UWAGA!

Za Marszałkiem poszły tłumy

 
Elbląg, Marszałek Józef Piłsudski dziś na dworcu PKP w Elblągu. Prawie tak, jak 96 lat temu w Warszawie
Marszałek Józef Piłsudski dziś na dworcu PKP w Elblągu. Prawie tak, jak 96 lat temu w Warszawie (fot. WS)

"Brawo, Panie Marszałku!" skandowali elblążanie, którzy dziś (11 listopada) przyszli na dworzec PKP, by powitać Józefa Piłsudskiego. Ten salutował mundurowym, ściskał dłonie cywilów. "Na Ratusz!" wydał komendę i tłum ruszył za nim w Marszu Niepodległości. Zobacz więcej zdjęć.

Harcerze, młodzież elbląskich szkół, członkowie organizacji pozarządowych, odtwórcy historyczni, żołnierze, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych oraz ... cały korowód kandydatów na radnych, a także pretendentów do prezydenckiego fotela – z lewej i prawej części sceny politycznej i wreszcie "zwykli" obywatele z powiewającymi na wietrze flagami, chorągiewkami w barwach biało-czerwonych oczekiwali na przybycie Józefa Piłsudskiego. Marszałek, podobnie, jak w 1918 r., powitał zebranych. Towarzyszyli mu świadkowie wydarzeń sprzed prawie wieku, czyli Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos. "Na ratusz! Czas się przekonać, co każdy z nas może dla Ojczyzny zdziałać" – na komendę Piłsudskiego elblążanie "podążyli za historią" w Marszu Niepodległości. Ulicami miasta przeszli na starówkę, pod Ratusz Staromiejski.
       Tłum płynął jak fala. Młodzież niosła 50-metrową flagę biało-czerwoną, a dalej rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, wszyscy w radosnym nastroju świętowali kolejną, 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
       Przed Ratuszem Staromiejskim chór Cantata odśpiewał "Mazurka Dąbrowskiego", a prezydent Elbląga Jerzy Wilk zwrócił się do mieszkańców: - Dziś oddajemy hołd patriotom, bohaterom tamtych czasów, którzy potrafili się pojednać i porozumieć dla dobra Ojczyzny. Dziś warto cieszyć się wolnością i odpowiedzialnie z niej korzystać – podkreślał prezydent. - Warto pielęgnować to, co polskie – literaturę, tradycję i z dumą śpiewać "Mazurka".
       Dalej płynęły pieśni patriotyczne, zebrani obejrzeli m.in. pokaz musztry w wykonaniu uczniów "w mundurach".
       O godzinie 13 w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożone zostały kwiaty.
       A to nie koniec świętowania.  O godz. 19 w katedrze odbędzie się także koncert pn. „Muzyka Polska” - w wykonaniu skrzypka Janusza Wawrowskiego z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Marka Mosia. W repertuarze znajdą się dzieła polskich mistrzów kompozycji, m.in.: Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza oraz Wojciecha Kilara. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a gdzie Piłsudski zgubił Kasztankę ? A, no tak w Kadynach już koni nie ma.
 • Mszy przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Jan Styrna. Ktoś tu jest niedoinformowany.
 • czyja ekscelencja?
 • .Może mi ktoś wyjaśni jedną rzecz. Minęło 25 lat od transformacji ustrojowej Polski. W ciągu tych 25 lat jak wszyscy wiemy PIS i Kaczyński rządzili niecałe nawet 2 lata. Pytanie brzmi. Kto wiec jest odpowiedzialny za, likwidacje polskiego majątku narodowego-. Czy to Kaczyński z PIS przez 2 lata wyprzedał Polskę ?. Wniosek jest prosty za wyprzedaż Polskiego majątku i odpowiedzialni są ci co rządzili przez 23 lata Polską. Czyli SLD PSL PO. I choćbyście się zesra. .li. -to nie zmienicie faktów. Zostaje wam jedynie obsrywanie w najbardziej prymitywny sposób Kaczyńskiego co zresztą świadczy wyłącznie o waszym intelekcie i kulturze osobistej -Głosujcie na PANA WILKA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  16
  jeledos(2014-11-11)
 • W Warszawie za to było widac gołym okiem że prowokacji dopuscili sie bandyci po cywilnemu. Najpierw wyskakiwali z tłumu i do niego wskakiwali około 20-25 osób, ale tylko i wyłacznie jedna stroną. Tak było dla nich bezpiecznie i umówione. Organizatorzy którzy pilnowali czoła marszu na ich głośne wołanie uczestnicy marszu, także nie dawali sie sprowokowac. Ci po cywilnemu widząc, że marsz zbliża sie przy Stadionie ku koncowi i nic sie nie dzieje, widzac swoich w białych kaskach i zaczeli akcje zaczepne. Żeby nie było za nudno. Że 50 tysieczny pochód przeszedł całą trase w spokoju i powadze. Przecież trzeba pokazac polakom w trzech telewizjach rzadowych że bandyci bija nie daja porządnym ludziom przejsc etc. Wtedy przed kamerami ci sami co wskakiwali i wyskakiwali z tłumu. Przed kamerami zaczeli zawijac swoich. Niby że byli to demonstranci. Takiej frajerskiej prowokacji. Dawno w Europie nie widziałem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  13
  NumeryjakzaczasówZOMO(2014-11-11)
 • W tym roku Święto było obchodzone jak należy. orkiestra wojskowa grała utwory patriotyczne, a nie jak w zeszłym roku światowe szlagiery. Nareszcie coś sie w Elblągu zmienia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  5
  afvkn3-0h5(2014-11-11)
 • Poszedłem tam z rodziną uczcić Święto Niepodległości, a nie oglądać gęby kandydatów do samorządu na latającym balonie! Jaki wkład na odzyskanie niepodległości przez Polskę miał ten niezależny kandydat na prezydenta Elbląga, że jego podobiznę wniesiono w uroczystym pochodzie pod ratusz? Hańba!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29
  2
  zniesmaczonyskandynawem(2014-11-11)
 • patetyczne święto i naród ( garstka) świętujacuy na pokaz nie z potrzeby serca
 • Bardziej podobny do Ilicza Lenina niż do Marszałka a może to nie przypadek tolko dzjeń pałuczenja niezawisimosti
 • W Elblągu faktycznie obchody ok, ale zabrakło mi tego radosnego nastroju podczas przemarszu o którym pisał autor tekstu - "Tłum płynął jak fala (. .. ) wszyscy w radosnym nastroju". Przydałaby się jakaś muzyka podczas marszu, coś związanego z odzyskaniem niepodległości, ale nie patetycznego jak to mają Polacy w zwyczaju.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  Obecna.(2014-11-11)
 • Kankan byłby w sam raz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  Nieobecny(2014-11-11)
 • Co Wy jaja se robicie? Przeciez J. Pilsudski nie zyje, umarl dawno temu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Kazik.2000(2014-11-11)
Reklama