UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wystawa „Grudzień 1970”

Elbląg, Robotnicy niosący ciało Zbyszka Godlewskiego
Robotnicy niosący ciało Zbyszka Godlewskiego

We wtorek o godz. 12.00 w Bibliotece Elbląskiej przy ul. Św. Ducha otwarta zostanie wystawa pt. „Grudzień 1970. Gdańsk-Gdynia”, przygotowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Ekspozycję otworzy Janusz Krupski, wiceprezes IPN, i Edmund Krasowski, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

Na wystawie, którą w Bibliotece Elbląskiej można będzie oglądać do 23 lutego, zaprezentowanych zostanie 70 fotografii, fragmenty relacji uczestników wydarzeń, dokumenty i inne eksponaty upamiętniające zryw robotników Wybrzeża w grudniu 1970 roku. Ze względu na miejsce wystawy zbiory poszerzono o relacje i dokumenty dotyczące zamordowanych elblążan: Zbyszka Godlewskiego, Waldemara Rebinina i Mariana Sawicza. Po raz pierwszy poza Gdynią pokazane zostaną drzwi, na których pochód robotników niósł ulicą Świętojańską ciało 18-letniego Zbyszka Godlewskiego, protoplasty legendarnego Janka Wiśniewskiego ze słynnej ballady.
     Wystawę uzupełniają autentyczne zapisy filmowe wydarzeń oraz nagrane dziesięć lat później relacje uczestników. Tło dźwiękowe do wystawy stanowić będą rozmowy oficerów Służby Bezpieczeństwa, zarejestrowane w czarny czwartek przez trójmiejskiego radioamatora.
     Szczególną pamiątką, która zobaczymy na wystawie, będzie przedziurawiona kulami odzież ofiar wydarzeń. Wystawę dopełni tablica ze zdjęciami członków władz podejmujących decyzje w grudniu 1970 roku.
     Wystawa czynna będzie w Bibliotece Elbląskiej od 13 do 23 lutego w godzinach od 9.00 do 17.00. Wstęp bezpłatny.
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama