UWAGA!

Z poradnika kierowcy: dowód rejestracyjny

 Elbląg, Z poradnika kierowcy: dowód rejestracyjny
fot. policja

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie taka oczywista sprawa. Warto wiedzieć, kto może tego dokonać i w jakich sytuacjach. Od początku 2016 roku policjanci z elbląskiej komendy zatrzymali 780 dowodów rejestracyjnych. W ubiegłym roku było ich aż 3045.

Nie wszystkie okoliczności są bezsporne, ale wszystkie wynikają z obowiązku funkcjonariusza, a nie jego „widzi mi się”. Kontrola drogowa, praktycznie w każdej sytuacji, jest stresująca dla kierowcy i pasażerów. Niekiedy nawet drobne wykroczenie może zwrócić uwagę policjanta. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jego „widzi mi się” a obowiązek. Można by mnożyć wypadki, do których przyczynił się fatalny stan techniczny pojazdów. Każdy kierowca widział na swojej drodze auta, których dziurawe tłumiki wydają głośne dudnienie, zostawiają za sobą czarne kłęby dymu czy „rysują” na śniegu cztery ślady. W takiej sytuacji może nas spotkać konfrontacja z policjantem, który musi zatrzymać dowód rejestracyjny. Odzyskanie go to nie taka prosta sprawa. Obiegowe jest jednak stwierdzenie, że dotyczy to wyłącznie samochodów przeżartych rdzą i z czasów minionej epoki. Może to spotkać każdego kierowcę, który dopuścił się niewielkiego nawet niedopatrzenia. Podczas sprawdzania stanu technicznego samochodu nie ma znaczenia ważność badania technicznego. Auto może posiadać aktualne badanie, a dowód rejestracyjny mimo to i tak może być zatrzymany. Zdarza się to wtedy, gdy np. światła są bez atestu, z silnika wycieka olej, opony są „łyse”, hamulce niesprawne, a auto emituje za dużo spalin. Niedozwolone jest także samowolne oklejanie szyb czarną folią. Przed przystąpieniem do przeróbek należy sprawdzić, czy są one dozwolone (mówi o tym rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia). Dowód można stracić także za brak trójkąta ostrzegawczego, pękniętą szybę czy brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej.
       Stosownie do art. 132 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
       - stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd: zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,  zagraża porządkowi ruchu, narusza wymagania ochrony środowiska; stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo; stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność; uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego); stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną; nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
       Nie tylko funkcjonariusz policji może zatrzymać dowód rejestracyjny, ale także jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych. Może to jednak zrobić tylko wtedy, gdy auto zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu i gdy narusza wymagania ochrony środowiska oraz gdy dowód jest zniszczony albo wygląda na podrobiony. Mundurowy musi wydać kierowcy pokwitowanie, ale może też zezwolić na jazdę samochodem przez 7 dni. Określa przy tym warunki takiego użytkowania. Nie dotyczy to sytuacji, w których samochód zagraża bezpieczeństwu (uszkodzone elementy nośne konstrukcji, nadwozia, ramy itp.) lub ekologii. Jeżeli podstawą zatrzymania dowodu jest uzasadnione podejrzenie jego sfałszowania, wówczas zatrzymanie dokumentu służy zabezpieczeniu dowodu przestępstwa, a wtedy policjant nie tylko musi wydać pokwitowanie, ale też sporządzić notatkę urzędową.
       Od początku 2016 roku policjanci z elbląskiej komendy zatrzymali 780 dowodów rejestracyjnych, w ubiegłym aż 3045.
      
Jakub Sawicki, Zespół Prasowy KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wymiana dowodu rej. przy braku miejsca na pieczątki kosztuje 54 zł. Po zrobieniu badań i uzyskaniu zaświadczenia od diagnosty należy przedstawić dokument w W. K. Urzędasy próbują wyłudzić dodatkowe 19 zł na tak zwany dowód tymczasowy na czas wyrobienia stałego dowodu. Absolutnie nie jest to obowiązkowe i jeżeli ktoś nie musi się poruszać przez te 2 tyg tym autem mając inny pojazd pod ręką to nie trzeba wyrabiać dowodu tymczasowego. Dodatkowo takie zaświadczenie jest ważne 30 dni i można jeździć z samym papierem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  anty-urzędas(2016-04-08)
 • Nie każdy o tym wie ze diagnosta wykonujący okresowe badanie techniczne pojazdu jeżeli stwierdzi ze pojazd zagraza bezpieczeństwu na drodze lub zagraza ochronie środowiska/emituje zly skład spalin/ również może zatrzymać dowod rejestracyjny do czasu usuniecia usterki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  diagnosta(2016-04-08)
 • a może Szanowna Redakcjo opisz jak to się dotyczy aut służbowych naszych funkcjonariuszy mundurowych policji służb celnych i granicznych kto ich kontroluje wiadomo że nie ma pieniędzy w komendach i strażnicach co chwile są artykuły że maję braki budżetowe na zakup nowych i remonty starych aut a wiadomo że one nie młodnieją i kilometrów im nie ubywa widać że niektóre auto nie powinny być eksploatowane może nie zagrarzają w ruchu drogowym ale kto wie ale ekologia i ochrona środowiska dotyczy się nas wszystkich uczestników ruchu drogowego przykład VW Transporter T4 naszej policji przecież emisja jego spalin to nie mieści się w żadnych normach wiem to bo byłem posiadaczem takiego samego auta i przy kontroli zabrali dowód ale to szczegół kontrolujmy wszystkie auta
 • Parę dowodów rejestracyjnych jest do zatrzymania pojazdów jeżdżących na odcinku Wikrowo-Wiktorowo-Jegłownik wystarczy tylko przyjechać w różnych porach i skontrolować. Oczywiście te kontrole nie powinny być jednorazowe tylko planowane dość często a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
 • Tu rzeczywiście mogę potwierdzić za poprzednikiem odnośnie tych trzech miejscowości dodam, że zmorą jest przekraczanie prędkości i przekraczający te prędkości to są zawsze ci sami kierowcy, którzy mają w czterech literach przepisy. No cóż policja nie staje na wysokości zadania a chyba powinna zapewnić bezpieczeństwo innym w szczególności tym poprawnie się zachowującym.
 • moim zdaniem jest to nieuczciwe, żeby płacić za wymianę dokumentu, bo nie ma miejsca na pieczątkę. Dobry prawnik powinien to przeanalizować: czy Ministerstwo Komunikacji nie powinno, zwracać tych kosztów, gdyż dopuściło do użytku dokument, niespełniający kryteriów wieloletniego użytkowania. Nie jest moją WINĄ, że nie ma miejsca na pieczątkę.
 • ciąg dalszy: proszę Rząd o dokonanie dobrej zmiany w tej sprawie. A wszystkich Senatorów i Posłów Elbląskich o interpelację w tej sprawie. Amen.
 • Post scriptum. Oczywiście nikt się tym nie zajmie i wszystko będzie po staremu.
 • W dow. rej. pojazdu jest tylko 8 miejsc na pieczątki przeglądu tech. i dowód do wymiany i opłat. Można by tylko dodać rubryki na stęple diagnosty (miejsca na dalszych str. jest dość) iproblem z głowy. No tak tylko dla urzędu to nieopłacalne? Bo trzeba łoić kasę!!!
Reklama