UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Za odpady zapłacimy o 40 procent więcej

 
Elbląg, Za odpady zapłacimy o 40 procent więcej
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
Reklama

Podatek od nieruchomości w Elblągu wzrośnie od przyszłego roku o 2,5 procent, opłaty za wywóz odpadów - o 42 procent. Tak zdecydowali radni podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. 

Sejm zdecydował, że segregacja odpadów w naszym kraju będzie od przyszłego roku obowiązkowa, a osoby które śmieci nie segregują, będą płacić kary. Dodatkowo rząd wprowadził podwyżki opłat za składowanie odpadów – ze 170 zł do 270 złotych za tonę. To sprawia, że samorządy w całym kraju wprowadzają podwyżki lokalnych opłat za wywóz śmieci, bo system musi się samofinansować.

W Elblągu opłaty za wywóz śmieci wzrosną o 42 procent. Stawka bazowa wyniesie od 1 stycznia 17,40 zł miesięcznie od osoby (w gospodarstwie do 4 osób). Jeśli okaże się, że w danej nieruchomości mieszkańcy śmieci nie segregują, wszyscy mają płacić kary w wysokości 34,80 złotych od osoby. Zapisy o karach wprowadziła ustawa, dając samorządom możliwość ustalania ich wysokości (minimum dwukrotność, maksimum czterokrotność stawki bazowej). Pozostaje pytanie, jak samorząd chce to egzekwować, by przepis nie był martwy.

Za podwyżkami zagłosowali wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego i Paweł Fedorczyk z PiS, przeciw było 6 radnych PiS, dwoje radnych PiS się wstrzymało. Głosowanie poprzedziła długa dyskusja, w której padały różne argumenty w tej sprawie.

- Zakład Utylizacji Odpadów powinien przedstawić analizę kosztów funkcjonowania tego zakładu. Nie mamy takie wiedzy, a to nam pozwoli szukać oszczędności i analizować, jak są tam realizowane zadania – mówiła Halina Sałata, radna PiS.

- Czy to samofinansowanie musi się odbywać kosztem mieszkańców? Zamiast wszystkie koszty przerzucać na mieszkańców, powinniśmy zreorganizować system gospodarki odpadami w mieście - dodawał Marek Pruszak, radny PiS.

- ZUO może oczywiście przygotować taką analizę. Pan dyrektor po raz kolejny zaprasza wszystkich radnych do odwiedzania ZUO, by zapoznać się z kosztami systemu – odpowiadał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. - Możliwości redukcji kosztów są mocno ograniczone. Nie przenosimy na mieszkańców kosztów funkcjonowania ZUO, tylko uwzględniamy wzrost opłat za balastowanie odpadów, które podnosi rząd. Od 1 stycznia ta opłata wzrasta ze 170 na 270 zł za tonę. Na dodatek wzrastają ceny energii elektrycznej i najniższe wynagrodzenia. Tymczasem w Elblągu 94 procent mieszkańców deklaruje segregowanie śmieci, a o dziwo na składowisko trafia 80 procent odpadów komunalnych.

- Podwyżka za balast wyniosła 63 procent, podwyżka opłat w Elblągu wyniesie 42 procent – wtórował wiceprezydentowi Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Jeśli nie zwiększymy ilości segregowanych i odzyskiwanych odpadów w Elblągu samorządowi grożą kary, nawet milion złotych. Musimy sumiennie podejść do edukacji dorosłych, bo większość mieszkańców nie zdaje sobie sprawy, z czego wynikają te podwyżki. Jeśli będziemy lepiej segregować odpady, mniej trafi ich na składowisko, a wtedy będziemy też płacić mniejsze opłaty balastowe. Gdyby tak się stało, to mogłoby nawet dojść do obniżek opłat za wywóz śmieci w przyszłości – mówił z kolei Robert Turlej, radny Koalicji Obywatelskiej.

Obniżki stawki bazowej będą na razie dotyczyć tych osób, które mają przy swoich domach kompostowniki na bioodpady. Będą płacić o 90 groszy mniej od osoby.

