób jak piszesz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Bogdanhej(2014-09-30)
 • bo Enblong to metropolia
 • przed moim blokiem, 10 m od wejscia do domu miasto postawiło toj toja, o zgrozo na stałe bo w niby partu fit. Do kogo możemy zgłosić o jego usunięcie? Prosimy o podpowiedż.
Reklama