UWAGA!

Z hukiem i musztrą paradną

Widoczni są w kraju, ale i za granicą m.in. w Iraku czy Afganistanie. A dziś świętowali - były podziękowania, były też odznaczenia, salwy honorowe i musztra paradna do rytmu „Eye of the tiger”. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana uroczyście obchodziła 94. rocznicę powstania, tym razem, wyjątkowo, na elbląskiej starówce.  Zobacz film oraz fotoreportaż.

Przez cały dzień na elbląskiej starówce widoczne było przede wszystkim – swoje święto miała 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Na początek festyn, który trwał do godz. 16, a o godz. 17 uroczysta zbiórka pod Ratuszem Staromiejskim, w której wzięły udział nie tylko władze Dywizji oraz byli dowódcy, ale i przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.
       – Obchodzimy 94. rocznicę powstania naszego związku taktycznego, którego rodowód nierozerwalnie związany jest z powstawaniem zrębów polskiej państwowości i tworzenie regularnych jednostek wojska polskiego przez odradzającą się wówczas Rzeczpospolitą Polską . Formowanie 16 Dywizji Piechoty odbyło się w Poznaniu, Inowrocławiu i Toruniu. W styczniu 1920 r. oddziały Dywizji wkroczyły na Pomorze, przyznane Polsce decyzją traktatu wrocławskiego. 16 marca 1920 r. w uznaniu zasług żołnierzy Dywizji w walkach o odzyskanie niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej Dywizja otrzymała nazwę Pomorskiej – mówił gen. dyw. dr Leszek Surawski, dowódca 16 PDZ. – 16 Dywizja w przeszłości poddawana była różnym zmianom organizacyjnym, obecnie jako jedyna w wojskach lądowych posiada cztery brygady.
       Za dwa dni wojskowi wezmą udział w największych w tym roku ćwiczeniach wojsk lądowych pod kryptonimem „Dragon”, które odbędą się na poligonie w Drawsku. To właśnie 16 PDZ będzie głównym ćwiczącym. Zarówno dowódcy, jak i żołnierze uczestniczą także w misjach poza granicami państwa, m.in. w Iraku, Afganistanie czy Bałkanach.
       – Zdobyte doświadczenia wykorzystujemy w szkoleniach taktycznych jednostek dywizji – dodał gen. dyw. dr Surawski.
       W skład 16 PDZ wchodzi sześć jednostek wojskowych 6 jednostek wojskowych (Dowództwo Dywizji, 16 Batalion Dowodzenia oraz 4 Brygady) dyslokowanych w 10 garnizonach (Elbląg, Braniewo, Morąg, Bartoszyce, Giżycko, Orzysz, Wesoła, Chełm, Siedlce, Zamość) na terenie 3 województw, warmińsko – mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. To prawie 6000 żołnierzy zawodowych (uzupełnianych dodatkowo ponad 400 żołnierzami Narodowych Sił Rezerwowych) oraz ponad 300 pracowników wojska.
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • zgrane karty i niepotrzebnie wydane pieniądze. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  15
  56,26(2013-09-14)
 • super, jestem pełna podziwu dla włożonej pracy. Kompania honorowa jest rewelacyjna, gratuluję widowiska :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  4
  faneczka(2013-09-14)
 • na wiejskim odpuście jest więcej ludzi niż tu, wszyscy mają to w. .. .
 • świetny układ. Do programu "mam talent z nimi". A tak serio, to wojsko mogłoby zafundować nam Elblażanom jakiś dłuższy festyn na Starowce a nie tylko kilku godzinny i to w czasie gdy mieszkańcy jeszcze pracują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  4
  tralalalka(2013-09-14)
 • Wojsko nie jest od fundowania (a co wy nam zafundowaliście ?) a poza tym dogadajcie się między sobą bo w pierwszym poście ktoś napisał że niepotrzebnie wydane pieniądze a dalej ktoś inny pisze że było za mało, zdecydujcie się czego chcecie. A tak OT jeśli chcecie zrobić wrażenie na kimś swoim szczekaniem na nas żołnierzy wyzywając nas od nierobów itd itp to od razu zaznaczam że na nas to wrażenia nie robi. Sprawdzam konto co miesiąc, pensja wpływa i to jest dla mnie najważniejsze a to czy wy będziecie ujadać i wypłakiwać swoje żale no cóż skoro wam to sprawia przyjemność. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  2
  żołnierzWP(2013-09-14)
 • ja powiem wam tak zamiast szczekać i psy wieszać na nas żołnierzach i zazdrościć to zapraszam wstąpcie w nasze szeregi nikt wam nie broni, a ze większość tu piszących wiecznie się migało od służby to już nic nie poradzę i przestancie oceniac nas jezeli nie wiecie co my tak naprawdę robimy przyjdźcie posłużcie i oceńcie dopiero
 • przez 5 lat robiłem w 3 firmach każdy patrzył jak mnie wycyckać z kasy jeden z włascicieli jakby mógł to by sobie papier toaletowy którym siępodciera od podatków odliczył zresztą wszyscy kombinowali oszukiwali a jeździli furami którymi żaden wojskowy się nigdy nie dorobi. Takie pisanie że wojskowi to lenie jest zwykłą zawiścią bo moim zdaniem lepiej jest być leniem niż oszustem i złodziejem. Teraz pracuje w wojsku bywa różnie ale dopiero teraz moge powiedzieć że godnie żyję i nie budzę sie rano z obawą że mnie cwaniaczek właściciel firmy wyleje za byle co.
 • układ taneczny z rodem you can dance - może teraz nasze wojsko szkolą mistrzowie tańca. A tak na poważnie parady, bankiety a jak Łukaszenko wejdzie to po miesiącu Polska zniknie z mapy Europy. Opracowania NATO robione dla USA nie pozostawiają złudzeń- jak zaatakują nas wschodni sąsiedzi historia z 1939 powtórzy się tylko finał będzię gorszy. Amerykanie zakładaja że przynajbardziej optymistycznej wersji wydarzeń - w wyniku nacisków międzynarodowej dyplomacji Polacy otrzymają skrawek ziemii. O jakiejkolwiek pomocy militanej dla Polski i Polaków nie mam mowy. Ale co to za armia skoro co setny żołnierz to generał. .. .
 • mmmmm. .. .. takiego meza miec. .:))))
 • Nie mogłem uczestniczyć osobiście, dopiero czytam relację GRATULUJĘ żołnierzom 16 PDZ!!!! - do redakcji- film jest dobry, jedynie ten niewłaściwy, zupelnie niepotrzebny podkład muzyczny - wierzę, że musztra paradna odbyła się be durnej zakłócającej muzyki!!!!
 • a gdyby tak połączyć naszych chłopaków z formacją Lotos Jantar, mogłoby fajnie wyjść, pomysł dla choreografa, świetna promocja Elbląga. .Jakby co to ja na poważnie
 • oczywiście wkład pracy i widowiskowość ciekawa tylko powstaje pytanie czy od tego są Ci żołnierze? mamy bataliony reprezentacyjne które tylko tym się zajmują a tutaj żołnierze z jednostki liniowej i to jeszcze osobistą bronią którą potem będą wykonywać strzelania walą nią o ziemię bo ktoś miał widzimi się
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  soldier_(2013-09-16)
Reklama