Przed głosowaniem w sprawie odpadów radni zdecydowali także o podwyżkach podatku od nieruchomości. Stawka od 1 stycznia wzrośnie o 2,5 procent. Za było 18 radnych (wszyscy z KO i KWW Witolda Wróblewskiego oraz dwoje radnych PiS Halina Sałata i Paweł Fedorczyk), przeciw - Marek Pruszak i Paweł Kowszyński (obaj z PiS), 5 radnych PiS się wstrzymało. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Bardzo słuszna decyzja tu cytuję ". .. Halina Sałata i Paweł Fedorczyk. .. " Bardzo dziękuję! Dziwi co najmniej, że reszta tego nie rozumie włącznie z "przedsiębiorcą" i biznesmenem startującym z list PIS no cóż polityka "przeciw" jest najważniejsza?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 30
  Prorok_Igor(2019-11-28)
 • Wyrazy wdzięczności. Za dobrą zmianę. Za rozwój kraju. Za wzrost PKB. Za podniesienie się z kolan. Za programy "+". Za rozkwit. Za prosperity. Za podwyżki. .. a nie, czekaj. Eeeee. .. Oj, pinokio. .. nu nu nu !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  49 15
  Kwak(2019-11-28)
 • A pensja tylko minimalna rośnie . . . Czyli zyska tylko rząd bo Ci co zarabiają najniższą przeważnie mają więcej pod stołem, czyli Państwo dostanie "od nich" większy podatek dochodowy, 2,5% od nieruchomości już wszystkich i o zgrozo 40% więcej za odpady. Chory złodziejski system. Proszę rząd o podniesienie każdej pensji i to nie przez pracodawców tylko niech rząd "nam da" nie tylko po nasze wyciąga!!! Rząd swoimi działaniami dąży do wyniszczenia najważniejszej klasy średniej w społeczeństwie. Zostaną Ci co mają kasę i w pupie te podwyżki, oraz biedni liczący na socjal i też w pupie te podwyżki mają bo niby jak od nich wyegzekfują za jakieś śmieci?? A Ty człowieku normalny nie daj dziecku chleba czy cukierka na święta tylko płać za odpady - na których notabene da się zarobić, gdyby nie chore nakazy i rozkazy Państwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  44 9
  Tomasz 85(2019-11-28)
 • Dodam jeszcze, że gdyby chodziło o ekologię to śmieci powinny być odbierane za darmo znaczy opłata powinna być w jakimś podatku równa dla np. każdego metra mieszkania, a za śmieci segregowane powinno się dopłacać mieszkańcą, ponieważ śmieci segregowane to nie odpad a już towar, który można przerabiać lub odsprzedać dalej. Wtedy było by czyściej w lasach, rzekach łąkach, i chętniej by społeczeństwo segregowało. A tak to chodzi tylko i wyłącznie o kasę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  70 8
  Tomasz 85 (2019-11-28)
 • RobertKoliński Jest niezłą komedią, a w zasadzie farsą, krytyka podwyżek opłat za utylizację odpadów i segregację śmieci przez np. radnego PiS Marka Pruszaka (et consortes) w sytuacji, kiedy to właśnie PiSowski reżim jest autorem dyskutowanych tu podwyżek. Dzisiejsza zaś PiSowska obstrukcja w tej sprawie jest też po prostu zwyczajną (dla tej ekipy) hipokryzją i odwracaniem przysłowiowego kota ogonem. No przyzwoitości nieco na przyszłość, apeluję;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  34 24
  RobertKoliński(2019-11-28)
 • Panie prezydencie szanowna rado miejska rozumiemy, że podwyżki są nie uniknione jednak prosimy by te podwyżki były takie jak inwestycje w naszym mieście - czyli kameralne haha . . .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  63 8
  Joshua(2019-11-28)
 • @Tomasz 85 - Masz rację - w tym kraju opłaca się być albo bardzo bogatym - bo masz wszystko wd. .. .. albo biedakiem bo na wszystko dostaniesz - a Ci średnicy co na wszystko sami pracują są najbardziej gnębieni. .. .. Niedługo woda po 5zł/litr po przecież "zaczyna jej brakować";-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 2
  Gagatek(2019-11-28)
 • RobertKoliński @Joshua - Mistrz Ciętej Riposty, szac:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 5
  RobertKoliński(2019-11-28)
 • Złodzieje i tak sypią wszytko w jeden kontener i tyle jest z tej segregacji :) tylko w domu cztery kosze na śmieci i miliony worków foliowych tak samo psie kupy w workach dno dno społeczne kupa zaraz zniknie w worku będzie leżeć sto lat dno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43 5
  QbeeQ(2019-11-28)
 • Rząd powinien segregatorów do pensji dołożyć a nie znowu ludziska zapłacą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 7
  Mietek22(2019-11-28)
 • Dzięki, to te podwyżki za wasze nieudolne zarządzanie Elblągiem. Ile obiecywaliscie przed wyborami, czujemy się oszukani. W 2030 roku najlepiej jak by was nie było w U M.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 17
  (2019-11-28)
 • Co wy wypisujecie w komentarzach tu chodzi o Elbląg. Kto w Elblągu podniesie oplaty radni i prezydent . Cała prawda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 11
  (2019-11-28)
Reklama